Cildiniz için sonbahara özel doğa dostu çözümler

Sonbaharın etkilerini hissederken, bedenimiz de yavaşça kışa geçmeye hazırlanıyor. Peki bu geçiş sürecinde cildiniz sonbahara hazır mı? Sizin için sonbahara özel tarifler hazırladık.

Cilt tonunu eşitlemek için bal kabağı ve yoğurt!

Tarifi: 1 yemek kaşığı bal kabağı püresi ve 1 yemek kaşığı yoğurdu karıştırıp, cildinizdeki koyu renkli bölgelere uygulayın. 15 dakika bekletin ve ılık suyla cildinizi temizleyin.

Yoğun nem için tarçın ve bal!

Tarif: 1 yemek kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı tarçını karıştırıp, cildinize (göz çevresi hariç) uygulayın. 20 dakika bekletin ve ılık suyla cildinizi temizleyin.

Işıltılı bir görünüm için muz, portakal suyu ve bal!

Tarifi: Yarım muzu bir kapta püre haline getirin. Bir yemek kaşığı portakal suyu ve bir yemek kaşığı balı karıştırıp, püre haline getirdiğiniz muza ekleyin. Cildinize (göz çevresi hariç) uygulayın. 15 dakika bekletin ve ılık suyla cildinizi temizleyin.

Sivilcelerden kurtulmak için karbonat, su be badem yağı

Tarif: 1 yemek kaşığı karbonat ile 1 bardak suyu karıştırın. Karışama 4 damla badem yağı ilave edin. Cildinize (göz çevresi hariç) uygulayın. 10 dakika bekletin ve ılık suyla cildinizi temizleyin.

Yorgun ciltler için yoğurt, bal, salatalık ve yulaf ezmesi

Tarifi: 1 yemek kaşığı yoğurt, yarım salatalık püresi, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesini karıştırın. Cildinize (göz çevresi hariç) uygulayın. 20 dakika bekletin ve ılık suyla cildinizi temizleyin.

Yenileyici bir etki için zerdeçal, aloe vera, badem sütü!

Tarifi: Bir yemek kaşığı zerdeçal, bir yemek kaşığı aloe vera jeli, 1 yemek kaşığı badem sütünü bir kapta karıştırın. Cildinize (göz çevresi hariç) uygulayın. 20 dakika bekletin ve ılık suyla cildinizi temizleyin.

Peeling için türk kahvesi, zerdeçal, yoğurt!

Tarifi: 1 tatlı kaşığı kahve, 1 tatlı kaşığı zerdeçal, 1 yemek kaşığı yoğurdu bir kapta karıştırın. Cildinize (göz çevresi hariç) uygulayın. 20 dakika bekletin ve ılık suyla cildinizi temizleyin.

BUNU DA OKU:  'İsli Gelecek' bizleri bekliyor

*sabah kahvenizin telvesini de maske yapımında kullanabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ayça Ceylan

Performans sanatçısı, sürdürülebilirlik yazarı ve Body in Perform’un kurucusu Ayça Ceylan; karşılaştırmalı mitoloji,  dans, psikoloji, herbalizm, edebiyat ve teknoloji gibi disiplinleri bir arada kullanarak algılama süreçlerimiz hakkında  mekana özgü performanslar üretmektedir. Performanslarında bedenin ve mekanın birbirini nasıl inşa ettiği,  onarım, beden politikaları ve türlerarası çeşitlilik üzerine araştırmalar yapar. Ceylan, performanslarında ve  atölyelerinde sanat alanları haricinde arketipsel hafızayı etkileyecek kamusal alan, terkedilmiş alan, doğa ve antik  kent gibi birçok alanı tercih eder. Ritueller, tanrıça kültleri, sembolizm ve doğa ile uyumlanmak en büyük  destekçilerindendir. Üretimlerinde canlı sanat, video, fotoğraf, yerleştirme ve sanatçı kitabı gibi araçları kullanır. Ceylan; Türkiye, Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere’de birçok sanat alanında performanslar gerçekleştirmiş,  atölyeler düzenlemiş ve konuk sanatçı programlarına davet edilmiştir. Ayrıca Duru, Reflect Studio, Mesele Slow  Design ve Giyi gibi sürdürülebilir markalarla performatif işbirlikleri yapmıştır. Ceylan, Milliyet Sanat’ta sanat  yazarlığı yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde “Dairesel Flora” köşesiyle çevre yazarlığı yapmaktadır.  Performans belgeleri bazı özel sanat koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Banner Right Side, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik, Şifa
Ekofeminizm nedir, neyi savunur?

Ekofeminizm ilk olarak 70'lerde Kuzey Amerika ve Avrupa akademik çevrelerinde feminist hareketin bir dalı olarak ortaya çıktı ve özellikle kadınların...

Kapat