Donald Trump: Aşırı zeki olduğum için iklim değişikliğine inanmıyorum

Kendi yönetiminin yayınladığı iklim değişikliği raporunu reddeden Donald Trump, tepkisinin gerekçesi olarak aşırı zeki olmasını gösterdi. 

TIKLAYIN: Donald Trump’ın iklim değişikliği hakkında attığı 8 tweet

Beyaz Saray’ın dışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, küresel ısınmanın Amerikan ekonomisine büyük zarar vereceğini, ABD’ye her yıl yüzmilyarlarca dolara mal olacağını ve halk sağlığını olumsuz etkileyeceğini söyleyen bulgular konusundaki soruya “Buna inanmıyorum” dedi ve kendisinin çok zeki olduğu için önüne konulan her şeye inanmadığını söyledi.

“Benim gibi pek çok insanla ilgili sorunlardan biri şu; bizim çok yüksek zeka düzeyine sahip olmamız ama illa bu düzeyde inananlar olmamamız” diyen Trump,  röportajın devamında şunu söyledi: “Havamıza bakın, suyumuza bakın, şu sıra rekor düzeyde temiz.”

ABD hükümetine bağlı kuruluşlar tarafından hazırlanan raporun “bir kısmını” okuduğunu söyleyen Trump, diğer ülkelerin de karbon salımlarını azaltmak için önlemler alması gerektiğini vurguladı.

Trump’ın mülakatı öncesinde iklim değişikliğiyle ilgili muhtelif raporlar yayınlanmıştı. İlkin Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), atmosfere salınan ve küresel ısınmaya yol açan sera gazı yoğunluğunun 2017’de rekor seviyeye çıktığını duyurdu. Ardından Birleşmiş Milletler (BM), küresel karbon salınımı seviyelerinin son 4 yılda ilk kez arttığını açıkladı. ABD Küresel Değişim Araştırma Programı dört yılda bir yayınladığı İklim Bilimi Özel Raporu’nu açıklamıştı. 300’den fazla bilim insanı tarafından hazırlanan ve haftasonunda yayımlanan raporda, iklim değişikliğinin kontrol altına alınmamasının, ABD’de insan sağlığı, yaşam kalitesi ve ekonomik büyüme oranını artan biçimde tehlikeye sokacağı, yüz milyarlarca dolarlık zarara mal olacağı ve GSYİH’de yüzde 10’dan fazla kayba yol açacağı uyarısı yapılıyordu.

Peşpeşe yayınlanan raporların ardından ise Trump ilim değişikliğinin etkilerini görmediği konusunda ısrar ederek Washington Post mülakatında şunları söylüyor:
“İklim değişikliği insan faaliyetlerinin sonucu olsun ya da olmasın, sizin bahsettiğiniz etkileri olsun ya da olmasın, ben bunları görmüyorum, hem de zerrece görmüyorum” diye ısrar eden Trump, “Temiz su istiyor muyuz? Kesinlikle. Temiz hava solumak istiyor muyuz? Kesinlikle” diye ekledi.

Diğer ülkelerin havasının suyunun ‘inanılmaz derecede kirli’ olduğu ve bunun eninde sonunda ABD’yi etkileyeceği değerlendirmesini yapan Trump, gelmiş geçmiş en büyük yangın felaketlerinden biri olan ve onlarca can alan Kaliforniya orman yangınlarının gerisindeki sebeplerden birinin iklim değişikliği olduğu tezini de reddetti.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Gündem, İklim Değişikliği, Kent, Yenilenebilir Enerji
Gıda Sürdürülebilirliği Endeksi açıklandı: Türkiye 67 ülke arasında 58. sırada

Dünyada gıda ve beslenmeye ilişkin sorunları analiz etmek amacıyla kurulan ve 67 ülkenin gıda kaybı ve atığı, sürdürülebilir tarım ve...

Kapat