Çanakkale Belediyesi 1100 adet bisikleti halka ücretsiz dağıtacak

Bisiklet kullanımı için yeni projeler geliştiren Çanakkale Belediyesi akıllı bisiklet kiralama uygulamasında sonra şimdi 1100 adet bisikleti Çanakkale halkı ile paylaşmaya hazırlanıyor.

Çanakkale Belediyesi ile Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü arasındaki “Fiziksel Aktivitenin Arttırılması” işbirliği ve “Bisiklet Yolu Yapımını Destekleme” protokolü kapsamındaki çalışmaları nedeniyle, Çanakkale Belediyesine 2000 bisiklet verildi. “Bisikletiniz bizden, özgürce pedallamak sizden” Çanakkale Belediyesi’ne 7 Kasım Pazartesi gününden itibaren başvuran ilk 1.100 kişi, bu bisikletleri altı ay boyunca ücretsiz kullanabilecek.

Her aileden bir kişi, 18 yaşından büyük olmak şartı ile belediyeye ait 1.100 bisikletin kullanım hakkı için başvurup, bisikletini alabilecek. Bunun için 7 Kasımdan itibaren Çanakkale Belediyesi iletişim masalarına kayıt yaptırmak yeterli. Altı ay sonunda bisikletin kullanım hakkı yeni birine geçebileceği gibi, belediyenin kararıyla aynı kullanıcıda bir süre daha devam edebilecek.

900610

Bisikletlilerin trafikte rahat ve güvenli olmalarının sağlanması için çalışmalarını, 2015 yılı kasım ayında yürürlüğe giren bisiklet yollarına dair yönetmeliğe göre yürüten Çanakkale Belediyesi, şimdiye kadar 15 kilometre bisiklet yolunu birbirine entegre ederek düzenledi.

Çanakkale’de ÇABİS de (Çanakkale Belediyesi Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi) oldukça fazla ilgi görmekte. Şimdiye kadar 1.783 kişi ÇABİS abonesi olmuş ve iki ay içinde 4.584 kez bisiklet kiralaması yapılmış. ÇABİS şimdilik kent merkezinde 5 istasyon, 42 park noktası ve 35 bisiklet ile kullanımda. Bu sayıların önümüzdeki günlerde artacağı ifade ediliyor.

Çanakkale de bulunup bisiklet kullanımı hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler, detayları ÇABİS web sayfasından öğrenebilirler.

Kaynak: Yeşil Gazete

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Gündem, Hayat, İyi haberler, Kent, Spor, Topluluklar
Evinizde doğal temizliği tercih etmek için 4 neden

Temizlik denince aklınıza çamaşır suyu, bahar çiçekleri kokulu rengarenk yer temizleyicileri ve her türlü kiri anında yok etmeyi vadeden kimyasal...

Kapat