Kolombiya’da çöpe giden plastikler evsizler için evlere dönüşüyor

Kolombiya’da kurulan bir girişim evsizlik problemine çevreci bir çözüm önerisi sunuyor. Oscar Mendez Geradino tarafından kurulan Conceptos Plastikos (Plastik Kavramlar), çöpe atılan plastiği yüksek kaliteli, güvenli ve ucuza mal edilen bir yapı malzemesine dönüştürüyor.

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da 750 ton plastik her gün çöplüklere gönderilmekte. Bu çöplüklerde toplanan plastiklerin doğada çözünmesi 500 yılı bulabiliyor. Küresel anlamda ise, kullanılan plastiğin %75’i ya çöplüklere gönderilmekte ya da daha kötüsü su kaynaklarına ve doğal alanlara yakın bölgelerde bulunan kontrolsüz çöplüklerde çevreyi kirletmekte.

Oscar Andes Mendez Gerardino tarafından kurulan Conceptos Plasticos ise plastik atıklar üzerinden küresel evsizlik problemini çözmeyi hedefliyor. Son yapılan araştırmalar bize Latin Amerika, Afrika ve Asya’da yaşayan insanların %40’ının resmi bir konutu olmadığını belirtmekte. Gerardino ise şu an Kolombiya’da plastik atıklar ile kaçak yapılaşmaların önüne geçip, plastik atıkları azaltmak ile meşgul.

Screenshot 2016-07-14 11.55.52

Endüstriyel kalıp basımı yöntemi ile farklı plastik türlerini ve kauçuğu çoktabakalı bir plastik madde üreten Conceptos Plasticos, hem ucuza mal edilebilir, hem de güvenli ve dayanıklı bir yapı malzemesi sunuyor. Bu malzemeler istenirse yeniden sökülüp, evin başka bir yere taşınmasına da olanak sağlıyor.

40 metrekarelik bir evin yapımı 4 kişilik bir grup ile sadece 5 gün sürmekte. Unilever’in Sürdürülebilir Yaşam için Genç Girişimciler ödülünü kazanan Gerardino ve Conceptos Plasticos, şu ana kadar toplamda 1500 metrekareye yakın ev ve barınak inşaa etmişler. 1500 metrekare içinse yaklaşık 300 ton üretim ve kullanım sonrası plastik kullanmışlar. 2016 yılında ise şirket, 1200 kişi için 240 adet ev inşaa etmeyi planlıyor. 2018 yılına geldiklerinde ise bu sayıyı yılda 600 eve çıkarmayı planlıyorlar.

Screenshot 2016-07-14 11.57.08

Oscar Andes Mendez Gerardino ve Conceptos Plasticos hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki videodan (İngilizce) ulaşabilirsiniz.

BUNU DA OKU:  Plastik şişe kirliliğine 14 maddede çözüm: Sıfır atık

Kaynak: Unilever

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Kolombiya’da çöpe giden plastikler evsizler için evlere dönüşüyor” için 12.712 yorum

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Geri Dönüşüm, Hayat, İyi haberler, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Mimari, Topluluklar
Yaz sıcaklarına en iyi çare ağaç

Kent merkezlerinde yapılan ağaçlandırma doğal gölgelik alanlar yaratır, havanın daha temiz olmasını sağlar ve harcanan genel enerji miktarını düşürür.

Kapat