Çevre dostu etkinlik rehberi: 29 Ekim – 4 Kasım haftasında gerçekleşecek 14 etkinlik

Doğa dostu etkinliklere meraklı okuyucularımız için hazırladığımız çevre dostu etkinlik rehberinde bu hafta tavuk yetiştiriciliğinden doğal boyamaya, sabun yapımından takas şenliğine, kuş gözleminden bisiklet turuna uzanan tam 14 etkinlik var. 

#1 Mekan Konuşmaları No:46 (30 Ekim Salı 18:00 // Santral İstanbul)

Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans öğrencilerinin düzenlediği “Mekan Konuşmaları” serisinin 46.’sı 30 Ekim Cuma günü  düzenlenecek. Kırsalda Yapılaşma Deneyimleri başlıklı bu konuşmanın konuğu VCYCLE.

#2 Maçka Parkı’nda Kuş Gözlemi (31 Ekim Çarşamba 07:30 // Maçka Parkı)

Kerem Ali Boyla’nın düzenlediği kuş gözlemi etkinliği için Nişantaşı yakınındaki Beyaz Kemerli Kapı’da 07:20’de buluşulacak. Katılmak için dürbün ve Kuşbank hesabı sahibi olma şartı aranıyor. Dürbünü olmayan katılımcılar 40 TL karşılığında kiralayabilecek.  Hedef çalıkuşu, sürmeli çalıkuşu, uzun kuyruklu baştankara gözlemek. Etkinlik her türlü hava koşulunda yapılacak.

Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

#3 Yaşasın Arılar (1 Kasım Perşembe 18:00 // Kokopelli Şehirde)

Kokopelli Şehirde ekibinin arıların önemini anlamak ve anlatmak için düzenlediği bu ücretsiz etkinliğin çağrı metni şöyle: “Ekosistemin çok önemli bir parçası olan arıların nüfusunun hızlı azaldığı çok yıllarda en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Bununla birlikte kaliteli bala ve temel besin kaynaklarımız arasında yer alan bir çok bitki, sebze ve meyveye erişimin de zorluğu gündemden düşmüyor… Gıdamızın 3te 2sinin tozlaşmasının sağlayan arıları daha yakından tanımak, ekosistemdeki yerlerini anlamak, bal ve diğer ürünleri hakkında bilgi edinmek için bir araya geliyoruz.”

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

#4 İstanbul Walkabouts: Anadolu Feneri Yürüyüşü (3 Kasım Cumartesi 09:15 // Üsküdar)

Yürüyüş için 09:10’da Üsküdar Meydanı’nda buluşulacak ve otobüs ile Hacıosman Metro Çıkışı’nda buluşulup 09::15’teki’taki 15 numaralı otobüsle Beykoz’a gidilecek. Beykoz’dan 15D ile yürüyüşün başlangıç noktası olan Anadolufeneri’ne aktarma yapılacak. Yürüyüşün son noktası Anadolukavağı olarak düşünülmektedir.

Yürüyüş ortalama 15 km uzunluğunda olacak ve aralarla birlikte 7-8 saat sürecek. Yürüyüşe uygun kıyafet ve ayakkabılar giyinmek, yürüyüşte tüketmek için gerekli su ve yiyecekleri getirmek tavsiye edilir.

Not: stanbul Walkabouts bir doğa yürüyüşü insiyatifi değil, Kuzey Marmara Otoyolu çevresinde yapılan yürüyüş rotalarından oluşan bir araştırma projesidir. Yürüyüşler profesyonel rehberler tarafından düzenlenmediğinden, katılımcıların sorumlulukları kendilerine aittir.

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

#5 Kadıköy’ün Konuşan Akasya Ağaçları (3 Kasım Cumartesi 12:00 // TAK)

Behiye Çalışkan’ın proe yürütücülüğünü yaptığı, 9-13 yaş arasındaki çocuklar için düzenlenen bu etkinlikte birçoğumuzun her gün önünden geçip farketmediğimiz ağaçlardan bir yaprağı inceleyip birlikte resmedilecek ve çocuklar ağaçlara söylemek istediklerini anlatacak. Her tarafımızın betonla çevrildiği günümüzde, halen ayakta kalabilen 150 yıllık dev ağaçlar…

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

#6 Derya ile Soğuk Yöntem Sabun Yapım Atölyesi (3 Kasım Cumartesi 14:00 // Kokopelli Şehirde)

Derya Demirdağ’ın Kokopelli Şehirde’de vereceği saoğuk yöntemle sabun yapımı atölyesinin içeriği şöyle:

Sabun nedir? Soğuk Yöntem nedir?
Soğuk Yöntem Sabun Yapımında Kullanılan Maddeler ve Malzemeler
Soğuk Yöntem Sabun Yapımında Alınacak Güvenlik Önlemleri ve Sodyum Hidroksit Kullanımı
Soğuk Yöntem Sabun Yaparken Kullanılan Yağlar ve Özellikleri
Sabun Formülü
Soğuk Yöntem Sabunda Serbest Yağ Oranı ne Demek? ( Super Fat )
Soğuk Yöntem Sabun Yapımında Sıvı Kullanımı
Kalıp
Sabunlaşma Süreci ve Sabun Kesme, Mühürleme

Detaylar için facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

#7 Çevrenin İnsan Sağlığına Etkileri (3 Kasım Cumartrsi 14:00 // CKM)

Kadıköy Kent Konseyi Çevre ve Altyapı Çalışma Grubu’nun, Çevrenin İnsan Sağlığına Etkileri paneli, 3 Kasım Cumartesi CKM B salonunda düzenlenecek.

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

#8 Tavuk Yetiştiriciliğine Giriş (3 Kasım Cumartesi 11:00 // Meraklı İnsanlar)

İstanbul Permakültür Kolektifi’nin düzenlediği bu eğitimde, sağlıklı kümes ortamı (deep litter, folluk düzeni, toz banyoları, biokömür) yaratmanın yöntemleri, sağlıklı besin alternatifleri (fermente arpa, arpa filizi, balık artıkları, kemik suyu, bal kabağı, kadife çiçeği, su mercimeği, karakafes otu, siyah asker sineği, solucan, bokashi kompostu, kompost yığını, pazar artıkları, mutfak yemek artıkları ve bunlardan nasıl yararlanacağımızı) konuşulacak.

Arka bahçede 3-5 tavuk, geniş bahçede 30-40 tavuk, çiftlikte 250-500 tavuk yetiştirmenin modelleri üzerinde durulacak.

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

#9 Growing Microgreens and Sprouts Workshop (3 Kasım Cumartesi 11:00 // Ek Biç Ye İç)

Ek Biç Ye İç’te gerçekleşecek bu İngilizce atölyenin çağrı metni şöyle: “‘Süper gıda’ olarak anılan ve evlerde kolayca yetiştirilebilen mikroyeşil ve filizler taşıdıkları vitamin, mineraller ve besin değeri açısından çok zenginler. Ayrıca ister çiğ, ister pişmiş haliyle yemesi çok keyifli bu gıda, günün her öğününe katılabilir.
Bu atölyede sizleri, bu filizleri evlerimizde yetiştirmenin sırlarını öğrenmeye, farklı yetiştirme yöntemlerini keşif etmeye davet ediyoruz. Tohumdan tohuma tat nasıl değişiyor? Hangi tohumlar daha kolay çimlenir? Tohumlar karıştırılabilir mi? Farklı reçeteler nasıl denenir? vb. soruların yanıtlarını ve kendinize en uygun yetiştirme sistemini kurmayı öğreneceğiz.
Atölye için gerekli tüm malzemeleri sizin için temin ediyor olacağız Yaptığınız mikrofiliz kavanozunu ise atölye sonunda yanınızda götürebileceksiniz.”

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

#10 Solucan Kompostu Atölyesi (3 Kasım Cumartesi 15:00 // Meraklı İnsanlar)

İstanbul Permakültür Kolektifi ve Volkan Dündar’ın solucanlarla sömürü düzeni içerisinde değil de, adil bir şekilde nasıl çalışırız sorusuyla yola çıkarak düzenlediği atölyenin konu başlıkları şöyle:

– Kompost nedir?
– Kompost sürecinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
– Kısa tarihçe
– Neden Solucan?
– Solucanların Biyolojisi
– Solucan ve solucan gübresi üretimi
– Solucanlara zarar veren durumlar ve düşmanları
– Üretim için gereken ortam özellikleri
– Solucan üretim yöntemleri
– Önemli Noktalar
– Solucanları nerelerde nasıl yetiştirebileceğimize dair örnekler
– Ticari solucan gübresi girişimleri
– İş planı
– Sıkça sorulan sorular

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

#11 Bisiklet Turu: Yedikule Barınağı ve Yedikule Bostanları Gezisi (3 Kasım Cumartesi 09:00 // Karaköy)

Don Kişot Bisiklet Kolektifi’nin düzenlediği etkinliğin çağrı metni şöyle: “Karaköy meydandan başlayacak turumuz galata köprüsü, sirkeci ve sahil yolu üzerinden yedikule barınağı ve oradan yedikule bostanlarını ziyaret şeklinde sonuçlanacak ve tabiki aynı rotadan dönüş olacak.
İlk ziyaretimiz Yedikule hayvan barınağı.Hayvan dostlarımızla ilgileneceğiz,onların en çok sevgiye ihtiyaçları var.
Bu ziyaretten sonra Yedikule bostanlarına geçiyoruz.
Yedikule bostanlarını ziyaret etmemizin bir amacıda orada rant uğruna yok edilmek istenen bostanlar ve bostanına sahip çıkan halk var..Biz de doğa için kendi yaşam alanını korumak için mücadele veren dostlarımıza bir omuz pedallıyacağız.
Sonra tatlı bir veda ve geri dönüş.”

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

#12 Turşu Duruşu ile Lakto Fermente Probiyotik Turşu Kuruşu (4 Kasım Pazar 10:30 // Eppek)

Eppek ve Turşu Duruşu’nun bu ortak etkinliğinin çağrı metni şöyle: “Uzun süredir dükkanımızda turşularını paylaştığımız Turşu Duruşu (Pınar Uslu) ile nihayet bir turşu kuruşu yapmayı başarıyoruz. :)

Atölyede ,

– Sadece doğal tuzlar ve su ile yapılan fermentasyon sürecini anlatılacak.
– Diğer turşulama metodları konuşulacak.
– Probiyotikler, bağırsaklar, bakterilerden bahsedilecek.

Tüm katılımcıların mevsim sebzeleri ile iki kavanoz turşu kuracağı ve atölye sonunda kavanozlarını yanlarında götüreceği bir etkinlik olacak. Ayrıca turşu suyu ve turşu tadımı yapacağız. Eppek ekmekleri eşliğinde atölye için hazırlanacak turşu kavurması tadımı da cabası.”

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

#13 Temel Ecoprint Atölyesi (4 Kasım Pazar 11:00 // Kokopelli Şehirde)

Beste Bonnard ve Kokopelli Şehirde’de düzenlediği bu atölyenin çağrı metni şöyle: “Bu çalışmada bitkilerin renk ve baskılarının peşine düşeceğiz. Çevre arazilerde kullanabileceğimiz bitkileri keşfedeceğiz. Topladığımız bitkilerden ve Bestenin bohçasından çıkan bitkilerle baskı yapacağız. Yün, ipek deri gibi hayvansal lifler üzerinde denemeler yapacağız.
Bu atölyede kumaş lifleri ve ona uygun mordan çeşitleri ve tekniklerini deneyeceğiz.
Hangi bitkilerle baskı yapabileceğimizi ve hangi tip mordan kullanmamız gerektiğini öğreneceğiz.
Bu kursun sonunda ecoprinti evde kendiniz yapabilir hale geleceksiniz. Kursta teknik bilgi yanında uygulama da yaparak öğrendiklerinizi pekiştirebileceksiniz. Doğal boyama sadece bitkilerle değil böcekler, deniz kabukları, toprak ve minerallerle de yapılmaktadır.
Bitkilerle doğal boyama insan ve çevre dostu olup sürdürülebilirdir. Doğal boyama ustaları ve sanatçıları geri dönüşüme öncelik tanır ve doğanın sonsuz renk skalasını kumaşlara işlemek için yine doğayla iş birliği yapar. Ecoprint/bitkilerle baskı yapan için sihirdir. Her aşamasında bitkilerle elele olmak doğal boyama bitkileri bahçesi oluşturmak mevsim dönümlerini takibe ve bitkilerin dilini öğrenmeye ilk adımdır. Bu yolculuğa çıkanın dönüşü zor olur söylemedi demeyin. Bu tutkuyu paylaşmak için 2014 ten beri atölyeler yapıyoruz.
Haydi bu keşfe sizde katılın.”

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

#14 YKF Takas Şenliği: Kışlıklar Dışarı (4 Kasım Pazar 14:00 // SODID Kadıköy)

Yoğurtçu Kadın Forumu’nun düzenlediği takas şenliğinin çağrı metni şöyle: “Duyduk duymadık demeyin, bir Yoğurtçu Kadın Forumu Takas Pazarı ile daha beraberiz!

Mevsim kışa dönerken dolaplarda yazlık – kışlık düzenlemesi de yapıyorken, dedik ki: ‘’Bu yılki takas pazarımız eksik kalmasın!’’ Hem birbirimizin üstünde görüp beğendiğimiz kıyafetleri dolaba almak, hem de giymediğimiz ama giyene de ne kadar yakışır dediğimiz kıyafetleri, takıları, çantaları vermek için takasta buluşuyoruz.

Yıl boyu “Üstündeki ne kadar yakışmış.” ifadelerine ‘’ YKF takas pazarından almıştım!” sözleriyle karşılık vermemizi sağlayan kış takas pazarımızın 3.sü olacak. İstediğini getir, istediğini götür, bol sohbet de cabası. ”

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Doğal Kaynaklar, Eğitim, Ekoloji, Etkinlikler, Ev ve Bahçe, Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, İklim Değişikliği, Kent, Oyuncak, Sanat ve Tasarım, Topluluklar, Yeme İçme, Yenilenebilir Enerji
Yaşayan Gezegen Raporu yayınlandı: Dünya alarm veriyor, Türkiye de canlı türleri için cazip bir coğrafya olmaktan hızla uzaklaşıyor

WWF - Dünya Doğayı Koruma Vakfı ve Londra Zooloji Derneği’nin ortaklaşa hazırladığı ‘Yaşayan Gezegen 2018 Raporu’ yayımlandı. Rapora göre doğa,...

Kapat