Doğal temizlik ile bahara taptaze bir başlangıç için 4 tüyo

Daha uzun ve sıcak günler geliyor, doğa ile beraber biz de canlanıyoruz. Bahara taptaze bir başlangıç yapma, daha sağlıklı yaşamak isteği içimizi dolduruyor. Yeni bir başlangıcın ilk adımı ise bahar temizliği.

Ferahlatıcı olmakla birlikte bahar temizliği aynı zamanda üstlenmesi zor bir görev. Özellikle zehirli kimyasallar devreye girdiğinde bahar temizliği doğal, taze bir başlangıçtan, rahatsızlık verici bir tecrübeye dönüşebilir.

Bu yüzden sizin için bahar temizliğini kolaylaştıracak; doğal, taze bir başlangıç yapmanızı sağlayacak 4 tavsiyemiz var.

1. Fazlalıklardan kurtulun

about (1)

İlk yapmanız gereken şey eşyalarınızı gözden geçirmek olmalı. Eğer uzun zamandır eşyalarınızı düzenlemeye çalışıp, kesin çözümler bulamadıysanız artık yeni bir şeyler denemenin zamanı.

Elinizdeki soruna sürekli yeni şeyler ekleyip onu organize etmeye çalışmaktan ziyade, iyice düşünmeden hiçbir şey satın almamayı denemenizi tavsiye ediyoruz. Bahar kampanyaları ve indirimler sizi yanlış yönlendirmesin, siz kendinize yeni bir şey satın almaya ihtiyacınız olup olmadığını sormayı unutmayın.

Bir sonraki aşama elinizde olup da artık işinize yaramayan, işlevini yitirmemiş, tam da bu nedenle atmak istemediğiniz şeyleri bir kenara ayırmak olsun. Bu sırada büyük ölçüde etrafınızdaki dağınıklığın eridiğini de göreceksiniz, böylelikle evinize bir ferahlık dolacak.

Elinizdeki bu fazla şeyleri ise paranın geçmediği paylaşım platformları üzerinden, dilediğiniz mecrada gönül rahatlığıyla paylaşabilir, siz de ihtiyacınız olan şeyleri bu platformlardan ücretsiz bir şekilde temin edebilirsiniz.

2. Odalarınıza önem sırasına göre girin

spring-cleaning-tips-clutter-2 (1)

Eğer bahar temizliğinizi bir güne sığdırmaya çalışırsanız, daha işin yarısına gelmeden yorgunluktan bitkin düşersiniz. Çoğu kişi için bahar temizliği bir haftaya yayılan bir maraton.

Burada önemli olan, evin en fazla özene ihtiyaç duyan bölümlerini ön sıralara alıp, buradan daha kolay odalara geçmeniz. Unutmayın basit bir temizlikten bahsetmiyoruz. Bahar temizliği taze bir başlangıcın ve hafiflemenin, daha önce ilgi göstermediğiniz noktaların temizlenmesi demek.

3. Havanızı da temizleyin

living-room-plants-living-room

Gün boyunca düzenli ve sağlıklı havalandırılmadığı için kapalı alanların içindeki hava, dışarıdaki havadan neredeyse 5 kat daha kirli bir hale geliyor. Dışarıdan gelen egzos dumanı ve partikül maddeler içeren kirli hava evinizin içine giriyor.

Evin içinde de sigara, nem, küf, kokulu mumlar, uzun zamandır filtreleri değiştirmeden kullanılan klima, sürekli soluduğumuz havayı sağlığımıza son derece zararlı toksik maddelerle dolduruyor.

Neyse ki, uzay kapsüllerinde bulunan aynı durumun farkında olan NASA çözüme doğal yollarla yaklaşmayı seçmiş. NASA’nın araştırmalarına göre bazı bitki türleri, havada bulunan toksinleri 24 saat içerisinde %87 oranında azaltıyor.

Bu 10 hava temizleyici bitkiden 5’i Türkiye’de doğal olarak yetişiyor. Buraya tıklayarak Türkiye’de yetişen türleri bulabilir evinizin havasını doğal yollarla temizleyebilirsiniz.

4. Temizliğiniz seviye atlasın

agzphg3ykuru_gpsgrp3sqdtn8y (1)

Bahar temizliği için en önemli noktaya geldik. Sağlıklı ve doğal bir başlangıç yapmak istiyorsanız, temizlik telaşı sırasında zehirli kimyasallar barındıran temizlik ürünleri yerine, doğal ve sağlıklı temizlik ürünlerini tercih etmek hem doğaya hem de size iyi gelecektir.

Konu temizlik olduğunda aklımıza ilk gelen şey, kullandığımız malzemelerin sağlığımıza ve çevreye etkileri oluyor. Deterjanların içerisindeki kimyasallar sadece 26 saniyede derimiz ve solunum yoluyla vücudumuzun tüm organlarına geçebiliyor. Oysa doğal malzemelerle de çamaşır, bulaşık ve ev temizliği yapmak mümkün.

Zehirli kimyasallar içermeyen, doğal ve çevre dostu temizlik malzemelerini artık birçok organik markette bulmak mümkün. Bunlardan biri de Camba Organik. İstanbul’da Yeniköy’de bulunan Camba Organik’te zehirden uzak, doğa ve insan dostu ürünleri bulabilirsiniz. Camba Organik, ev temizliği kısmında sabunlar, bulaşık ve çamaşır (toz ve sıvı) deterjanları ve yumuşatıcıları, yer ve yüzey temizleyicileri, tütsüler dahil olmak üzere bir çok seçeneğe sahip.

Camba Organik Dükkan

store2

Camba Organik’de doğal ve çevreyle dost kişisel temizlik ve bakım ürünleri, çocuk ve bebekler için özel ürünler ve aynı zamanda sertifikalı organik meyve, sebze, süt ürünlerinin yanında diğer temel gıdaları da bulabilirsiniz.

Camba projesi, sürdürülebilir tarım ve sağlıklı yaşamı desteklemek, ve çevre bilincini artırmak düşüncesinden doğmuş. Camba Organik’in amacı sizi sürdürülebilir bir yaşam için gerekli olan malzemelerle buluşturmak ve bu malzemeler ile neler yapılabileceğini, nasıl daha sağlıklı yaşayabileceğinizi göstermek.

camba_inside_w_veggies

Camba Organik hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Camba Organik’i sosyal medyadan takip etmek içinse Facebook sayfalarını ve Instagram sayfalarını takip edebilirsiniz.

Camba Organik Sarıyer Yeniköy’de, Arpacı Ali Sokak’da,  pazartesiden cumartesiye 9:00 – 19:00 saatleri arası, pazar günleri ise 10:30 – 17:00 saatleri arasında sizi bekliyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Ev ve Bahçe, Genel, Hayat, Kendin yap, Kent, Kişisel Bakım, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Şifa, Temizlik, Topluluklar
Dünya Sağlık Örgütü: Depresyon giderek daha büyük tehdit haline geliyor

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Türkiye'de nüfusun yüzde 4,4'ü depresyonda. Türkiye’de 2014 yılında antidepresan kullanma oranı 8 milyon civarında, neredeyse toplumun...

Kapat