Hani obez olan yalnızca Amerikalılardı?

Obezite, gündemimizdeki yerini Amerika ve Amerikalılara ötelediğimiz bir kavram olarak korumaya devam etse de yapılan son araştırmalar Türkiye’deki yetişkinlerin neredeyse yarısının obez ya da fazla kilolu olduğunu ortaya koyuyor.

Bizimle birlikte Avrupa ve Orta Asya’yı da kıskacına alan, 20 yaş üzerinde görülen obezitenin başlıca sebepleri ise hareketsizlik, tek çeşit beslenme biçimi, mevsiminde gıda tüketmeme, anne sütü eksikliği ve eğitimsizlik.

Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü’nün (FAO) yayınladığı son rapora göre Avrupa ve Orta Asya sağlıksız beslenmenin farklı türleriyle mücadele ediyor. Rapor yetersiz beslenme ya da yetersiz gıda alımı gibi açlık türlerinin büyük oranda bittiğini fakat en az açlık kadar ciddi olan beslenme sorunlarına acil olarak çözüm bulunması gerektiğini ortaya koyuyor.

66666

Raporı Türkiye özelinde incelediğimizde obezite ve fazla kilonun en yaygın olarak görüldüğü grubu %86 ile 55-59 yaş arası kadınların oluşturduğunu görüyoruz. Obezite ve fazla kilonun yoğun olarak görüldüğü diğer yaş ve cinsiyet grupları ise şöyle:
30-34 yaş arası kadınlarda %56, erkeklerde %59
35-39 yaş arası kadınlarda %67, erkeklerde %69
40-44 yaş arası kadınlarda %76, erkeklerde %73
45-49 yaş arası kadınlarda %81, erkeklerde %76
50-54 yaş arası kadınlarda %84, erkeklerde %77
55-59 yaş arası kadınlarda %86, erkeklerde %76
60-64 yaş arası kadınlarda %87, erkeklerde %75
65-69 yaş arası kadınlarda %84, erkeklerde %71

453345453

Bu rakamlar bize çok övündüğümüz sağlıklı Ege ve Akdeniz beslenme alışkanlıklarından uzaklaşıp tek tip, sağlıksız ve dengesiz beslenme biçimini ne kadar benimsediğimizi gösteriyor. Gün boyunca masa başında oturup hazır gıda tüketmenin, mevsiminde yerel olarak yetiştirilen gıdadan uzaklaşmanın bedeli ne yazık ki oldukça ağır. Raporun dikkat çektiği diğer rakam ve bulgular ise şöyle:

111(27)

Tüm yaş gruplarında A vitamini, D vitamini, folik asit, iyot ve kalsiyum yetersizlikleri bulunuyor.

Çocuklarda iyot yetersizliği Orta Asya’da yüzde 39’den Kuzey Avrupa’da yaklaşık olarak yüzde 60’a çıkıyor.

Kansızlık, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen bir sağlık problemi. Kansızlığın en yüksek düzeyde görüldüğü yer ise Orta Asya ülkeleri.

Orta Asya’da yüzde 38’den fazla insan şiddetli A vitamini eksikliğinden etkileniyor. Aynı sorun Batı Balkanlar’da ve Doğu Avrupa’da da görülüyor.

Sağlıksız beslenme düzenleri, bölgede yüzde 30’un üzerinde hastalığa ve sakatlığa neden olarak bulaşıcı olmayan hastalıkların başlıca tetikleyicisi oluyor.

Çinko yetersizliği yaygınlık olarak en yüksek yüzde 16.5 ile Batı ve Orta Asya’daki yetişkin nüfusta bulunuyor.

5 yaş altındaki çocuklarda aşırı kilo ve obezite yaygınlık olarak en çok Arnavutluk, Gürcistan, Bosna Hersek, Slovenya, Ermenistan, Malta, Azerbaycan, Portekiz, Bulgaristan, İsrail, İtalya, Rusya Federasyonu ve Karadağ’da görülüyor.

2222(7)

20 yaş üstü yetişkinlerde aşırı kilo ve obezite yaygınlık olarak en çok Malta, İzlanda, Yunanistan, Litvanya, Türkiye, Birleşik Krallık, Macaristan, Portekiz, Slovenya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Letonya, Almanya ve Gürcistan’da görülüyor.

Not: Beden Kitle İndeksi profesyonel olarak spor yapan, ortalamadan uzun ya da kemik yapısı normal değerlere yakın olmayan bireylerde yanıltıcı olabilir.

Kaynaklar:
FAO raporu
Health Data bulguları
FAO’nun bildirdiği rakamlar

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Hani obez olan yalnızca Amerikalılardı?” için 23.187 yorum

Bir cevap yazın

Daha fazla Beslenme, Çocuk ve Bebek, Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, Kişisel Bakım
FilmEkimi seçkimiz hazır!

Filmekimi'nin yeşile dokunan 6 filmi

Kapat