Cesur Yeni Dünya

Benim yolculuklarım vardır. Bir yer çağırır beni, bir niyet oluşur orayla ilgili ve giderim. Genelde bir keşif hali vardır ama bu keşif hali gidilen yerin keşfi değildir sadece; bilakis, daha ziyade, tanımlanmayan bir çerçeveden kendini görme ve keşfetme halidir bu. Bazen kaçış gibi görünse de bilinmeyene bodoslama dalmaktır; bildiğimi sandığım şeyleri ters yüz etmek, bilmediklerimin farkına varmaktır amacım.

18 yaşımdan beri bir şekilde yollardayım. Yurt dışında eğitim aldım, çalıştım, gittim geldim ama bir türlü yerleşik hayata geçemedim.

Ailem başta olmak üzere pek çok insan neden böyle yaşamayı seçtiğimi, neden önüme gelmiş diğer olasılıkları ‘teptiğimi’ anlamadı, eleştirdi. Bunun kendi seçimim olmakla beraber benden öte bir güç tarafından aktive edilmiş bir yol olabileceğini pek kimse kavramadı. Kariyer ya da parayı öncelik olarak görmemem garip karşılandı, idealizmim zaman zaman gülünç bulundu. Sistemi eleştirmem ve yaşamın tümünü merkeze koyan değerlerimle yaşamaya çalışmam zaman zaman yalnız hissetmeme yol açtı.

Herşeye rağmen doğru bildiğim yoldan sapmadım kendi kararlarımı almaya başladığımdan beri. İçsesimi, sezgilerimi dinledim hep, hayatın bir öğrenme yolculuğu olduğuna inandım; ‘hata’ sözcüğünü lügatımdan, ‘pişmanlık’ duygusunu hayatımdan çıkardım ve içinde olduğum yola güvenerek yeni adımlar attım ileriye doğru hep.

Hayatta insanın inandığı herşeyi yapabileceğine, sevdiği ve kendisi için anlam taşıyan işleri yaparak mutlu olabileceğine inandım; finansal sıkıntılar çektiğimde dahi bu prensibimden ödün vermedim, inandığım şeyleri yapmaktan vazgeçmedim. Kendimi hırpaladığım zamanlar da oldu, manen beslenemediğim, yalnız hissettiğim zamanlar da. Vazgeçmedim çünkü yaşadığım acı tatlı her tecrübenin, hayatın, önüme altın tepside sunduğu öğrenme ve büyüme fırsatları olduğunu bildim ve şükrettim.

Şimdi bakıyorum da benim gibi insanlar çoğalmış, çoğalmışız. Artık içi boşalmış bir sistemin kendilerine dayattığı, kendilerını tüketen kabuksu yaşamları bırakıp, yeniden yaratıcılıklarını keşfetmeyi ve daha anlamlı yaşamlar hayal eden o kadar çok insan var ki! Belki bazılarımız henüz bunu nasıl yapacağımızı bilemiyor ama o sıçrayışı yapmaya kararlı, doğru an’ı bekliyoruz.

BUNU DA OKU:  Hindistan'dan Avustralya'ya içsel yolculuk yapan bir gezgin

Doğru an, şu an! Şimdi. İçinizdeki korları çevresini aydınlatacak bir ateşe dönüştürmenin, hayallerin peşinden gitmenin, risk alıp rahatlık-alışkanlık-atıllık alanından dışarıya adım atmanın tam zamanı!

Zaten güvence saydığımız herşey – mal, mülk, kariyer, vs – aniden elimizin altından kayıp gidebilir. Asıl güvence, insanın her koşulda ayakta kalabilmesi, inandıkları peşinden gidebilmesi, her durumda özsevgisini ve özsaygısını koruyabilmesi değil midir?

Şimdi yeni bir yolculuğa hazırlanıyorum: Cesur yeni dünyaya bir keşif yolculuğu. Bu aynı zamanda cesur yeni ben’i de bir keşif yolculuğu. Bugün başdöndüren bir hızla değişen dünyada kendi gerçeğimi ve hayal ettiğim dünyayı yaratmak konusunda cesaretimi sınayacağım ve aynı zamanda benim gibi, hayal ettikleri dünyayı yaratmak için risk alan, önlerine çizilmiş, tarif edilmiş bir yolda yürümektense bilinmeyen bir yolda yeniye hayat vermek için rahat ve tanımlanmış yaşamlarının dışına çıkmaya cesaret edebilmiş insanların ve toplulukların hikayelerini anlatacağım bir yolculuk. İsmi ‘Cesur Yeni Dünya‘. Amerika’nın Batı kıyısında Seattle’dan Santa Fe’ye yapılacak bir yolculuk; yol boyunca kendilerini ve dünyayı dönüştüren insanlar ve topluluklarla buluşmalar, onların ilham ve cesaret veren hikayelerini yazı, fotoğraf ve video ile sizlerle paylaşmak. Neden özellikle Amerika’nın Batı kıyısı? Çünkü o bölgede insan varoluşunun dönüşümü için hem fiziksel/materyal hem de içsel/ruhani çalışmaları birlikte yürüten insan topluluklarının daha yoğun olduğuna inanıyorum. Bu dönüşüm sadece materyal dünyanın dönüşümü değil, aynı zamanda ruhani bir aydınlanma ve bilincin yükselmesiyle de ilgili. Bu iki sürecin birlikte yaşanması dönüşümün kalıcı olması için şart.

Bu (bir) yolculuğa çıkmak cesaret istiyor. Bugüne kadar yaşadığım ve öğrendiğim herşey beni böyle bir yolculuğa hazırlamış olsa da. Hem manen hem de madden hazırlık gerektiriyor.

BUNU DA OKU:  Gökyüzünde bir şehir, Meteora

İnsanın büyük bir hayalini gerçekleştirmek için adım atması demek o hayali gerçekten yaşayabileceği korkusuyla yüzleşmek anlamına geliyor. İnsan hayalini yaşamaktan korkar mı? Korkuyorum işte, içerde bir yerlerde kendi ışığımdan ve yapabileceklerimden korkan bir taraf var; şüpheyle, gerçekten de özgür irademle kendi hayatımın sorumluluğunu tam olarak alabileceğim gerçekliğiyle yüzyüze gelme korkusuyla kendimi sabote edebiliyorum. İnancımın sarsıldığı, umutsuzluğa kapıldığım anlar da oluyor. O zaman duruyor ve bakıyorum. O anda olana direnmeden, hislerimi kabul ediyorum. Bu durumun kaynağını tespit etmeye çalışıyorum ve farkındalıkla gelen bir rahatlama oluyor. O farkındalığı sürekli korumak gerekiyor ki korkular ve şüpheler ile kendimi sabote etmeyeyim.

Bu yolculuğu hayal ettiğim kapsamıyla yapacak maddi kaynağım yok henüz. Ama kaynağı yaratabileceğime ve üreteceklerimin, yazıp çizeceklerimin bunları duymaya ihtiyacı olanlara, o sıçrayışı yapmak için doğru an’ı bekleyenlere iyi geleceğine inancım tam. Verebileceklerim kadar bunun bana dönüşü olacağına ve beni madden de besleyeceğine güvenim var. Bu sebeple sürdürülebilir, adil ve barışcıl bir dünya vizyonuna inanan ve bunu nasıl yaratabileceğimizle ilgili bilgi ve tecrübe paylaşımını desteklemek isteyen sponsorlar arıyorum. Aynı zamanda yeni bir alternatif kaynak yaratma modeli olan ‘kitle fonlaması’nı da deniyorum. Yani, projemin sunumunu bir kitle fonlaması platformu olan Indie Gogo’da paylaşarak parçası olduğum toplulukları ve beni tanıyanları, miktarı önemli olmayan bir katkı vererek projeye dahil olmaya davet ediyorum. Çünkü aslında bu hikaye hepimizin hikayesi, yolculuk hepimizin yolculuğu. Siz de Cesur Yeni Dünya’ya katılmak isterseniz kampanya sayfama bir göz atın ya da benimle iletişim kurun.

Gelin hayallerimizi yaşamaya bugünden başlayalım!

Çalışmalarımı takip edebileceğiniz diğer bağlantılar:
http://www.medicinewords.org
http://www.facebook.com/bravenewworldstories
http://twitter.com/filiztelek
http://vimeo.com/sacredresonance
http://www.flickr.com/photos/sacredresonance/

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Filiz Telek

Filiz, amacı insan bilincinin evrimine katkıda bulunmak ve insan ruhunda olasılıkların ve kutsal olanın varlığını uyandırmak olan bir yazar, şair, seyyah, grup süreçleri ve diyalog kolaylaştırıcısı ve sosyal girişimcidir. Bu amacına, kendi yolculuğunu paylaşarak, yazarak, insanları diyalog ortamında biraraya getirerek ve kolektif öğrenme ve yaratıcılık süreçleri tasarlayıp kolaylaştırarak ulaşmaya çalışır.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Gündem, Hayat, Kent, Kişisel Bakım
Geri dönüşüm ve enerji tasarrufu üzerine…

Bir kaç şaşırtıcı geri dönüşüm bilgisi vermek istedim bugün...

Kapat