Çevre dostu etkinlik rehberi: 26 Kasım – 2 Aralık arasında gerçekleşecek 12 etkinlik

Çevre dostu etkinlik rehberi bu hafta yine dopdolu. Kuş ve gökyüzü gözlemleri; iklim değişikliği ve kent üzerine söyleşiler; yoğurt, bitki yetiştiriciliği, temizlik, tamir ve permakültür atölyeleri, sorunlara çözümler buluşması… Katılmak isteyeceğinizi düşündüğümüz 12 yeşil etkinliği derledik.

#1 Yıldız Parkı’nda Kuş Gözlemi (28 Kasım Çarşamba 08:00 // Yıldız Parkı)

Etkinliğin çağrı metni:

Çarşamba şehir için kuş gözlemine YILDIZ PARKI’nda devam.
Katılmak için gerekli şeyler:
* Dürbün
* Kuşbank/eBird hesabı
Buluşma Yeri: Malta Köşkü yakınındaki Akbil Tuvaleti

Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

#2 Probiyotikli Vegan Yoğurt Yapımı (28 Kasım Çarşamba 20:00 // Vegisso)

Vegisso, vegan beslenme okulunda vegan yoğurt atölyesi yapacak. İlgilenenler buradan iletişime geçebilir.

#3 İstanbul’un Kaybolmayan Dereleri (28 Kasım Çarşamba 19:30 // Politeknik)

Politeknik Bilim, Teknik, Kent ve Emek Söyleşileri “İstanbul’un Kaybolmayan Dereleri” söyleşisi ile devam ediyor. Havzaların ve İstanbul’un derelerinin ekoloji, arazi kullanım kararları ve seller çerçevesinde değerlendirileceği söyleşi, 28 Kasım 2018 Çarşamba saat 19.30’da Politeknik’te düzenlenecek.

Doğal ve kültürel miras olan dere ve havzalara yönelik tahribatın etkilerinin birçok açıdan tartışılacağı söyleşinin konuşmacı konuğu, İstanbul dereleri üzerine doktora tezi de bulunan peyzaj mimarı Dr. Hülya Dinç olacak.

Ayrıntılar için buraya bakabilirsiniz.

#4 Saksıda Bostan 101 (28 Kasım Çarşamba 11:00 // Kokopelli Şehirde)

Etkinliğin çağrı metni:

Kendi gıdamızı yetiştirmek ne yediğimizi bilmek için iyi bir yöntem. Aynı zamanda atalık tohumlarımızı korumak ve yaşatmak için de elzem. Ya kendi gıdamızı yetiştirmek için büyük alanlara ya da bahçelere ihtiyacımız olmadığını söylesek? Evet, minicik bir balkon, bir cam önü bile yeterli! Siz de kendi gıdanızı yetiştirme yolunda ilk adımı atmak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız sizi “Saksıda Bostan 101” atölyemize bekleriz.  Saksıda Bostan 101’de tohum saklamadan mevsimine uygun bitkilere, su kullanımından bahçecilik yöntemlerine bitkinin sağlıklı gelişimi için önemli birçok konuya değineceğiz ve hep birlikte tohum ekeceğiz!

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

#5 İklim Değişikliği Senaryolarında Türkiye (29 Kasım Perşembe 18:30 // Akbank Sanat)

IstanbuLab’in düzenlendiği Bilim, Teknoloji Toplum Muhabbetleri’nin üçüncüsü olan bu etkinlikte kamuoyunun bilimsel ve teknolojik sorunları nasıl anladığına odaklanılıyor. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu üçüncü bin yılın en önemli problemlerinden biri olan küresel iklim değişimini çeşitli yönleriyle nasıl anlayabileceğimizi ve çözüme katkıda bulunabileceğimizi paylaşıyor. Sera gazları ve onların tarihsel sorumluları açıklandıktan sonra iklim değişikliği senaryolarında Türkiye’nin yeri açıklanıyor.

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, atmosferik bilimler ve afet yönetimi alanında araştırma deneyimine sahiptir. Çalışmaları temel olarak afet risk yönetimi, afet müdahale planlaması, hidro-meteorolojik afetler ve iklim değişikliği üzerine yoğunlaşmaktadır. Meteoroloji, klimatoloji ve afet yönetimi alanlarında çeşitli projelere katılmıştır. Halen İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Afet Yönetim Merkezi ve Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nü üyesidir. Aynı zamanda Türk Kızılayı Genel Başkan Danışmanıdır. *Etkinlikler ücretsizdir. Ücretsiz etkinliklerde katılım sayısı sınırlı olup etkinlik davetiyesi 1 saat öncesinden Akbank Sanat Danışma’dan temin edilebilir.

#6 Sorunlara Çözümler Buluşması: Sürdürülebilir Şehirler (29 Kasım Perşembe 19:00 // Impact Hub)

Sürdürülebilirlik Adımları, UNDP Türkiye’nin desteğiyle sürdürülebilirlik alanında yaşanan gelişmeleri konuşmak, kurumlar arası işbirliklerini artırmak amacıyla “Sorunlara Çözümler Buluşmaları”na devam ediyor. Buluşmaların üçüncüsü 29 Kasım 2018, Perşembe günü “Sürdürülebilir Şehirler ve Yaşam Alanları” odağında Impact Hub Istanbul ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Her ay bir Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi odağında yapılacak Sorunlara Çözümler Buluşmaları’nın üçüncüsü Dünya Şehircilik Günü sebebiyle Hedef 11: Sürdürülebilir Şehirler ve Yaşam Alanları odağında farklı paydaşların katılımıyla gerçekleştirilecek. Konu ile ilgili tüm tarafları bir araya getirerek, Sürdürülebilir Şehirler ve Yaşam Alanları başlığı altında kurumların neler yaptığına odaklanacak bu üçüncü etkinlikte, yaşanan gelişmeler ve yeni fırsatlar da katılımcılarıyla birlikte konuşulacak. Sürdürülebilir bir gelecek için çalışan farklı kurumları bir araya getirmeyi hedefleyen Sorunlara Çözümler Buluşmaları, katılımcılara işbirliği yapmaları için önemli bir platform sağlayacak.

Ayrıntılar için buraya tıklayabilirsiniz.

#7 Gözlem Geceleri (30 Kasım Cuma 19:00 // İstanbul Üniversitesi Gözlem Evi)

2018 – 2019 eğitim öğretim yılının ikinci Gözlem Geceleri etkinliği 30 Kasım 2018 tarihinde yapılacaktır. Etkinlikte astronomi ile ilgili sunumlar ve havanın uygun olması durumunda teleskoplarla gözlem olacaktır. Ayrıca tarihi kubbe ve Gleissberg Koleksiyonu ziyaretinin yanı sıra yaklaşık yarım saat sürecek Planetaryum gösterimi de olacaktır.

Ayrıntılar için buraya bakabilirsiniz.

#8 Doğal Malzemelerle Temizlik Atölyesi (1 Aralık Cumartesi 14:30 // Kadıköy Ekolojik Yaşam Merkezi)

Yetişkinlerin yaşadıkları evleri ekolojik hale getirmesinin ip uçlarının tartışılacağı atölyede yetişkinlere ekolojik ev pratikleri kazandırılacaktır.

Başvuru için;
http://ekolojikyasam.kadikoy.bel.tr/etkinlikler

#9 Bir Şeyler Yap Haftası (1 Aralık Cumartesi 12:00 // Tasarım Atölyesi Kadıköy)

Dünyanın sınırlı kaynaklarını korumak için tüketim kültürünü değiştirmeye çalışan uluslararası “Bir Şeyler Yap” haftası (Make Something Week- 23 Kasım-3 Aralık) başlıyor. Bu haftanın amacı bireylere ihtiyaçları olmayan yeni şeyler satın almaları yerine ellerinde varolanları değerlendirip yeni şeyler yapabileceklerini göstermek.

Festival kapsamında dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen etkinliklerde bireyler, alışveriş mağazasına gitmek yerine bir araya gelerek birbirleriyle becerilerini paylaşıyor. Bu kendi deterjanını yapmak da, bozulmuş saatini tamir etmek de, evinde kullanmadığın kıyafeti bez çantaya dönüştürmek de olabilir.

Ayrıntılar için buraya tıklayabilirsiniz.

#10 Açık Atölye (1 Aralık Cumartesi 12:00 // 100. Yıl Mahalle Atölyesi)

Etkinliğin çağrı metni:

Açık Atölye, birbirimizi tanımak, atölyeyi kullanmak, mekanda vakit geçirmek, birlikte üretim yapmak, birbirimizle fikir alışverişinde bulunmak için bir fırsat.

Her cumartesi saat 12.00’de kapılarımızı herkese hedefsiz, beklentisiz bir şekilde açıyoruz. Kahvaltısını yapmak, çay içmek, vakit geçirmek, fikir üretmek, bilgi paylaşmak, dikiş dikmek, tamir yapmak, bildiklerini aktarmak, bilmediklerini öğrenmek isteyen veya istemeyen herkes, gün boyu 100. Yıl Mahalle Atölyesi’nde olacağız.

Bir yandan paylaşırken, bir yandan önümüzdeki süreçte birlikte neler yapabiliriz konularında beyin fırtınaları yaşayacağız.

Herhangi bir şekilde dahil olmak isterseniz, günün istediğiniz saatinde, bir uğrayın.

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

#11 Evde Bahçe (1 Aralık Cumartesi 11:00 // Meraklı İnsanlar)

Etkinliğin çağrı metni:

Kendi saklı cennetinizi oluşturmak için evinizin illa ki bir bahçesi olması gerekmiyor ya da o evin uçsuz bucaksız içinde kaybolacağınız büyüklükte de olması gerekmiyor. Siz, kalbiniz ve elleriniz, o mekanı cennete dönüştürmek için yetersiniz. Hele bir de o saklı cennete yenebilir bitkilerle birşeyler yaparsanız değmesin kimse keyfinize. Sadece sizin değil, arıların, kelebeklerin, kuşların ve evinize gelecek uğur böceği gibi sürpriz konukların da mutluluğu olacak bu. Minik bir balkon, çatı, teras ya da bir bahçe çok güzel bir şekilde sizin ellerinizle dönüşebilir; mutfak ihtiyacınızın bir kısmını, içeceğiniz çayların hammaddesini oradan sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? O da bizim sırrımız. Atölye günü birlikte keşfedeceğimiz, sizin, bizim ve evinizin saklı cennetinin sırrı, kimseye söylemeyin ya da örnek olun ki, herkes yapsın…

Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

#12 Permakültüre Giriş (1-2 Aralık 10:00 // Kokopelli Şehirde)

Permakültür, insani ihtiyaçları karşılarken çevreyi tüketmek, yok etmek yerine onu besleyip onaran ve bu sayede devamlılığı olan sistemler yaratmayı amaçlayan bir tasarım bilimidir.

Permakültüre Giriş Kursu, doğayla ve tüm canlılara birlikte çalışma ve yaşama felsefesini öğrenmek isteyen ve permakültürün ne olduğunu merak edenler için 2 günlük bir tanışma/giriş niteliğindedir. Bill Mollison’un “Permakültür: Bir Tasarımcı Kılavuzu” kitabında yer alan konuları ele alan kurs aynı zamanda 72 saatlik Permakültür Tasarım sertifikası (PDC) kursunun da bir özetidir.

Kurs Programı:
1. GÜN
10:00 – 11:30 Tanışma / Dünyamızın Durumu ve Olumsuz Kanıtlar
12:00 – 13:30 Permakültür Etiği ve İlkeleri
13:30 – 14:30 Yemek Arası
14:30 – 16:00 Temel Kavramlar ve Tasarım Yöntemleri (Etkin Enerji Kullanımı)
16:30 – 18:00 Örüntü Kavramı

2.GÜN
10:00 – 11:30 İklimsel Etkiler / Toprak
12:00 – 13:30 Su Yönetimi
13:30 – 14:30 Yemek Arası
14:30 – 16:00 Gıda Ormanı Tasarımı / Hayvan Sistemleri
16:30 – 18:00 Şehirde Permakültür / Kent ve Topluluk Stratejileri / Kapanış

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için buraya tıklayabilirsiniz.

#12 Repair Cafe (2 Aralık Pazar 12:00 // Kadıköy Kent Konseyi)

Etkinliğin çağrı metni:

Yeryüzü Repair Café Aralık ayında da Kadıköy Kent Konseyi’nde arızalı eşyalarınızı onarmayı sürdürüyor.

Her zaman olduğu gibi, arızalar ya da sorunlar yüzünden kullanamadığınız eşyalarınız uzman gönüllülerimiz tarafından elden geçiriliyor, mümkünse onarılıyor ve yeniden kullanılmasını sağlıyoruz. Tüm bunları ücretsiz yapıyoruz, birlikte olmak, onarırken söyleşmek-paylaşmak ve çalışmayan bir eşyanın yeniden çalışmasını-kullanılmasını sağlamanın mutluluğu bize yetiyor.

2 Aralıkta, muhtemelen soğuk ve yağışlı bir İstanbul pazarında arızalı/çalışmayan eşyanızı kapıp gelin, bir yandan sohbet edelim bir yandan arızalı eşyanızı onaralım.

Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Etkinlikler, Ev ve Bahçe, Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, İklim Değişikliği, Kent, Teknoloji, Yeme İçme
Pratik, besleyici, lezzetli: Sebze graten tarifi

Çabucak hazırlayabileceğini hem çok lezzetli hem de besleyici sebze graten tarifi "Bugün ne pişirsem?" diye düşündüğünüz günlerde imdadınıza yetişecek.

Kapat