Türkiye’nin Roman Haritası yayınlandı

Twitter’da @aysenur isimli kullanıcı tarafından hazırlanan ve yayınlanan Türkiye’nin Roman Haritası; bu toprakları, şehirlerle özdeşleşmiş romanlar üzerinden interaktif olarak inceleme olanağı sağlıyor.

Çalışmayı yapan kullanıcı Türkiye’nin Roman Haritası’nı yayınlama motivasyonunu şöyle açıklamış:
“Bu işi (nihayet) nihayete erdirebildim. Birkaç tane Amerikan görmüş, Türkiye’nin neden olmasın demiştim, artık var! Sitesi de var çünkü Anadolu’nun en güzel halleri romanlarda ve o romanların okunması lazım. Vesile olursam ne mutlu.”

Harita’da yer alan şehirler, romanlar ve açıklamaları için Türkiye’nin Roman Haritası internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Not: Haritayı hazırlayan kullanıcı bazı çok bilinen romanların haritada yer almaması konusundaki yorumlara şu cevabı vermiş:

“Bazı konulara açıklık getireyim. 1. İnce Memed’in yokluğu herkesi derinden etkilemiş. Görüldüğü gibi ilk taslağa ben de İnce Memed’i koymuştum fakat Yaşar Kemal haritada Ağrı Dağı Efsanesi ile var dolayısıyla Çukurova’yı Orhan Kemal’e bırakmak gerekti.

2. Kars’ta Orhan Pamuk’un Kar’ı yerine, Kars’ta doğmuş, Cilavuz köy enstitüsü mezunu, halkçı, ilerici -ve bu sebeple katledilmiş- Ümit Kaftancıoğlu’nun Yelatan’ınını tercih ettim çünkü tanınmayan bir cevher olduğunu düşünüyorum. Ki Orhan Pamuk Sessiz Ev ile var.

3. İstanbul,Ankara gibi büyük şehirlerde birçok başka roman olabilirdi, neden tutunamayanlar değil de huzur, vs çünkü bana öyle geldi. Ben bu konuda bir otorite değilim, ne edebiyatçıyım ne edebiyat tarihçisiyim ama haritayı ben yaptığım için benim tercihlerimi yansıtması normal

4. Doğu Karadeniz’e ben de inanamıyorum özellikle Artvin’e. 5. Yozgat’ı küçümsemeyi bırakın Abbas Sayar Yozgat’ın unutulmuş bir değeri, Yılkı Atı’ndan başka Yozgat’ta geçen Can Şenliği, Dik Bayır gibi kitapları da var. 6. Yozgat’ta ayrıca Yusuf Z. Bahadınlı’nın Güllüceli Kazım ve Güllüce’yi Sel Aldı isimli kitapları da geçiyor. Yozgat birçok şehrimize göre bayağı iyi durumda.

7. Hakkari’deki “işaret” O harfi ama anlaşılmıyor heralde düzelteceğim. Ferit Edgü’nun O isimli kitabı.

8. Haritada Afyon’u Kütahya’nın yerine yazmışım, düzelteceğim.

9. Siteye girip bakarsanız, romanlardan alıntıları okuduğunuzda bence neden neyi seçtiğimi daha iyi anlarsınız. merak edilmesi normal neden o değil de bu diye, altalta alıntılar okununca bir bütünlük oluşturduğunu düşünüyorum naçizane.”

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Hayat, Sanat ve Tasarım
Cilt sağlığınız için evde yapabileceğiniz tuz ve şeker bazlı 3 body scrub tarifi

Özellikle yaz aylarında güneşten, havuzun klorlu suyundan kuruyan ve yıpranan vücutlara bakım yapmanın önemi oldukça fazla.

Kapat