Yaz sıcaklarına en iyi çare ağaç

Şehir yaşamı özellikle her yıl bir öncekinden de sıcak geçen yaz aylarında bir hayli zorlayıcı olabiliyor. Kalabalık ve trafiğe bir de şehirlerin orman ve kırsal bölgelere göre daha sıcak olması eklenince yaz aylarını şehirde geçirmek akıl kârı olmaktan çıkıyor.

 

Özellikle büyük şehirler, kentsel ‘ısı adası’ etkisindedir. Günlük yaşantı içerisinde nedenini sorgulamadığımız bu etki kentleşmenin yoğun olduğu alanlarda havanın daha sıcak, hava kirliliğinin ise daha yoğun olmasına yol açar. Sıcak ve kirliliğe neden olan etmenler ise kentte bulunan bina ve yapılar, beton etkisi ve topraksızlıktır. Kentsel ısı adası etkisinin önüne geçmenin en etkili yolu ise kentleri ağaçlandırmaktır. Kent merkezlerinde yapılan ağaçlandırma doğal gölgelik alanlar yaratır, havanın daha temiz olmasını sağlar ve harcanan genel enerji miktarını düşürür.

Gölgelik alanlar

115

Ağacın kentlere sağladığı en gözle görülür katkı gölgelik alanların artmasıdır. Environmental Protection Agency’nin raporu duruma göre gölgelik alanların güneş altındaki alanlardan 11 ila 25 derece daha serin olduğunu ortaya koyuyor. Gölge ve güneşli alanlar arasındaki ısı farkının bu denli yüksek olması kentlerde harcanan enerji miktarını da doğrudan etkiliyor. Planlı bir şekilde yapılan ağaçlandırma kentteki klima kullanımınının azalmasını sağlar. Azalan enerji kullanımı hava kirliliğinin ve sera gazı etkisinin de düşmesini sağlar. Yani ağaçlar insanların gölge ve serin alanlarda rahatça yaşamasının yanında kent havasının daha temiz olmasını da sağlar.

Terleme ve buharlaşma

88883
New York Çevre Koruma Birimi’nin raporu ağaçların aynı zamanda terleme ve buharlaşma yoluyla da kentleri serinlettiğini ortaya koyuyor. Ağaçlar da aynı insanlar gibi gövdelerini serinletmek için terlerler. Ağaçlardan çıkan bu su buharlaştığında ağaçları çevreleyen havanın da serinlemesini sağlar.EPA’in belgelerinde gölge ve buharlaşmanın yaz mevsiminin en yüksek sıcaklıklarında bile havayı 2-5 derece serinlettiği belirtiliyor.

BUNU DA OKU:  Ekonomi 2.0: Geleceğin ekonomisini beraber keşfedelim

Hava temizliği

23423423-1024x559

 

Gölge ve serin havanın yanında ağaçlar kentlerde bolca bulunan hava kirletenlerini de yok eder.Ağaçlar nitrojen oksit, nitrojen dioksit, sülfür dioksit gibi zehirli maddeleri yok ederken bir yandan da havaya oksijen salarlar. Ağaç yaprakları nefes alırken bize zararlı olan maddeleri çeker, nefes verirken havaya ihtiyacımız olan oksijeni bırakırlar.

Su kalitesi

3453453455

Ağaçların saymakla bitmeyen faydalarından bir diğeri de kentlerin su kalitesini artırmasıdır. Ağaç kökleri ve etrafındaki toprak doğal bir filtreleme mekanizması oluşturarak toprak altındaki suların süzülerek temizlenmesini sağlar. Ağacı bol şehirlerde ani yağmur ve fırtınalara bağlı su taşkınları da daha az görülür.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Hayat, İklim Değişikliği, Kendin yap, Kent, Mimari, Şifa, Yeşil alanlar
Plazadan Çiftliğe : 3 yılda permakültür ile gelen değişim

Andrew Martin bir sabah kalkıp bir permakültür çiftliği kurma kararı almış

Kapat