Babalar Günü için çevre dostu 5 hediye

Tarihi Amerikan İç Savaşı dönemine dayanan ama artık dünya çapında kutlanan Babalar Günü, pek çok ülkede her yıl Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan özel bir gündür.

Bu sene Babalar Günü Ramazan Bayramı ile aynı tarihe denk geliyor yani 2018 Babalar Günü 17 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Bu özel günü kutlamak için babalarımıza vereceğimiz hediyelerin ise biz çevre dostu olmasını tercih ediyoruz. Tüketim kültürüne alternatif, el yapımı ve babanızın gün içerisinde kullanabileceği hediyeler için size 7 babalar günü hediyesi önerisi sunduk.

1. Ev yapımı traş öncesi yağı

Babanızın sürekli kullanabileceği bu traş öncesi yağı, traş sonrası babanızın cildini koruyacak ve yumuşacık kalmasını sağlayacaktır.

Bu yağı hazırlarken, eşit miktarda üzüm çekirdeği yağı ile zeytinyağını karıştırdıktan sonra üstüne bir kaç damla seçeceğiniz esansiyel yağdan koymanız yeterli.

Bu yağı hazırlarken cildinize uygun bir şekilde esansiyel yağları değiştirebilirsiniz. Örneğin kuru ciltler için bergamot yağı, hassas ciltler için yasemin yağı veya yağlı ciltler için portakal yağı kullanabilirsiniz, ama lavanta yağı her türlü cilde iyi gelen bir özelliğe sahip.

Traş öncesi yağı ile beraber aynı zamanda isterseniz babanıza ev yapımı bir traş kremi de hazırlamanız mümkün. Bunun için bu içeriğimize göz atabilirsiniz.

2. ÇEKÜL 7 Ağaç Ormanları

Bir kişinin bir yılda tükettiği kadar doğal kaynağı temsil eden 7 ağaç ile 7 Ağaç Ormanı oluşturan ÇEKÜL’e siz de babanız adına destek olabilirsiniz. Bu adrese tıklayarak siz de babanıza olan sevginizi “geleceğe ulaştırabilirsiniz”.

3. Babanızın en sevdiği fincanında desenler

Fincansuluboya

Her babanın çay ya da kahve içtiği bir fincanı vardır. Onun üzerine, gördüğü zaman sizi hatırlayacağı güzel bir suluboya deseni yaptığınız zaman emin olun bu onun en sevdiği fincan olacaktır.

Bu projeyi yapmak gerçekten çok kolay, size gerekenler sadece beyaz bir seramik fincan ve sonrasında boya için gerekecek bir oje.

  1. Lekelenmesini dert etmeyeceğiniz bir kap içine sıcak su koyun.
  2. Ebru yapmasını izleyenler ya da bilenler için tanıdık gelecek bir şekilde ojenizden bir ya da bir kaç damlayı sıcak suyun içerisine damlattıktan sonra karıştırarak desene istediğiniz şekli verebilirsiniz.
  3. Fincanı suya batırın
  4. Aseton ile fazla gördüğünüz ya da bardağın altına giden boyaları çıkarabilir ve isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.
  5. İsterseniz değişik renkler ekleyerek devam edebilirsiniz.
  6. Fincanınız iki saat beklettikten sonra kullanabilirsiniz.

4. TEMA Vakfı : Baba sevgisi doğamızda var

TEMA Vakfı “Baba sevgisi doğamızda var” sloganı ile Babalar Günü kampanyasını başlattı. TEMA Vakfı’na babanız adına bağış yaparak vakfın yaptığı fidan çalışmalarına siz de destek olabilirsiniz. TEMA Vakfı’na destek vermek için buraya tıklayın.

5. Babanızla zaman geçirin

Hediyeler birbirinden güzel olsa da, en sonunda önemli olan babanızla beraber zaman geçirmeniz,  Özellikle bayram tatili ile beraber önümüzde stresten kurtulmak için değerli zamanlar var.

Bunun en güzel yollarından biri,  biri doğa yürüyüşleri olacaktır. Beraber gideceğiniz park alanlarında yapacağınız yürüyüşler, bisiklet sürüşü gibi etkinlikler sadece stres atmanıza değil, doğanın sağlığınıza onlarca faydasından yararlanmanızı sağlayacak.

g3

Sadece Babalar günü için değil aynı zamanda ailecek beraber yaşayacağınız maceralar da her zaman hatırlayacağınız tecrübeler olabilir. Bunun için trenle yapacağınız yolculuklar hem konforlu ve huzurlu, hem ekonomik hem de ekolojik bir seçenek. Bunun için Avrupa’nın en güzel manzaralı 9 tren rotasını inceleyebilirsiniz.

Daha sakin ve doğa ile birebir zaman geçirmek isteyenler içinse Türkiye’nin 7 bölgesinden doğa içerisinde huzur bulacağınız 11 eko-çiftliği inceleyebilirsiniz. Bu çiftliklerde konaklarken ya da gönüllü olarak bulunurken aynı zamanda ayrım yapmadan bir amaç için beraber çalışan toplulukların içerisinde babanızla beraber yer alabileceksiniz.

Tatil planı olmayanlar içinse babanızla beraber kahvaltı hazırlamak da eğlenceli bir seçenek. Burayı tıklayarak hem sağlıklı, hem doyurucu 3 kahvaltı tarifine göz atabilirsiniz.

Bütün babaların babalar günü kutlu olsun 😊

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Çocuk ve Bebek, Hayat, Hediye, Kendin yap, Kişisel Bakım, Sanat ve Tasarım
Plastik kirliliğine alternatif çözüm: Makarna pipet

Plastik kirliliği gündeme oturmuş durumda. Gerek sağlığımıza verdiği zarar gerek çevreyi ciddi derecede tehdit etmesi yönünden plastik kirliliği özellikle çevreci...

Kapat