Buzdolabından uzak tutmanız gereken 8 gıda

Meyve ve sebzeler açısından yılın en bereketli dönemlerini yaşıyoruz. Özellikle kalabalık gidilen yazlıklarda pazardan alınanları buzdolabına sığdırmak ustalık istiyor. Sıcakların etkisi ise bizi yenilebilen her şeyi buzdolabında tutmak zorundaymışız gibi hissettiriyor fakat bu tutum aslında yanlış.

Yazın bolca tükettiğimiz bu 8 taze gıdanın aslında buzdolabına konmaması gerekiyor.

  1. Domates

67866

Buzdolabının ısısı domateslerinizin cansızlaşmasına ve renklerinin solmasına sebep olur. Buzdolabına konan domates aynı zamanda tadını kaybeder ve yapısı da kış aylarında satın aldığımız sera domatesleri gibi kepeklenir. Oda sıcaklığında ve mutfak rafında tutulan domatesler daha uzun süre dayanır ve domates dalından koparıldıktan sonra bu sıcaklıkta birkaç gün daha aroma salgılayacağından çok daha lezzetli olur.

  1. Kavun ve karpuz

18218

Bütün halindeki kavun ve karpuzlarınızı kesme zamanı gelmeden dolaba koymayın. Bu iki meyve de aromalarını oda sıcaklığında korurlar. Hatta USDA’in yaptığı bir araştırmaya göre, oda sıcaklığında tutulan kavun ve karpuzun antioksidan özellikleri artar. Karpuz ve kavunu kestikten sonra 3-4 gün buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

  1. Patates

45654654(2)

Soğuk hava patatesin içindeki nişastanın parçalanmasına ve rahatsız edici bir şekilde şekerli ve pütürlü hale gelmesine sebep olur. Patatesleriniz için ideal ortam kuru, serin ve karanlıktır.

  1. Soğan

12312312(1)

Kesilmemiş soğanlar soğukta durmayı sevmezler. Buzdolabı içerisindeki nem soğanların pelteleşip küflenmesine sebep olur. Soğanlarınızı direkt güneş ışığına maruz bırakmayın ve kestiğiniz soğanları da yeniden kapatılabilir bir poşette oda sıcaklığında saklayın.

  1. Sarımsak
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sarımsak aromasını en iyi şekilde almak için serin, kuru ve hava alan bir kap tercih edin. Bir başı parçalara ayırdıktan sonra ise 10 gün içerisinde dişleri tüketin.

  1. Elma

123131

Taze elmalar 1-2 hafta boyunca buzdolabı dışında tutulabilir. 2. haftadan itibaren hâlâ tüketilmiyorsa birkaç gün de buzdolabında tutabilirsiniz.

  1. Ahududu ve böğürtlen
BUNU DA OKU:  Moringa nedir, faydaları nelerdir?

345435(1)

Pazardan aldığınız ahududu ve böğürtlenlerin tadının en güzel olduğu ısı oda ısısıdır. Hızlıca tüketmeyeceğiniz ahududu ve böğürtlenleri buzlukta, kalanları oda sıcaklığında tutun. Bozulup ezilen kısımlardan kurtulmak için yemeden hemen önce suyun altına tutun.

  1. Şeftali ve kayısı

43543534(1)

Kayısı ve şeftali oda sıcaklığında olgunlaşmaya devam eder. Satın aldığınız nispeten sert kayısı ve şeftalileri oda sıcaklığında istediğiniz olgunluğa ulaşana kadar tutun. İstediğiniz olgunluğa ulaştıklarında hepsini tüketemiyorsanız birkaç gün daha buzdolabında dayanabilirler.

Kaynaklar:

http://www.besthealthmag.ca/eat-well/nutrition/14-foods-you-shouldnt-keep-in-the-refrigerator

http://blog.foodnetwork.com/healthyeats/2012/05/22/8-foods-you-should-not-refrigerate/

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gıda, Gıda Gündemi
Türkiye’nin zeytinliklerinin ölüm fermanına “Hayır!”

Siz de imza kampanyasına katılın.

Kapat