Hopa’yı yalnız bırakma

Artvin’in Arhavi, Hopa ve Borçka ilçelerinde Pazar akşam saatlerinde başlayan ve Pazartesi sabah saatlerine kadar devam eden yoğun yağmur 8 kişinin ölümüne sebebiyet verdi.

Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan’ın son 50 yılın felaketi diye nitelendirdiği olayda, 8 kişiden 6’sı yağmurla beraber meydana gelen heyelanlar yüzünden hayatını kaybetti.

artvin-hopa-da-heyelan-sonucu-bina-coktu-2-ol-7625462_x_o

Türk Mühendisler ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası yaptığı açıklamada, yaşanan felaketin tetikleyicisinin Hidroelektrik Santralleri(HES) projeleri ile yatakları değiştirilen dereler ve HES’lere daha fazla su taşıyabilmek için kurulan regülatörler olduğunu belirtti.

Yaşanılan felaketin büyük bir kısmının insan eli ile yaratıldığını açıklayan TMMOB Çevre Odası Mühendisleri, Karadeniz’e ait ne varsa rant uğruna pervasızca satıldığını, bilimi ve tekniği esas almak yerine yalnızca ranta dayalı yapılaşma politikalarının bugün yaşadığımız felaketleri doğurmakta olduğunu belirtti.

11219037

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, bu felaketlerin yerel ve merkezi yönetimlerin politikalarını değiştirmek bir yana, doğa katliamına daha da hız vererek Yeşil Yol çalışmalarına hızla devam ettiğini de ekledi.

Hem iklim hem de ekolojik adalet için STK’lar 26 Ağustos Çarşamba günü (bugün) saat 19:00’daTaksim Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi’ne doğru ortak pankart ve dövizlerle bir yürüyüş düzenleyecek.

Siz de Hopalı yurttaşlarımıza desteğinizi göstermek için bu yürüyüşe davetlisiniz.

BUNU DA OKU:  Instagram'da takipçisi olmanızı önerdiğimiz 15 çevreci fotoğraf sanatçısı
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Kent
Organik Ev’den tıbbi ve aromatik bitkileri kullanma atölyeleri

28-29-30 Ağustos'da, Organik Ev'de Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Kullanım Atölyesi düzenleniyor.

Kapat