Çölü Durduran Adam

surdurulebiliryasam.tv Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin “dönüştüren belgeselleri”nden sunacağı bir seçki ile Akmerkez evsahipliğinde izleyici ile buluşuyor!

surdurulebiliryasam.tv; Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nde (SYFF) 2008 yılından bu yana Türkçe’ye çevrilerek izleyiciyle buluşturulan belgesellerin daha fazla sayıda kişiye ulaşması düşüncesiyle doğdu.

Akmerkez de artık her ay; sürdürülebilir bir yaşam için kültürel değişime katkı vermek amacıyla her sene izleyiciyle buluşan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nden bir filme evsahipliği yapacak. Ücretsiz olarak yapılacak gösterimlerin ilki 30 Temmuz 2015 Perşembe günü saat 19:30’da “Çölü Durduran Adam” ile başlayacak.

Ödüllü yönetmen Mark Dodd’un Burkina Faso’nun kuzeyindeki Sahel bölgesindeki çölleşmeyle mücadelesini konu alan “Çölü Durduran Adam” filmi Yacouba Sawadogoadındaki bir çiftçinin hikayesini anlatıyor.

8644354367

1970’lerden beridir kıtlık ve yoksulluk ile eşanlamlı kullanılan Sahel kelimesi, bir zamanlar tarımsal olarak verimli topraklarının içlerine doğru uzanarak yayılmaya devam etti. Bu bölgedeki insanlar kuraklıktan ve açlıktan müzdarip olduğundan dolayı artık geleneksel yurtlarını terkederek şehirde yeni bir yaşama yöneldi.

Ama Burkina Faso’nun kuzeyinde yaşayan Yacouba Sawadogo adındaki bir çiftçi giderek büyüyen çöle karşı durmaya karar verdi. Yacouba uluslararası kurumların gündeme getirip uygulama konusunda başarısız olduğu ilkel bir tarımcılık tekniği olan Zai’yi başarıyla uyguladı.

Son 20 yıl içerisinde hem doğayla hem de insanlarla yüzleşerek başarılı çalışmalar yürüttü ve çölleşmeye karşı mücadelede öncü oldu. Ancak Yacouba’nın mücadelesibasit bir tarım hikâyesi değil; bu öykü bir insanın inancı hakkında ve bu inanç Afrika’nın Sahel bölgesinde dönüşüm yaratma potansiyeline sahip!

yacuba4

Filmin ardından, hem Yacouba’nın hikayesini daha detaylı öğrenmek hem de doğanın restorasyonu konusuyla ilgili mimar ve permakültür tasarımcısı Hasibe Akın ile sohbet etmek için bir etkinlik gerçekleşecek.

BUNU DA OKU:  Kadıköy Dönme Dolapta aylık belgesel gösterimleri başlıyor

surdurulebiliryasam.tv’nin düzenlediği bu etkinliğe katılmak için 30 Temmuz 2015 Perşembe günü Akmerkez Cinema Pink’de buluşalım, etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Görkem Gömeç / gorkem@yesilist.com

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Etkinlikler, İklim Değişikliği, Kent
Pazartesi sendromunu yenmezine yardımcı 3 video

Haftasonu tatilinizden dönüp, ofiste işinizin başına geçmek zor olsa da biz bunu kolaylaştırmak için burdayız!

Kapat