Eviniz ve cildiniz için doğal sinek kovucu tarifi

Sıcakların gelmesiyle beraber hem şehirdeki hem de yazlık bölgelerdeki sinek sayısında patlama yaşanıyor. Siz de Sıcak havalarda sinek sokmasından müzdarip olanlardansanız, muhtemelen zehirli kimyasallar içeren sinek ve böcek kovuculara başvurmak zorunda kalıyorsunuz.

Birer pazarlama harikası olan ve piyasada onlarca marka adı altında yüzlerce çeşidi bulunan sinek ve böceksavarlar size deliksiz bir uyku ile kızarıksız ve kaşıntısız bir yaz vadetselerde bu ürünlerin içerisinde başta DEET ve piretrin olmak üzere güvenliği oldukça tartışmalı olan onlarca madde bulunuyor.

EPA düşük dozlardaki kullanımında sakınca görmese de,Beyon Pesticides, NCBI ve NRDC gibi oluşumlar DEET kullanımı konusunda çarpıcı tespitlere sahip. Bunun yanında U.S. National Library of Medicine’in bir birimi olan Medline Plus’ın raporuna göre cilde sürülen ve sprey halinde bulunan böcek ve sineksavarlarda bulunan DEET; bradikardi (düşük nabız), hipotansiyon (düşük nabız), orta ya da ağır mide tahrişi, kusma ve bulantı ile dizoryantasyon, sendeleme, felç ve hatta ölüme varan nörolojik bozulmalara sebep olmaktadır. Piretrinlerin ise nefes almada güçlük, öksürük, oksijen seviyesindeki dengesizliğe bağlı sersemlik, çarpıntı, felç,mide bozulması ve kusmaya yol açtığı belirtiliyor.

Bu kimyasallar yerine limon okaliptus yağı ile hazırlayacağınız doğal sinek kovucuyu kullanabilirsiniz. Amerika’daki  Centers for Disease Control and Prevention (CDC) limon okaliptüs yağının DEET kadar etkili bir sinek kovucu olduğunu açıkladı. Avustralya’da yapılan bir başka çalışmada %32 ve daha fazla limon okaliptüs yağı içeren karışımların 3 saat boyunca sineklerin %95’inden daha fazlasını uzak tuttuğunu gösteriyor.

Siz de kendi doğal sinek kovucunuzu bir birim limon okaliptüs yağını 10 birim ayçiçeği yağı ya da cadı fındığı toniği ile karıştırarak yapabilirsiniz. Esansiyel yağlar direkt olarak cilde temas ettiğinde hassas ciltlerde sıkıntı yaratabiliyor bu yüzden diğer yağlarla karıştırılarak kullanılması tavsiye ediliyor.

Eviniz için de okaliptüs yapraklarını suda 45 dakika kaynatıp kapı, cam ve pencereleri bu suyla silerek sivrisineklerin eve girmesini engelleyebilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında metin yazarlığı ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Ev ve Bahçe, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Kozmetik, Sağlık, Şifa
Babalar Günü için çevre dostu 5 hediye

Tarihi Amerikan İç Savaşı dönemine dayanan ama artık dünya çapında kutlanan Babalar Günü, pek çok ülkede her yıl Haziran ayının

Kapat