İklim krizi, albatrosları boşanmaya zorluyor

Isınan okyanuslar, tek eşli deniz kuşlarını yiyecek bulmak için uzaklara gitmek zorunda bırakıyor. Bu durum üremeleri üzerinde baskı yaratıyor ve bazı kuşları eşlerini terk etmek durumunda bırakıyor.

Geçtiğimiz günlerde The Royal Society’de 15 yıldır, üreme dönemindeki 15.500 albatros üzerinde araştırmalar yapan bir çalışmanın sonuçları yayınlandı.

Albatroslar, dünyada tek eşlilik oranı en yüksek olan canlılar arasındadır. Nüfuslarının çok büyük oranı partnerlerini bulduktan sonra tüm hayatlarını tek eşli olarak geçirirler. Bu kuşların eşlerinden ayrılmalarını neredeyse tek sebebi başarısız geçen bir üreme sezonudur. Geçmişte yapılan araştırmalarda albatrosların yalnızca yüzde bir ila üçünün eşlerinden ayrıldığı biliniyordu. Ancak 2017 yılında bu oranın yüzde 7,7’ye çıktığı görüldü.

Araştırma yazarlarından Francesco Ventura ayrılıklardaki bu artışın iki nedeni olabileceğini söylüyor.

İlk teori, uzak mesafe ilişkisinin yarattığı zorlukların ayrılıklara sebep olması. Isınan okyanuslar kuşların avlanmak için daha uzaklara gitmesine ve eşlerinden daha uzun süre ayrı kalmasına neden oluyor. Kuşlar üreme mevsimi için zamanında yuvaya dönmediğinde de eşleri başka bir partnerle çiftleşiyor olabilir.

İkinci teori ise suların ısınmasıyla birlikte albatroslar için güçleşen yaşam koşullarının bu kuşların stres hormonlarında artışa sebep olması. Francesco, daha zorlu üreme koşulları ve yiyecek kıtlığının daha fazla strese neden olabileceğini ve bir eşin “düşük performansı” için suçlanabileceğini bunun da nihayetinde boşanmayı tetikleyebileceğini söylüyor.

Araştırma aynı zamanda küresel olarak birçok albatros popülasyonunun tehlike altında olduğu sonucuna da varıyor. 2017’den elde edilen bazı veriler, türlerin üreyen çift sayısının 1980’lerdekinin yarısından ancak biraz fazla olduğunu gösteriyor.

Kaynaklar:
Royal Society Publishing
The Guardian

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Banner Right Side, Ekoloji, Genel, Hayvanlar, İklim Değişikliği
İklim Yatırımcıları Füzyon Konusunda Neden Heyecanlılar?

Bu haftanın önemli iklim yatırım haberlerinden biri Amerikalı Commonwealth Fusion Systems’ın 1.8 milyar dolar B Serisi finansmanı topladığı haberiydi. Bazı

Kapat