Climate Reality Project İstanbul’da

2009’dan beri Al Gore’un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen derneği The Climate Project’in Türkiye temsilcisiyim. Amacım iklim değişikliği konusunun nasıl hayatlarımızı etkilediği konusunda bilinçlendirme yaparken, ulaşabildiğim herkesi de çözümün parçası olmaya yönlendirmek.

Ancak gün geçtikçe, ülkemiz de dahil olmak üzere, dünyanın pek çok yerinde iklim değişikliği bilimin sunduğu gerçeklere rağmen unutulmaya başladı. Tıpkı zamanında sigara şirketlerinin sigaranın zararsızlığını savundukları gibi, petrol ve kömür şirketleri de iklim değişikliğinin olmadığı konusunda lobicilik faaliyetlerini başarıyla yönettiler.

Bütün bu iddialara karşı bizim inandığımız ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek var. İşte bu yüzden Climate Project’in adı artık Climate Reality Project oldu. Misyonumuzu dünyanın her yerinde savunurken, şimdi bizim arkamızda bir de gerçek var: İklim değişikliğinden dünyanın her tarafında etkilenen milyonlarca insan. Amacımız, bilimsel ve yaşanan gerçekleri göz önüne sererek, bizi nelerin beklediğini idrak etmek ve bununla mücadele icin bir an evvel harekete geçmek.

14-15 Eylül tarihlerinde 24 ayrı zaman diliminde, 13 lisanda birbirini takiben yaşanan olayları ve gerçekleri gözönüne seren, bütün dünyada live izlenebilecek sunumlar yapacağız. Al Gore tarafından eğitilmiş 24 sunumcudan birisi olarak, ben de bir tanesini Istanbul’da yapacağım. Amacımız iklim değişikliği gerçeğini bir kere daha gözler önüne sermek.

Al Gore’un kendisinden bu yeni oluşumu dinleyin

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Genel, İklim Değişikliği
Sağlık mı, şirinlik mi?

Bebek giysilerinde sağlıktan çok dış görünüşe ve uygun fiyata öncelik veriliyor ve maalesef bebeklerin sağlığı ikinci plana atılıyor…

Kapat