Elon Musk: Bu yıl içinde Tesla’yı Türkiye’de piyasaya sürmeyi planlıyoruz

ABD’li uluslararası elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın kurucu ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, kendi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Bu yıl içinde Tesla’yı Türkiye’de piyasaya sürmeyi planlıyoruz.” dedi.

Twitter’da bir takipçisinin sorusuna yanıt veren Tesla CEO’su Elon Musk, kendisinin de bizzat Türkiye’ye geleceğini belirterek “Ülkenizi seviyorum” dedi.

Firmanın en popüler aracı olan ve bugüne kadar 200 binden fazla satan Model S, 2015 ve 2016 yıllarında dünyanın en çok satan elektrikli aracı olmuştu. Şubat ayı itibarıyla ise Tesla’nın ürettiği toplam elektrikli araç sayısı 300 bini geçti.

Elon Musk, Eylül 2015’te Model X isimli bir SUV ve Temmuz 2017’de Model 3 adlı aracını piyasaya sunarken, geçen sene de ilk elektrikli kamyonu olan Tesla Semi’yi ve Tesla’nın ilk modeli olan Roadster’ın yeni tasarımını duyurmuştu.

Türkiye’de satışa sunulması beklenen modellerden biri: Tesla Model 3

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu (TEHAD) tarafından paylaşılan verilere göre geçtiğimiz yıl 77 adet elektrikli otomobil satıldı. Bu rakam bir önceki yıl 44 adetti. Hem elektrik, hem de içten yanmalı motora sahip hibrit araçlar ise 2017’de yüzde 360’lık artış işe 4451 adet satıldı. 2016’da 950 adet hibrit araç satışı gerçekleşmişti.

Elektrikli araç kullanıcıları şarj istasyonlarının ve servis hizmetlerinin yetersizliği genel olarak elektrikli araç piyasasının önündeki en büyük engeller olarak gösteriyor. Yine de uzmanlar, yüksek petrol fiyatları ve Türkiye’nin petrolde dışa bağımlılığı göz önüne alındığında, elektrikli araçların ülkede yaygınlaşmasının petrole olan bağımlılığı azaltabileceğini vurguluyor.

Önceki yazıyı okuyun:
Çanakkale’de bir altın madeni için bir milyon ağaç kesilecek

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal yaptığı basın açıklamasında, Çanakkale'de alınan kararlara rağmen üç maden ruhsatı alanının birleştirilerek 34 bin 320...

Kapat