Dünya Yoga Günü ve Zehirsiz Ev tarifleri ile bu haftanın 4 çevre dostu etkinliği

21 Haziran Perşembe – İstanbul – Impact Journalism Day

Fransız etki iletişimi platformu Sparknews ve Impact Hub Global ortaklığında farklı ülkelerde gerçekleştirilen Impact Journalism Day, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve varolan çözümler konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Her sene dünyanın en prestijli 50 medya kurumu, dünyayı daha yaşanılabilir kılmak için çalışan kişilerin hikayelerini duyurmak için güçlerini birleştiriyor.

Siz de 21 Haziran saat 19:00’da Türkiye’nin etki hikayelerini dinlemek üzere Impact Hub İstanbul’a katılım yapabilirsiniz. TEtkinlikte, “Türkiye’de Sürdürülebilirlik İletişimi ve Geleceği” ve “Hedefler için Ortaklık” temalı iki panel yer alacak. Etkinlik hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

21 Haziran Perşembe – İstanbul, Bursa – Dünya Yoga Günü Etkinlikleri

Hindistan Başbakanı Sn. Narendra Modi’nin yaptığı talep doğrultusunda, 27 Aralık 2014 tarihinde Birleşmiş Milletler Türkiye’nin de içinde bulunduğu 177 ülkenin desteğiyle 21 Haziran’ın Uluslararası Yoga Günü olarak her sene tüm dünyada kutlanmasını onaylamış ve duyurmuştu. İlki 2015’te düzenlenen bu özel gün için Hindistan Başkonsolosluğu onaylı bir çok ücretsiz etkinlik düzenlenmekte.

Yoga ve meditasyonu detaylı bir şekilde daha yakından tanımak isteyenler için Kalamış Parkı, Maçka Sanat Parkı, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkan Saylan Sosyal Yaşam Merkezi ve Bursa Üç Fidan Parkında düzenlenecek etkinliklere katılabilirler.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

22- 24 Haziran – İstanbul – Potlaç Kadın Emeği Pazarı 2018

Kadıköy Belediyesi’nin Potlaç projesi kapsamında yeni dönem Moda’da başlıyor. El emeği ürünlerini kış boyunca Caddebostan’daki Potlaç Dükkân’da sergileyen kadınlar, yazın gelişiyle birlikte açık havaya çıkıyor.

Kadınlar, stantlarda el emeği ürünlerinin satışını yapacak. 25 Mayıs’tan itibaren her cuma, cumartesi ve pazar günü 11:00-22:00 saatleri arasında açık olacak Potlaç Moda Satış Alanı’nda, Kadıköylü kadınlar/LGBTİ’ler ve kadın/LGBTİ örgütleri bir arada yer alarak, hem dayanışmayı güçlendirecek hem de ürünlerini sergileyecekler. Potlaç Dükkân da Kasım ayına dek salı, çarşamba ve perşembe günleri hizmet verecek.

23 Haziran Cumartesi – İstanbul – Mercan Yurdakuler ile Zehirsiz Ev Kişisel Bakım Atölyesi

2012 yılından beri kendi bloğu olan Zehirsiz Ev’de ve aynı ismi taşıyan kitabında, ev temizliğinden kişisel bakıma, anne-bebek bakımından sağlığa faydalı birçok öneriye değinen Mercan Yurdakuler, bu atölyede günlük hayatımızda performansına güvenerek kullandığımız temizlik ve kişisel bakım ürünlerinin içindeki maddelere ve bunların potansiyel zararlarını konuşacak.

Bu ürünlerin durumu çok da iyi olmasa da, atölyede katılımcılar ümitsizliğe kapılmadan bürün ürünlerin alternatiflerini öğrenecek Katılımcılar, Mercan Hanım eşliğinde tarifleriyle kendi diş macunlarını ve deodorantlarını hazırlayarak evlerine götürebilecekler.

Taksim’de bulunan EkBiçYeİç gerekli olan tüm malzemeleri sağlayacak. Atölye ücreti 120 TL+ KDV olup katılmak için info@ekbicyeic.com adresine e-posta göndermeniz yeterli.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Etkinlikler, Kent
‘Sürdürülebilir İş Ödülleri’ için başvurular başladı

Başarılı sürdürülebilir iş modellerini ödüllendirmek amacıyla her yıl düzenlenen Sürdürülebilir İş Ödülleri başvuruları 30 Nisan’da başladı.

Kapat