Dünya’nın en büyük güneş enerjisi santrali elektrik üretmeye başladı

300.000 adet, 2 metreye 3 metre boyutlarında bilgisayar kontrollü aynalar. Güneş’in ışığını bilgisayar kontrolüyle 140 metrelik kulelerin tepesine odaklıyorlar, burada da su türbinlere güç vermesi için buhara çevriliyor. Bu Dünya’nın en büyük güneş enerjisi santrali, Ivanpah Elektrik Üretme Sistemi.

Ivanpah Elektrik Üretme Sistemi’nin sahipleri NRG Energy, Brightsource Energy ve Google. Kurumuş Ivanpah Gölü’nde inşa edilen üç üniteli güç sistemi, 14 kilometrekarelik çölleşmiş arazi üzerinde inşa edilmiş ve 140.000 hane için 392 megawatt (MW) temiz ve güvenilir güneş kaynaklı elektrik üretecek. Santral’de Brighsource’un solar kule teknolojisi kullanılıyor.

Projede 170.000 adet helyostat* var. Santral hakkında verilen bilgilere göre negatif etkisi düşük ama yüksek verimli toprak kullanımı amaçlanmış, ayrı ayrı aynalar metal direkler ile toprak üstüne yerleştirilmiş, bu da bitki örtüsünün aynaların altında ve etraflarında var olmasına izin veriyor, aşırı bir toprak düzenlemesine gerek kalmıyor ve diğer teknolojilere göre çok daha az beton yastık kullanılmasını sağlıyor. Ayrıca doğaya da fazla zarar vermemek için, santral yolların ve taşıma hatlarının yakınına ve zaten insan etkisinin iz bıraktığı bir alana kurulmuş.

Ivanpah’da hava soğutmalı bir sistem kullanılıyor, bu kuru soğutma sistemi ıslak soğutmalı rakip solar termal teknolojilere göre su kullanımını % 90 azaltıyor.
Santralin 30 yıllık ömür süresinde 12 milyon ton karbon dioksit salımı önlenecek, bu aşağı yukarı 2,1 milyon otomobilin yollardan çekilmesine denk geliyor. Ayrıca tesis doğal gaz güç santrallerine göre ana hava kirleticilerin de % 85 azaltılmasına imkan veriyor.

Amerikan Enerji Bakanlığı projeye 1,6 milyar Dolar destek garantisi vermiş. Santral, tam güç çalışmaya başladığında Amerika Birleşik Devletleri ‘nin güneş enerjisi ile güç üretimini ikiye katlayacak.

Kaynak: Gizmodo, Ivanpah Solar Electric Generating System

* helyostat: Yansıyan güneş ışınlarını, belli bir doğrultuya yöneltmeye ve bu doğrultuda tutmaya yarayan bir ayna ile bir ayar sisteminden meydana gelen tertibat.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, İyi haberler, Yenilenebilir Enerji
Aşırı tüketimimiz doğal felaketimiz olacak

'Aşırı tüketimimiz doğal felaketimiz olacak'. Biliminsanlarının üzerinde çalıştığı Birleşmiş Milletler Uluslararası Kaynak Paneli'nin yeni raporunun kaba bir özeti bu.

Kapat