Çanakkale’de bir altın madeni için bir milyon ağaç kesilecek

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal yaptığı basın açıklamasında, Çanakkale’de alınan kararlara rağmen üç maden ruhsatı alanının birleştirilerek 34 bin 320 dönüm büyüklüğündeki bir alanda bir milyon ağacın kesileceğini belirtti.

Kanadalı şirket Alamas Gold’un taşeronu Doğu Biga Madencilik A.Ş.’nin Kirazlı Köyü Balaban Mevkii ile Bayramiç ilçesi Cazgırlar Köyü orman sahasında ağaç kesim faaliyeti gerçekleştirdiğini belirten Sarıbal, bu durumun aynı zamanda yasadışı olduğuna dikkat çekiyor.

Doğu Biga şirketinin, ‘Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Tesisi Projesi’ için 2 Ağustos 2013’te ÇED olumlu kararı aldığını belirten Sarıbal, sonrasında ise ÇED olumlu kararının iptali istemiyle hukuksal mücadele yürütüldüğünü açıklıyor.

Alamos Gold’un websitesinde örnek olarak gösterilen ‘başarılı’ projelerden biri.

Sarıbal, bu mücadele sonrasında Danıştay 14’üncü Dairesi 2017/6483 sayılı kararı ile ÇED Raporunun ‘hukuksuz’ olduğuna hükmettiğini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın karar düzeltme talebinin ise Danıştay’ın 2018/265 sayılı kararı ile oybirliği ile reddedildiğini belirtiyor.

Danıştay’ın bu kararlarına rağmen, Doğu Biga Madencilik A.Ş arazi üzerinde zenginleştirme faaliyetini üç maden ruhsatı alanını birleştirerek 34 bin 320 dönüm büyüklüğündeki bir alanda gerçekleştirmeye başlamış.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal

Sarıbal, işletmenin çalışmasına izin verilmeye devam edilirse yaklaşık bir milyon ağacın kesileceğini ve Çanakkale’nin tek içme su kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın da tehlikeye gireceğini belirtiyor.

Maden işletmesinin 10 yıllık bir dönemde hem yeraltı hem de yerüstü su kaynaklarını kirletebileceğini belirten Sarıbal, kirlenen su miktarın 100 milyon tona ulaşabileceğini belirtiyor.

Sarıbal bu işletmenin çalışmaya devam edilmesine izin verilerek, ormanların korunmasında anayasal olarak görev ve sorumlulukları bulunan kurumların, ağaç katliamına göz yummakta ve görevlerini kötüye kullanmakta olduğunu açıklıyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Kaynak BirGün
Önceki yazıyı okuyun:
Güneş, diğer gezegenlerden nasıl görünür?

Çocukluğundan beri uzaya özel bir ilgi duyan sanatçı Ron Miller, büyürken uzayla ilgili eline geçen her şeyi okumuş ve izlemiş....

Kapat