Tarihî karar: Avrupa’nın en çok kömür tüketen ülkesi Almanya, en geç 2038’de kömür kullanımını tamamen bitirecek

Almanya’da kurulan Kömür Komisyonu’nun aldığı karara göre, ülkede kömür tüketimi 2035-2038 yılları arasında tamamen sona erdirilecek. Dünyanın dördüncü en büyük ekonomisi ve Avrupa’nın en çok kömür tüketen ülkesi olan Almanya’nın aldığı bu tarihî kararın diğer hükümetlere de örnek olması bekleniyor

TIKLAYIN: Almanya hava kirliliğini azaltmak için toplu ulaşım hizmetlerini ücretsiz yapmayı planlıyor

Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan Kömür Komisyonu’nun bu kararı ülkede faaliyet gösteren 44 GW kapasiteli kömür termik santrallerin bu tarihe kadar kademeli olarak kapatılması anlamına geliyor. 31 üyeden oluşan komisyonun kararının hükümet tarafından yasalaştırılması bekleniyor.

Komisyonun aldığı kararlardan dikkat çekici noktalar ise şöyle:

#1 Almanya en geç 2038 yılında kömür tüketimini tamamen sona erdirecek.  2032’de yapılacak olan revizyonla bu tarih 2035 yılına çekilmesi söz konusu.

#2 44 GW kapasiteli kömür santrallerinin 12,5 GW’lık kısmı 2022 yılına kadar kapatılacak.

#3 Ek olarak 2030 yılına kadar 13 GW’lık daha kömür santrali kapatılacak.

#4 Karardan etkilenen bölgelere, devlet tarafından sosyal ve ekonomik dönüşüm için 20 yıl içinde 40 milyar euro yatırım yapılacak.

#5 Yapılan anketler, halkın yüzde 73’ünün kömürün 2030 ya da daha öncesinde terk edilmesini desteklediğini, yüzde 46’sının ise kömürü terk etmek için 2025 tarihini önerdiğini gösteriyor.

BUNU DA OKU:  Bellastock Festivali İstanbul'da
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, İklim Değişikliği, İyi haberler, Kent, Yenilenebilir Enerji
Kadıköy Çocuk Kitapları Günleri başlıyor

Kadıköy Belediyesi'nin her yıl çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırma amacıyla düzenlediği Kadıköy Çocuk Kitapları Günleri başlıyor. 

Kapat