Evinizde doğal temizliği tercih etmek için 4 neden

Temizlik denince aklınıza çamaşır suyu, bahar çiçekleri kokulu rengarenk yer temizleyicileri ve her türlü kiri anında yok etmeyi vadeden kimyasal bileşenler geliyorsa yanlış yoldasınız demektir.

11889622_1616867968564444_3929749705778506903_n

TIKLAYIN: Temizleyici özelliği olan 5 doğal madde

Evinizi pırıl pırıl yapmasını beklediğiniz birçok standart temizleyici, hem size hem de çevreye zarar veren kimyasal maddeler içerir. Bu kimyasalları bedeninizden uzak tutmak için yediklerinize gösterdiğiniz özeni, evinize soktuğunuz temizleyici maddeleri seçerken de göstermelisiniz. Zehirden uzak, doğa ve insan dostu ürünleri tercih etmeniz için 4 nedeni listeledik.

1. Gerçekte standart deterjanların içerisinde ne olduğunu bilmiyoruz.

 

Assortment of means for cleaning isolated

Bir sonraki market alışverişinizde temizlik reyonunda durun ve neredeyse her evde kullanılan, çok yakından tanıdığınız temizlik malzemelerinin arkasını çevirip etiketini okuyun. Bu ürünlerin çoğunda içerik etiketi bile bulunmadığını göreceksiniz. Etiket bulunanların çok büyük oranında ise zehirli kimyasallar aktif madde, koruyucu, boya gibi terimlerle geçiştirilir. Bu ürünlerin içeriğinde ne olduğunu bilmiyoruz.

2. Bu deterjanlar evinizi bir yandan temizlerken bir yandan da kirletir.

 

cleaning products inside bucket with gloves, mop, cloth and sponge

Standart deterjanların içerisinde bulunan kimyasallar, havaya karışarak evinizin hava kalitesini düşürür. Bu ürünlerin içerisine eklenen yapay koku vericiler sayesinde siz temizlik yaptıktan sonra eviniz mis gibi koksa da bu koku temizlikle alakası olmayan, sonradan eklenmiş parfümün kokusudur. Bu parfümlerin içeriği markaya özel, patentli bir nitelik olduğundan tüketici ile paylaşılmaz. Yapılan araştırmalar, temizlik ürünlerinde koku verici olarak kullanılan yaklaşık 3.000 kimyasal arasında p-diklorbenzen ve sitren oksit gibi kanserojenler; ftalat, galaxolide ve tonalide gibi endokrin engelleyiciler ve kuaterner amonyum ile triklosan gibi zararlı dezenfektanlar olduğunu ortaya koyuyor.

3. Standart deterjanlar sağlığınızı ciddi derecede tehdit eder.

spray-bottle-sink
2.000’in üzerinde farklı temizlik maddesi üzerinde yapılan araştırmalar bu maddelerin astım, kanser, üreme problemleri, alerjik reaksiyon, cilt problemleri ve zehirlenme oluşturucu etkileri bulunabileceğini ortaya koyuyor. Temizlik maddeleri içerisinde bulunan fosfat, SLES, klor, paraben ve GDO gibi zararlı kimyasalların çoğu köpürtme, renk verme, raf ömrünü uzatma gibi nedenlerle deterjanlara eklenir. Sağlığınızı korumak ya da evinizi temizlemek gibi özellikleri yoktur.

BUNU DA OKU:  Meyvenizi böcek ilaçlı mı yersiniz?

4. Standart deterjanlar çevreye zarar verir.

image5-889x593

Temizlik esnasında ve ertesinde kullandığınız deterjan lavabo deliğinizden akıp gider ve suya karışır. Deterjanınızın kalıntıları evinize zarar verirken suya karışan kısmı ise yeraltı sularını kirletir, deniz canlılarına zarar verir ve yaşam döngüsüne karışarak yeraltu sularına, toprağa ve havaya karışarak tüm canlıların yaşam kalitesini düşürür. Ayrıca bu deterjanların formülü oluşturulurken hem içerisindeki maddeler hem de deterjanın kendisi en iyi sonuç elde edilene kadar masum hayvanlar üzerinde defalarca denenerek işkence görmelerine ve ölmelerine sebebiyet verir.

Ne yapmalı?

landscape-1433797865-homemade-cleaner
Hem kendiniz ve sevdiklerinizi hem de çevrenizi önemsiyor ve korumak istiyorsanız bu deterjanlardan uzak durun. Evinizi, bulaşık ve çamaşırlarınızı içeriğini bildiğiniz ve güvenli olduğundan emin olduğunuz deterjanlarla temizleyin ve ev temizliğinde doğal çözüm önerilerine başvurun. Karbonat, sirke ve esansiyel yağlar gibi doğal temizleyicileri günlük temizlik rutininize dahil edin ve içerik etiketi bulunan, ekolojik sertifikalı, doğal maddelerden yapılmış temizleyicileri satın alın.

İthal ve pahalı ekolojik temizlik malzemelerinden şikayetçiyseniz sizi Türkiye’nin ilk yerel organik ve doğal temizlik markası U Green Clean’le tanıştıralım:

2015’den beri hem bütçenize hem de doğaya dost %100 doğal U Green Clean ürünleri hipoallerjeniktir. Avrupa Birliği standartlarına göre Dermatolojik olarak test edilmiş ve onaylanmıştır.

U Green Clean ürünler, evinizi temizlerken aynı zamanda klor, paraben, SLES ve fosfat zararlı kimyasallar içermediği için, kanser, diyabet gibi uzun vadede ortaya çıkan hastalıklara neden olmaz.

Sertifikasyon için de hayli zor ve çok uzun vadede çevre için geçerli olacak kriterleri olan ECO-GARANTIE’yi almayı seçen U Green Clean ürünleri Belçika bazlı bu sertifikasyon grubu tarafından oldukça sıkı testlerden geçmekte.

Bu ürünler petrol bazlı temizlik kimyasalları yerine şeker ve patatesten üretiliyor.

BUNU DA OKU:  Yüzyılın sonuna kadar buğday tarlalarının yüzde 60'ı yok olabilir

ECO-GARANTIE sertifikası U Green Clean ürünlerinin kaynakların sürekliliğini etkilemeden, üretim metodlarının insana ve çevreye en az etkiyle üretildiğini, organik, genetiğiyle oynanmamış bitkilerin, zararlı kimyasallardan arındırılmış malzemelerin kullanıldığını ve ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmediğini garanti ediyor.

unnamed

İçerisinde portakal ve lavanta esansiyel yağları bulunan, bitkisel gliserin ve hindistan cevizi yağı içeren, çamaşır ve bulaşık deterjanlarından sıvı sabuna, ahşap ve mutfak yüzey temizliyicisinden ağır yağ sökücüye ve hatta halı şampuanına kadar geniş bir ürün paletine sahip U Green Clean ürünlerini Carrefour Hiper ve Gurme’lerde, Metro marketlerde, ayrıca tüm organik marketlerde bulabilir, marketinize sorabilirsiniz. U Green Clean temizlik ürünlerinde ana madde olarak hindistan cevizi yağı kullanılmakta. Tabletlerde ise özel bitkisel temizleyicilerin yanında karbonat da bulunuyor.

Türkiye’de sertifikalı üretim yapan, tek organik ve bitkisel içerikli temizlik ürünleri U Green Clean hakkında daha fazla bilgiye web sitelerinden ve Facebook sayfalarından ulaşabilirsiniz.

 

*Bu yazı U Green Clean‘in katkılarıyla hazırlanmıştır.

Kaynaklar:
EWG
Tree Hugger
Green Choices
National Geographic
Huffington Post
David Suzuki Foundation
Physicians with Social Responsibility

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Çocuk ve Bebek, Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Hayat, Sağlık
Balık stoklarını koruyacak 10 yemek tarifi

WWF’in hazırladığı Deniz Ürünleri Rehberi, balık stoklarının korunması için farklı deniz ürünlerinin tüketilmesini öneriyor ve 10 ülkeden 10 farklı yemek...

Kapat