Dehidrasyonla mücadele etmenin 4 basit yolu

Dehidrasyon yani susuz kalma, yaz aylarının en büyük karşılaşılan sorunlardan biri.

Susuz kalmanın gerçekten ciddi sonuçlara yol açabileceğinin farkında olarak vücudunuza yeterli suyu aldığımızdan emin olmalıyız. Tabii ki, gün içinde bol bol su içmek ve yoğun su içeren gıdalar tüketerek dehidrasyonu önlemek her zaman akıllıca ve öngörülü bir davranış. Fakat eğer zaten susuz kalmışsanız, size yardımcı olacak birkaç etkili doğal dehidrasyon çözümleri listesi hazırladık. Bu çözümler vücudunuzdaki su ve elektrolitlerin restore edilmesini sağlayarak dehidrasyonun giderilmesine yardımcı olacak.

#1 Su

Bunu yeterince vurgulayamıyoruz: En iyi dehidrasyon çözümlerinden biri yine suyun kendisi. Suyu birçok ilginç yolla tüketebilirsiniz. Limonlu su, karbonatlı su, soda gibi elektrolit içeren içecekler içebilirsiniz. Bir başka yöntem olarak sık sık aralıklarla buz parçacıklarını emerek su alımınızı kolaylaştırabilirsiniz.

#2 Sulu meyve ve sebzeler

Vücudunuzu ihtiyaç duyulan su ile yenileyebilecek çok sayıda meyve ve sebze var. Bu meyveler sadece su içermez, aynı zamanda hidrasyon tuzları, şekerler ve mineral içerir.

Bunlar vücudunuzun dehidrasyonun üstesinden gelmesi için hayati öneme sahip bileşenleridir. Bu sebze meyvelerden örnek vermemiz gerekirse karpuz, salatalık ile marul gibi yeşillikler, ıspanak ve portakalı sayabiliriz.

#3 Yoğurt

Yoğurt zengin bir elektrolit kaynağıdır. Kusma veya ishalin neden olduğu dehidrasyon için en iyi ev çözümlerinden biridir. Yaz aylarında her gün bir bardak yoğurt yemek, vücudunuzun iyi nemlendirilmiş ve serin kalmasına yardımcı olabilir.

Örneğin, pirinci bir miktar yoğurt ve bir tutam tuzla karıştırabilir ya da ayran yapabilirsiniz. Bu kombinasyon, dehidrasyonun tedavisinde etkili bir şekilde çalışır ve en iyi dehidrasyon ev çözümlerinden biridir.

#4 Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu vücut tuzu ve hidrasyon artışı sağlayabilir. Hindistan cevizi suyu, elektrolitlerin bir güç kaynağıdır ve yaz için oldukça keyifli bir içecektir. Güneş gözlüklerinizi takın ve bu yaz su kaybını önlemek ve üstesinden gelmek için biraz Hindistan cevizi suyu için.

Kaynak:
Apollo Pharmacy

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Sinem Uğurdağ

Istanbul’da başlayan hayat yolculuğum farklı kıtalarda yaşadığım uzun soluklu deneyimlerle birlikte tüm heyecanıyla devam ediyor. Yoga, kamp, fotoğraf, müzik festivalleri ve yemek yapmak vazgeçemediğim ve nerede olursam olayım hayatıma renk katan ilgi alanlarım. Bunların yanı sıra, doğayla ilişkimi her geçen gün daha da güçlendiriyorum; farklı coğrafyaları gözlemledikçe dünyamızın tabiatına hayranlığım artıyor. Herkesin önce kendi bedenine sonra etrafındaki canlılara karşı sorumlu olduğuna ve bunun bilincinde olan her bireyin farkındalık yaratması gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Beslenme, Çocuk ve Bebek, Gıda, Hayat, Kendin yap, Kişisel Bakım, Şifa, Spor, Yeme İçme
Dünyanın dört bir tarafından çok sevdiğimiz 5 yerel pazar

Bir şehri veya ülkeyi tanımanın en iyi yollarından biri onun yemek kültürünü tanımaktan geçiyor. Yemek kültürünü tanımanın en kolay yollarından...

Kapat