2017’nin çocuklara çevre bilinci aşılayacak sömestr etkinlikleri

Sizin için 15 günlük tatilde İstanbul’da düzenlenecek, çocukların çevre ve tüketim bilincini geliştirecek etkinlikleri listeledik.

İSTANBUL MODERN:

7-12 Yaş Grubu Yarıyıl Sanat Atölyeleri


yariyil2_1515_27152

İstanbul Modern Sanat Müzesi, 23 Ocak – 03 Şubat 2017 yarıyıl tatilinde çocuklara sanat dolu bir program sunuyor. 7-12 yaş aralığındaki çocuklar bu program kapsamında, sabah saatlerinde müze uzmanlarıyla birlikte sanatı yorumlamaya yönelik atölye çalışmalarına ya da öğleden sonra sanatçıların yönetiminde gerçekleşen, sanat projeleri üretmeye odaklanan sanatçı atölyelerine katılabiliyor.

Sabah 10.00-12.00 saatlerinde müze uzmanlarının yönetiminde, pazartesi günleri Resimler ve Kostümler, salı günleri Geleceğin Mimarları, çarşamba günleri Mikroskoptan Resimler, perşembe günleri Çamurdan Heykeller, cuma günleri ise Duvar Ressamları adlı atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor. Sanat tarihi, tasarım, arkeoloji, mimari ve hatta kimya konularıyla sanat uygulamalarını buluşturan bu atölyeler, çocukları disiplinlerarası düşünmeye ve üretmeye davet ediyor.

Öğleden sonra 13.00-16.00 saatlerinde Sanatçı Atölyeleri’nde çağdaş sanatçı İsmet Değirmenci ile buluşan çocuklar boyadan, kağıda, şişe kapaklarından, karton kutulara bir çok malzemeyi kullanarak, boyama teknikleri ve boyutlandırma teknikleri ile tanıştıkları sanat projeleri gerçekleştiriyor.

Katılım Ücretleri:

  • Sanatçı Atölyeleri katılım bedeli günlük 170 TL, haftalık 700 TL’dir.
  • Sabah Atölyeleri (müze uzmanları ile yürütülür) katılım bedeli günlük 100 TL, haftalık 450 TL’dir.

Geleceğin Mimarları
24 Ocak, 31 Ocak 2017, Salı
Çocuklar bu atölyede onlar için özel hazırlanmış geometrik biçimleri bir araya getirip boyayarak oyun alanlarıyla dolu bir kent yaratıyorlar. Çalışma, çocuklarda kent kavramını geliştirmeyi ve çevre bilincini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Çamurdan Heykeller
26 Ocak, 02 Şubat 2017 Perşembe
Bu atölye çalışması çocukları doğal bir malzemeyle çalışarak imgelem dünyalarını geliştirmeye davet ediyor. Programda çocuklar İstanbul Modern’in “Sanatçı ve Zamanı”  koleksiyon sergisinde yer alan bazı otoportre çalışmalarında olduğu gibi kendi hikayelerinden yola çıkıyor. Fiziksel özelliklerinin ötesinde kendi iç dünyalarına bakan çocuklar, kendini anlatma sanatının alışılagelmişin dışında kalan, binbir türlü yöntemiyle tanışıyor. Alışkanlıklarını, korkularını yani kendilerine dair özgünlüklerini, çamura form vererek somutlaştırıyorlar.

Büyülü Ağaçlar
23 Ocak, 30 Ocak 2017, Pazartesi
Bu atölyede çocuklar, doğanın eşsiz parçası ağaçları sadece görüntüleriyle değil, yaprakları, gövdeleri, tohumları hatta üzerlerindeki kurt izleriyle tanıyor. Doğayı sadece görerek değil, dokunarak, koklayarak hissederek ve inceleyerek tanımayı öneren atölye çalışması, çocukları bu deneyimi sanata dönüştürmeye de davet ediyor. Onlar için özel olarak hazırlanan keşif masasında ağaçları tanıyan çocuklar, farklı ağaçlara ait dokuları kullanarak sanatçının eşliğinde mono baskılar üretiyor. Yaprakları, ağaç kabuklarını boyuyor, izlerini çıkarıyor ve soyut resimler oluşturuyorlar.

Sevimli Dostlar
24 Ocak, 31 Ocak 2017, Salı
Çocuklar bu atölyede hayvan dostlarını konu alan büyük resimler hazırlıyor ve sevdikleri hayvanların ilk olarak fiziksel özelliklerini tanımlayarak programa başlıyor. Her bir hayvan figürünün her bir uzvunu, en anlatımcı biçimde şekillendirmenin yollarını araştırıyor ve farklı perspektiflerle oluşturdukları bu uzuvları bir gövdede buluşturarak anlatımcı resimlerini tamamlıyorlar. Sanatçının yönlendirmesi ile üretilen bu resim çalışması, çocuklara farklı bakış açıları ile ifadeler üretmenin ve derinlikli resimler yaratarak figürlerinde vurgulamak istedikleri unsurları öne çıkarmanın yöntemlerini sunuyor.

Deniz Taşları
25 Ocak, 01 Şubat 2017, Çarşamba
Bu program çocukları denizi yosunları, balıkları, gemileri, hatta dalgaları ile hayal etmeye çağırıyor. Onlar için özel olarak toplanmış olan deniz taşlarının üzerlerine, sanatçının aktaracağı teknik bilgiler ışığında resimler yaratıyor ve her bir resimledikleri taşı bir araya getirerek, tıpkı bir yapboz gibi hayal güçlerini tetikleyen bir oyuncak üretiyorlar.

Kayıp Manzara
26 Ocak, 02 Şubat 2017 Perşembe
Program adını sanatçının 2013 yılında gerçekleştirdiği, doğayı konu alan aynı adlı sergisinden alıyor. Sanatçı çocukları, sanat tarihinde farklı dönemleri temsil eden bazı manzara resimleri üzerine düşünmeye davet ediyor. Kompozisyon değerlerini tartışarak atölye uygulamasına başlayan çocuklar, ardından suluboya tekniklerini tanıyor. Mmanzaralarını sulu boya kullanarak üretip, üretim sürecinde kendi bakış açılarını, yani “kayıp manzaralarını” buluyorlar.

Dönüşen Tasarımlar
27 Ocak, 03 Şubat 2017 Cuma
Doğa dostu tasarım fikirlerinin üretildiği bu atölye çalışmasında çocuklar, sanatçının yönlendirmesi ile gazete, pet şişe, paket kağıtları gibi atık mazemelerle üç boyutlu modeller üretiyor. Havayı temizleyen ve serinleten şapkalar, doğal yakıt tüketen pervaneli koltuklar, hiç bitmeyen defterler gibi ilginç ve bir o kadar da heyecan verici fikirler, bu atölyede geri dönüşüm malzemeleri ile somutlaşan modellere dönüşüyor.

Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

KADIKÖY BELEDİYESİ:

Bilge Aşçı

bilge-asci-popup-c6ce6036-107d-4ba7-af09-5010d20beccf
21 Ocak 2017 13:00, 15:00
Caddebostan Kültür Merkezi, A SalonuTiyatro Pan
Yazan: Özlem Polat
Yönetmen: Ömür Saka
Müzik: Barış Çetin, Çağlar Kaya
Kukla Tasarımı: Sedef Kermen
Oyuncular: Eray Sel, Kadir Hasman, Özlem Polat, Utku Arslan.Geleceğin teminatı çocuklarımızın daha sağlıklı, üretken ve başarılı olmalarında sağlıklı beslenmeleri ve hareketli bir yaşam sürmeleri oldukça önemlidir. Çocuğun bu dönemde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması ileriki dönemlerde birçok kronik hastalığın oluşma riskini azaltmaktadır. Ebeveynlerin de bu konudaki özenleri dikkate alınarak hazırlanan oyunumuz çocuklarımızda farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.

Bilet Fiyatı: 20 TL
+3
Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Şarkıcı Yunus Tako

sarkici-yunus-tako-popup-974e692c-74c9-4eb6-a300-e8aae2da3be7

21 Ocak 2017 14:00
Mekan Kozyatağı Kültür Merkezi, Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi

2 Şubat 2017 12:00
Caddebostan Kültür Merkezi, Büyük Salon

Tiyatro Lir
Yazan ve Yöneten: Senem Gençalp

“Özgürlük var bu sularda / Derin sonsuz okyanusta
Tutsak etmeyin bizleri / Nefes yok havuzlarda”

Özgür sularda hayallerinin peşinde giderken, kendini bir anda Yunus Gösteri Merkezi’nde tutsak bulan genç bir yunusun öyküsünü anlatılıyor.
İçinde balıkların, deniz kaplumbağalarının ve köpekbalıklarının olduğu, dostluğun ve özgürlüğün anlamını en keyifli haliyle çocuklara anlatan bir hikaye.

Bilet Fiyatı: 20 TL
Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Misler Ülkesi
misler-ulkesi-popup-ed32c155-19f3-4c4b-99ac-146b3dbc0cfe

22 Ocak 2017 13:00
Barış Manço Kültür Merkezi, Tiyatro Salonu

Tiyatro Alkış
Kahraman Aslan Kraliçe Barki, dünyayı çöplerden kurtarmak için Misler Ülkesi’ne doğru yola koyulur. Çünkü Misler Ülkesi’nde bütün çöpler tekrar işe yarar hale getirilmektedir. Yolda Pet Şişe’ye rastlar. Pet Şişe, kapağı daha açılmamış bir sudur. Kapağı açılmadığı sürece çöp olmayacağını düşünür. Ama çöp görevlileri onu çöp kamyonuna atmak isteyince, Barki ile birlikte saklanıp kurtulur. Barki, Misler Ülkesi’ni Pet Şişe’ye anlatır ve beraber yola koyulurlar.

Bilet Fiyatı: 20 TL
+3
Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Çizmeli Kedi

Cizmeli.Kedi-popup-e8c08949-de2f-4db3-b2c5-480291ad772b

22 Ocak 2017 15:00
Mekan Barış Manço Kültür Merkezi, Tiyatro Salonu

24 Ocak 2017 15:00
Caddebostan Kültür Merkezi, A Salonu

31 Ocak 2017 14:00
Kozyatağı Kültür Merkezi, Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi

Tiyatro Alkış

Yazan ve Yöneten: Oktay Şenol
Oynayanlar: Özgür Sağlık, Özlem Polat, Evren Alganatay, İclal Atasoy, Barış Gürses Ve Birol Doğru.

Ormandaki tüm sorunları kitapları ve aklı ile çözen Çizmeli Kedi, kralın isteği doğrultusunda yok edilen ormanı kurtarabilmek için tüm bilgi birikimini kullanır ve ormandaki arkadaşlarının da yardımıyla tehdit altındaki orman için bir mücadele başlatır… Bakalım güvenini kazandığı ormandaki arkadaşlarının yardımı ile sonuca ulaşabilecekler mi?…

Çocuklarımıza güzel bir dünya bırakmak için fidan dikin.

Bilet Fiyatı: 20 TL
+3
Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

OYUNCAK MÜZESİ

Atıktan Robot Heykel Atölyesi
2 Şubat 11:00

Atıktan Robot Tasarım Atölyesi
Birbirinden farklı malzemeyi kullanarak geleceğin robot tasarımlarını yaratılacak.  Hem eğlenip, hem öğrenilen bu süreç eğlenceli bir oyuna dönüştürülecek.
Eğitmen: Mihriban Mirap
Etkinlik Ücreti: 35 TL
Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

PERA MÜZESİ

Şapkam Çoraptan
15 Ocak Pazar 12:30, 26 Ocak Perşembe 11:00

pera-egitim-sapkam-coraptan-1

“Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisini gezen çocuklar, soğuk havada ne tür giysiler giyilebileceğini konuşuyor. Ardından atölye çalışmasında çorapları farklı şekillerde işlevselleştirerek şapka, eldiven ve atkı gibi aksesuarlar tasarlıyor.

Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat
Atölye Başına Katılım Bedeli: 45 TL
Eğitmen: Leyla Sakpınar
Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Doğanın Sesi
4 Şubat Cumartesi 14:00

egitim-cocuk-genc-plus_63

“Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergisini ziyaret eden çocuklar bu atölyede rüzgarın sesiyle doğanın keşfine çıkıyor. Ünlü Balkan besteci Bella Bartok ve Kodaly’i tanıyor ve şarkılar eşliğinde Kodaly metodunu öğreniyor. Çocuklar, gündelik malzemeleri ve bedenlerini kullanarak doğayı tanımlayan sesler elde ederek müzik yapıyor. Böylelikle Balkan kültürüyle köprüler kurarak müziği bedenleriyle ifade ediyor.

Kodaly Metodu Hakkında
Macar besteci ve müzik eğitimcisi Zoltan Kodaly (1882- 1967) tarafından geliştirilen bu yöntem, bugün halen Macaristan’da temel müzik eğitimi olarak kullanılıyor. Müzik ile dansı birleştirerek öğrencinin aktif katılımı ile gerçekleşen bu yöntem ile şarkılar da oyunlaştırılarak öğretiliyor.

Kontenjan: 10 kişi
Süre: 2 saat
Atölye Başına Katılım Bedeli: 45 TL
Eğitmen: Begüm Ayangil ve F. Yeşim Altınay
Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

KARTAL BELEDİYESİ

Her Çocuğun Bir Ağacı Olmalı
21 Ocak Cumartesi 13:00
Soğanlık Kültür Merkezi

her-cocugun-bir-agaci-olmali-cocuk-tiyatrolariÇocuk tiyatroları kapsamında Kartal Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan Her Çocuğun Bir Ağacı Olmalı, 6 yaş ve üzeri çocuklarla buluşacak. Çocuklara yeşili ve doğayı sevdiren oyun, 21 Ocak Cumartesi günü Soğanlık Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak sahne alacak.

Şirin Böcekler Orkestrası (8-12 yaş)

sirin-bocekler-orkestrasi-8-12-yas_4523_1

Edebiyat, müzik ve tasarım bir araya gelse ne güzel olur. O yüzden Göknil Genç’in Böcek Orkestrasının Muhteşem Sınıfı’nı seçtik. Birlikte okumanın keyfine varacağımız, klasik müziği tanıyıp sevmeye başlayacağımız, ve sonunda da hareket eden minik robot böcekler tasarlayacağımız bir atölyede buluşalım.

28 Ocak Cumartesi 13.00 – 14.30
Bilet fiyatı: 10 TL
Katılımcı sayısı 12 kişi ile sınırlıdır.
Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Kağıttan Holograma (8-12 yaş)

kagittan-holograma-8-12-yas_4527_1
Birlikte bir öykü yazmaya ne dersiniz. Birbirimizle etkileşimde bulunarak, birlikte oluştursak öykümüzü… Üstelik yaratıcı drama tekniklerinden yararlanarak gerçekleştireceğimiz bu yaratıcı yazma atölyesinin sonunda öykümüzdeki kelimeler holograma dönüşüyor.

28 Ocak Cumartesi
 15.00 – 16.30
Bilet fiyatı: 10 TL
Katılımcı sayısı 12 kişi ile sınırlıdır.
Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Sanatın Yapı Taşı: Oyun (7-14 yaş) 

sanatin-yapi-tasi-oyun-7-14-yas-_4533_1

“Oyun insanın ilk sanatıdır” (Jean-Paul). Çocuklar oyuna zevkle, eğlenerek, tüm benlikleriyle katılırlar, oyunun içinde kendilerini geliştirir ve ilk yaratıcı deneyimlerini yaşarlar. Şimdi Akbank Sanat Beyoğlu’nda çocukları zevkle, eğlenerek ve yaratarak oynamaya, sanat yapmaya davet ediyoruz! 3 boyutlu tekniği kullanarak çocuklar hayal güçlerini oyun vasıtası ile sanata dönüştürerek çok farklı ve kendilerini geliştirdikleri bir deneyim yaşayacaklar. Tüketmeye değil, var olanı yeniden ve başka şekilde üretmeye dayanan bu çalışmada, her çocuğun yarattığı eser, daha sonar başka çocuklar tarafından da işlenerek yeni eserlere dönüştürülecek, yeni hayatlar kazanacak.

28 Ocak Cumartesi 17.00 – 18.15
Bilet fiyatı: 10 TL
Katılımcı sayısı 10 kişi ile sınırlıdır.
Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

selfie-ciziyorum-6-14-yas_4520_1

Bu kez Selfie çekmiyor, çiziyoruz. Çocuklar, ayna karşısında, farklı ruh hallerinin yüzlerine nasıl yansıdığını deneyimleyerek, kağıda aktarıyorlar. Bu çalışma ile ne kadar eşsiz olduklarını farkeden çocuklar, portre ve otoportreyi, dünyaca ünlü ressamların çalışmalarını inceleyerek, öğrenmiş oluyorlar.

21 Ocak Cumartesi 14.30 – 15.30
26 Ocak Perşembe 13.00 – 14.00
Bilet fiyatı: 10 TL
Katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlıdır.
Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Linol Baskı Atölyesi (9-14 yaş)

linol-baski-atolyesi-9-14-yas_4531_1

Baskı sırası çocuklarda! Akbank Sanat Çağdaş Sanat Atölyesi’ndeki özgün baskı/baskı resim altyapısını kullanarak, çocuklara profesyonel bir özgün baskı/baskı resim atölyesinde çalışma imkanı vermiş olacağız. Hem özgün baskı/baskı resim için kullanılan malzemeleri tanıyacaklar, hem de onları kullanarak yaratıcı bir linol baskı çalışması yapabilecekler.

21 Ocak Cumartesi 16.00 – 17.15
Bilet fiyatı: 10 TL
Katılımcı sayısı 15 kişi ile sınırlıdır.

Ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Çocuk ve Bebek, Eğitim, Oyuncak
Burun tıkanıklığı ve sinüzit için ev yapımı, doğal tedavi reçeteleri

Otrivine ve benzeri burun spreyleri bağımlılık yaptığı için üç günden fazla kullanılması önerilmiyor. Üstelik bu spreyler zaten belli bir süreden...

Kapat