Dünya Günü’nde iki süper etkinlik birden

Her yıl 22 Nisan’da kutlanan Dünya Günü geldi! Bu gün, ilk olarak 1969 yılında San Francisco’da düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında bir barış aktivisti olan John McConnell tarafından ortaya atılmış bir fikir. İsminden de anlaşılacağı gibi, Dünya Günü, dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek ve duyarlılığı arttırmak amacı ile başlatılan bir girişim.

dünya_günü

İlk olarak Amerika’da 1970 yılında kutlanan Dünya Günü için belirlenen tarih gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart olmuş. Daha sonra, çevre sorunlarına büyük dikkat çekmeyi başaran Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile, 22 Nisan 1970 günü, ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiş. Bu kutlamalara 20 milyon kişi katılmış, düzenelenen birçok konferans ve sempozyum sonrasında ABD’nin ilk “Temiz Hava” ve “Temiz Su” yasaları hazırlanmış.

Siz de Dünya Günü’nde bir günlüğüne bile olsa, dünya üzerinde olan etkinizi bir düşünün. Hayatınızda büyük değişiklikler yapmadan yeni şeyler deneyin. Mesela bugün arabanızı kullanmak yerine otobüse binin, markete giderken yanınızda kendi çantanızı götürüp aldıklarınızı bunun içine yerleştirin, saatlerce televizyon karşısında oturmak yerine yürüyüşe çıkın, daha kısa süren duşlar alın. Çevrenizdekileri Dünya Günü’nden haberdar edin, daha yeşil yaşamak için 10 önerimize göz atın, Dünya Günü’nde evde yapabileceğiniz fark yaratan 5 değişikliği hayata geçirin, hatta evden çıkın ve Dünya Günü’nü kutlayın!

İstanbul’da Dünya Günü’ne özel iki farklı etkinlik düzenleniyor. Biri Bant Mag ekibinin Arkaoda’da gerçekleştirdiği Bant Mag. ile Dünya Günü etkinliği diğeri ise Yuva Derneği’nin düzenlediği Dünya Günü pikniği. Her iki etkinlikle ilgili detaylı bilgiler aşağıda. Dünya Gününüz kutlu olsun!

Etkinliğin facebook sayfası

Bant Mag. ile “Dünya Günü”

dünya_günü_2

Bant Mag. ekibi yazıların, çizimlerin, sosyal medya hesaplarının başından kalkıp “Dünya Günü”nü sevdikleri parçaları sizlerle paylaşarak kutlamak için arkaoda’nın yolunu tutuyor.

Yuva Derneği: Dünya Günü’nü birlikte kutluyoruz!

dünya_günü_22_nisan

22 Nisan bizim için çok özel bir gün. Çünkü Dünya Günü. Tam da havalar ısınmış, YUVA’mıza bahar gelmişken, üzerinde yaşayan tüm canlılarla birlikte gezegenimizin ekosistemini ve bize sağladığı yaşamın zenginliğini hatırlamak ve onun için neler yapabileceğimizi konuşmak, fikirler üretmek için harika bir gün!

İşte biz de bu vesileyle Cuma günü, Saat 16:00’da YUVA’da erkenden buluşup hep birlikte Validebağ Korusu’na piknik yapmaya gidiyoruz. Dilerseniz daha sonra da katılabilirsiniz, biz akşam 20:00’a kadar oradayız, bekleriz. Piknik sepetinizi, topları, uçurtmaları ve diğer tüm oyuncaklarınızı da yanınızda getirmeyi unutmayın sakın!

Son olarak aktiviteye gelirken aşağıdaki konulara da özen gösterirsek Dünya Günü’nü ona yakışır bir şekilde kutlamış olacağız.

Çok fazla yemek hazırlamaya hiç gerek yok. Yemek artığı üretmeyelim. Herkes en çok 1-2 kişi için hazırlarsa yeterli olacaktır.

Yiyeceklerimizi yerli ve mevsimindeki ürünlerle hazırlamaya özen gösterelim. Herkes tariflerini de yanında getirirse harika olur. Bir de mümkünse et olmasın ya da az olsun lütfen ☺

Tabak, çatal–bıçak, bardak, peçete gibi malzemeler mutlaka temizlenebilir ve yeniden kullanılabilir olmalı. Yiyecek ve içecek kaplarımız da aynı şekilde tabii. Özellikle bu önemli günde çöp üretmemeye ve plastik kullanmamaya özen gösteriyoruz.

Etkinliğin facebook sayfası

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Etkinlikler, Kent
İstanbul’un 11 hobi bahçesi

Hobi bahçeleri, şehir hayatının yapaylığından uzaklaşmak isteyenler için son yılların en popüler alternatiflerinden biri. İstabul'un farklı bölgelerindeki 11 hobi bahçesini...

Kapat