Dünyada bir ilk: Almanya’da hidrojenle çalışan sıfır emisyon tren seferleri başladı

Almanya’da bu hafta dünyada bir ilke imza atılıyor. Dizel yakıtla çalışan lokomotiflere alternatif olarak geliştirilen sıfır emisyon trenler seferlere başladı. Hidrojenle çalışan bu trenler havaya yalnızca su ve buhar salıyor.

TIKLAYIN: Karbon emici bu mineral iklim değişikliğini yavaşlatmaya yardımcı olabilir mi?

Coradia iLint isimli bu trenlerin ilki ülkenin kuzeyindeki Aşağı Saksonya bölgesindeki kasabalar arasındaki 10 kilometrelik hatta hizmet vermeye başladı. Trenler hidrojen ve oksijen arasındaki tepkimeden elektrik üretiyor ve ürettiği fazla enerjiyi de trendeki bataryalarda depoluyor.

Trenin hızı saatte 140 kilometreye kadar çıkabiliyor ve yeniden şarj etmeden 965 kilometre yol katedebiliyor. Trene gerekli hidrojen, yol üzerindeki istasyonlardan birinde bulunan, yerden 12 metre yüksekteki depodan sağlanıyor. Bölgede, 94,6 milyon dolara mal olacak 14 yeni hidrojenle çalışan tren hizmet vermeye başlayacak.

Trenlerin üretim maliyeti dizel yakıtla çalışanlardan daha yüksek olsa da yakıt maliyetleri daha düşük. Doğalgazdan ve elektrik üretebilen her türlü tesisten hidrojen elde edilebiliyor. Hidrojenle çalışan trenlere diğer Avrupa ülkelerinden de büyük ilgi var. Fransa’da ilk hidrojenle çalışan trenin 2022’de faaliyete başlaması planlanıyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Kaynak NBC News
Önceki yazıyı okuyun:
Saksıda bostan, şarbonda güncel durum, Antarktika: Bu haftanın 6 çevre dostu etkinliği

25 Eylül Salı: Saksıda Bostan 101 Gözlem ve konumlandırmadan neyi, ne zaman, nereye ekmeliye, tohum seçiminden bitkiden bitki üretmeye Kokopelli...

Kapat