Dünyanın en küçük bahçesi: Hem cam şişelerinizi yeniden kullanın, hem de bitkinizi yetiştirin

Eski cam şişelerinizi geri dönüştürmeniz mümkün ama onu bir bahçe haline getirmeyi hiç düşündünüz mü? Urban Leaf adlı bir şirket yiyeceklerinizi evinizde yetiştirmenize yardımcı olmak için dünyanın en küçük bahçesini tasarladı.

Bu mini bahçeleri hazırlayarak yıl boyunca ürün alabileceğiniz bitkiler yetiştirmek mümkün. 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile üretilen silindirik bir aparat eski şişelerin boynuna tam oturacak şekilde tasarlanmış. Biyoçözünür plastikten üretilen bu aparatın içinde toprak ve tohumlar, şişenin içine konulan sudan beslenerek büyümeye başlıyor.

Urban Leaf ile şimdilik dereotu, marul, çin lahanası ve fesleğeni 4 ile 6 hafta içerisinde yetişmeye başlıyor. İlerisi için nane, maydanoz gibi bitkiler, hatta kiraz domatesi bile yetiştirmek için çalışmalar yapılıyor.

TIKLAYIN: Yeni başlayanlar için balkon bahçeciliği önerileri

Projeyi tasarlayan Elliot ve Nathan Littlewood, Urban Leaf’i kurma amaçlarının daha iyi bir yiyecek sistemi kurmak olduğunu belirtiyorlar. İkili şehirlerde yiyecekleri yetiştirmenin modern gıda endüstrisinin bir çok sorununu çözeceğine inanıyor. Çünkü bu yöntem daha az israf, daha az plastik ve daha kısa üretim zincirleri demek.

Bununla beraber çoğu insanın yiyeceklerini yetiştirecek toprağı şehirlerde bulması zor. Bunun için Urban Leaf yeniden kullanımı da destekleyen cam şişeler ile dünyanın en küçük bahçelerini kurmak istiyor. Elliot Littlewood bunun için pahalı sistemlere ihtiyaç olmadığını, yeşil ve kahverengi şişelerin zararlı kırmızı ve mavi ışıkları engelleyerek su ile bitki yetiştirmek için uygun olduğunu belirtiyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Ev ve Bahçe, Geri Dönüşüm, Gıda, Gıda Gündemi, Hayat, Teknoloji
Terör ve savaşın çevre üzerindeki 7 ölümcül etkisi

Terör saldırıları sırasında gerçekleşen patlamalar, can ve mal kaybına neden olmasının yanı sıra asbest, ağır metal ve tehlikeli maddeleri içeren...

Kapat