Danimarka’nın Müzik Parkı’nda ağaçlar şarkı söylüyor

Dünyanın bir çok şehrinde parklar sosyal ve canlı bir alan olarak kullanılmakta. Özellikle yaz aylarında bazı parklar canlı müziğe bile ev sahipliği yapıyor. Ama Danimarka’daki bir park tüm yıl boyunca müzik dinleme şansını ziyaretçilerine sunuyor, hem de ağaçların arasında.

Aalborg şehrinin kamusal sanat projelerinden olan Müzik Parkı, şehrin kültür merkezini ziyarete gelen sanatçıların şarkılarını müzik listesine ekliyor. 1980 yılında şehrin ziyaret gelen müzisyenlerle beraber ağaç dikimi yaptığı proje şimdi bu performansların anısına bir parka dönüşmüş.

TIKLAYIN: Parklar sadece yeşil alan değildir

483_311891

1980 yılından itibaren 80 meşe ve kiraz ağacı dünyaca ünlü ve yerel sanatçılar tarafından toprakla buluşturulmuş. 2012 yılında ise ağaçlar artık müzik çalabilir hâle gelmiş.

Nasıl mı? Müzisyenlerin adını taşıyan ağaçların yanındaki plakların üstünde bulunan tuşa basmanız yeterli. Cliff Richard, Sting, Kenny Rogers, Take That, Rod Stewart, Elton John, Viyana Filarmonik Orkestrası, Elaine Paige, Victor Borge, Bryan Adams ve ZZ Top gibi sanatçıların şarkılarını barındıran ağaçlar şimdiye kadar 300 bin defa dinlenmiş.

483_311933
ZZ Top müzik grubu toprakla buluşturdukları ağaçlarının yanında.

Geçtiğimiz Noel ve yılbaşında noel müzikleri çalan ağaçlar, dünyada eşi olmayan ve en popüler kamusal sanat projelerinden bir tanesi.

Kaynak: Mother Nature Network

BUNU DA OKU:  Atmosferdeki CO2 seviyesi rekor kırdı
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Ekoturizm, Etkinlikler, Hayat, İyi haberler, Kent, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Sanat ve Tasarım, Teknoloji, Yeşil alanlar
Petrol döküntüleri, etkileri ve Deepwater Horizon: Asla unutma ve affetme

Unutulmayan hiçbir şeyin kolayca affedildiğini düşünmüyorum. Affetmek için önce unutmak ya da kabullenmek gerekir. Peki, BP’nin Meksika Körfezinde yarattığı çevre...

Kapat