Cilt sağlığınız için evde yapabileceğiniz tuz ve şeker bazlı 3 body scrub tarifi

Özellikle yaz aylarında güneşten, havuzun klorlu suyundan kuruyan ve yıpranan vücutlara bakım yapmanın önemi oldukça fazla. Bu bakım için özellikle kimyasal içermeyen ürünleri tercih ederek hem doğaya, hem de cildinize daha fazla iyilik yapmış oluyorsunuz.

Sön dönemlerde ise cildin üzerindeki ölü hücreyi temizleyerek cildi nemlendiren “body scrub nedir?” diye soran oldukça fazla. Yağlı yapısı ve içerdiği katı partiküller ile body scrublar hem ölü derileri temizliyor, hem de açılan gözeneklerin nemlendiriyor. Yalnız dışarıda satılan scrublar hem oldukça pahalı hem de içerisinde mikro plastik dediğimiz küçük parçacıklar bulunmakta.

Çoğu atık su arıtma sistemi mikroplastikleri sudan ayrıştıracak kapasiteye sahip değil, böylelikle mikroplastikler su kaynaklarına karışmakta. Bu plastikler aynı zamanda pestisitleri, motor yağını ve bu su kaynakları içinde bulunan zehirli kimyasalları da bünyesinde topluyor. Böylelikle bir adet mikroplastik, çevresindeki su kaynağından 1 milyon kat daha zehirli olabiliyor.

Aşağıdaki evde yapabileceğiniz 3 doğal tarif yapmak ise hem oldukça pahalı scrublardan daha ucuza gelmekte, hem de bu mikroplastikleri içerisinde barındırmamakta.

1. Muz ve şekerli body scrub

Eğer kahverengiye dönmeye başlayan muzlarınız varsa onları daha iyi bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu tarif içerisinde muzun yapısından dolayı yağ barındırmıyor.

1 muz, 3 yemek kaşığı toz şeker ve bir kaç damla vanilya özütü ya da sevdiğiniz bir esansiyel yağı bir kap içerisinde toplayın. Daha sonra bir çatal yardımı ile muzu ezerek bu içerikleri çok güç uygulamadan karıştırın. Duş alırken ise 2 parmak kadar bu karışımdan alın ve yavaşça ve masaj yaparak cildinize uygulayın. Karışımın gözünüze gelmemesine dikkat edin.

 

2. Deniz tuzu ve lavanta scrub

100 gr deniz tuzu, 100 gr tatlı badem yağı ve 4 damla lavanta yağına bir tutam lavanta kurusu atıp karıştırın. Bu mis kokulu karışımı aynı üstteki muzlu karışım gibi uygulayın. Cildiniz hem mis gibi kokacak hem de yumuşacık olacak.

3. Narenciye bazlı tuz veya şekerli scrub

Bu karışımı kullananlar özellikle sabahleyin kendilerini daha iyi uyandıklarını söylüyor. Bunun için 100 gr deniz tuzu, 100 gram badem veya zeytinyağı, 1 çay kaşığı rendelenmiş limon, lime veya greyfurt kabuğu veya bunların karışımını bir kap içerisinde çok da ezmeden karıştırın ve diğer tarifler gibi uygulayın

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik, Şifa
Eviniz ve cildiniz için doğal sinek kovucu tarifi

Amerika'daki  Centers for Disease Control and Prevention (CDC) limon okaliptüs yağının DEET kadar etkili bir sinek kovucu olduğunu açıkladı. Avustralya'da...

Kapat