Deniz kaplumbağaları artık karaya çıkmayabilir

Küresel ısınmanın türler için tehlike yaratan sonuçlarından biri de deniz suyunun gittikçe ısınması. Isınan deniz suyu sıcaklığıyla beraber deniz kaplumbağalarının da karaya çıkıp güneşlendikleri günler sona ermek üzere.

‘Biology Letters’ dergisinde yayınlanan araştırmaya göre nesli tükenme tehlikesi altında olan deniz kamlumbağası türlerinin önümüzdeki yüzyıl içerisinde bu davranışlarını değiştirmeleri öngörülüyor.

Yetişkinlik döneminde 200 kg ağırlığa ulaşabilen ve 1 metreyi geçen yeşil deniz kaplumbağaları, vücut ısılarını arttırmak için güneşli sahillerde toplanan en büyük sert kabuklu kablumbağa türü. Su sıcaklığı ne kadar serinse, kaplumbağaları sahillerde görebilmemiz de o kadar olası.

Uzun yıllar süren çalışmanın sonuçları pek iç açıcı değil: Eğer küresel ısınma bu gidişatla devam ederse 2102’de kaplumbağaların bu davranışı tamamen sona erecek. Araştırmanın odak bölgelerinden olan Hawaii’de ise bu süre çok daha yakın olabilir; araştırmacılar bölgedeki kaplumbağaların 2039 itibariyle ‘güneşlenme’ davranışlarını değiştirebileceklerini belirtiyor.

Peki bu kaplumbağalar için ne demek?

Araştırmanın yazarlarından Dr. Kyle S. Van Houtan’ın açıklamasına göre tehlike altında olan bu türün bireyleri, değiştirmek zorunda kaldıkları bu davranışları neticesinde bağışıklık sistemi sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirler. Ertelenen yetişkinlik yaşı ve büyüme sorunları da kaplumbağaları bekleyen diğer problemler.

Araştırmacılar bu davranış değişikliğinin türün devamlılığı için şimdilik bir son olmadığını belirtseler de, ısınan suyun bu hayvanlar üzerindeki bariz etkileri göz ardı edilebilecek gibi değil.

Yine de şunu gözden kaçırmamamız gerek: değişen iklimler ve bunun sonuçları sadece insanları değil diğer canlı türlerini de bildiğimizden farklı bir yaşama mahkum kılıyor.

Kaynak: Huffingtonpost

BUNU DA OKU:  Kutup girdabı gücünü kaybediyor: Avrupa donuyor, Kuzey Kutbu yanıyor
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Hayvanlar, İklim Değişikliği
İTÜ’de geri dönüşüm hareketi: BottleBee

Students Go Green yarışmamızın finale kalan ekiplerinden BottleBee'den kampüslerinde geri dönüşüm alanında yarattıkları sürdürülebilir değişimi dinleyelim.

Kapat