Artık Kuzey Kore’de bile bisiklet yolları var

Biz İstanbul’da bisiklet yollarımızın parklar ve sahil kenarlarından çıkıp gerçek bir ulaşım alternatifi olarak sunulmasını bekleyeduralım, dünyada birçok şehir bu adımları çoktan attı, hatta Kuzey Kore’nin başkenti, “Eşsiz” Lider Kim Jong-Un’un yönetimindeki Pyongyang bile…

Reuters’in haberine göre, Pyongyang’deki büyük sokaklarda oluşabilecek kazaları azaltmak amacı ile bisiklet yolları yapılmakta. Kim Jong-Un’u destekleyeceğimiz gün de gelecekmiş demek, çünkü yoğun trafikte arabaların arasında bisiklet sürmenin tehlikesini yaşamış bisikletçiler bu kararın haklılığını göz ardı edemez.

Screenshot 2015-07-23 10.42

Daha önce de New York’da bisiklet yollarının eklenmesi ile bisiklet kazaları %40 oranında düşmüştü. Ama altyapı projelerin onaylanması sırasında oluşan muhalefet yüzünden oldukça uzun süren bu projenin yayılması zaman alacak gibi.

Tabii ki, Kim Jong-Un’un Kuzey Kore’nin “eşsiz” ve “tek” lideri olması da bisiklet yollarının altyapısı hakkındaki kararların uygulanmasını kolaylaştırıyor ve süreci hızlandırıyor, zira yapılacak altyapı değişimlerine karşı çıkacak bir muhalefet mevcut değil, olası bir muhalefet ise en iyi şekilde çalışma kamplarına gönderilme cezasına tabi.

Buna ek olarak, ismi, her bisikletçinin duyacağına sevineceği, ‘düzlük alanlar’ anlamına gelen Pyonyang’de bisiklet kullanımı hızla artmakta. Bunun sebebi ise, bu baskıcı rejimde arabaların nüfusun çok küçük bir kısmı tarafından alınabilmesi.

4524324000

Kuzey Kore’yi görmek isteyen ‘batılı’lara tur düzenleyen Simon Cockerell, son yıllarda gördüğü bisiklet kullanıcılarının sayılarının %50 oranında arttığını, ama çoğu Kuzey Korelinin hâlâ bisiklet kullanımı basit ve köylü işi olarak gördüğünü belirtiyor.

Bakalım pimpirikli Pyongyanglılar, bu fikirlerinden vazgeçip bisiklet yollarına alışabilecekler mi? Umarız Kim Jong-Un bu konuda bir emir vermez, çünkü maalesef zorla güzellik olmuyor.

Kaynak: Co.Exist

BUNU DA OKU:  Haklarımızı bilelim: Karayolunda bisiklet kullanımı
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Hayat, Kent, Mimari, Spor, Yeşil alanlar
Çölü Durduran Adam

Sürdürülebilir Yaşam TV bize Çölü Durduran Adam Yacouba'nın hikayesini anlatmak için 30 Temmuz 2015'de Akmerkez'de

Kapat