Duvarlar yeşilleniyor

Bahar geldi, ekim-dikim işlemleri başladı. Bahçesi olanlar bahçelerine koşuyor, kenttekiler ise soluk alan evler için ya balkonlarına bir göz atıyorlar ne yapılabilir diye ya da evlerin çatılarına. En olmadı, gerilla bahçecilik devreye giriyor, yollarımız yeşeriyor. Peki ya duvarlar?

“Duvarlar kitap yazamayanlar içindir,” diyenler bir süredir duvarlarımızı yazılarla, şiirlerle ve grafitileriyle renklendiriyor. Şehrin koşturmacasında karşımıza çıktıklarında birkaç dakikalığına da olsa yüzümüzü güldüren bu güzellikleri yemyeşil görmek istemez misiniz? Çevre dostu grafitiler başta İngiltere olmak üzere pek çok yere yayılmışken daha yeşil bir şehir için işe duvarlardan başlamak oldukça kolay.

122112(1)-2

Oldukça az malzemeyle yemyeşil bir sanat eseri yaratmak için yapılması gerekenler oldukça basit. Yapraklar ve yosunlar temel maddelerimiz. Bir blender’a, 3 avuç yaprak veya yosun ile 700 ml ılık suyu ekleyin. Karışımın duvarda kalıcı olması için içine su tutma jeli ve 120 ml yağlı ayran ilave edin. Jel haline gelene kadar karıştırın.

Karışımı uygulamak istediğiniz yüzeyle buluşturmak üzere bir kaba koyun ve yanınıza bir ya da birkaç fırça alın. Hangi duvarı kalıcı olarak yeşillendirmek istiyorsanız fırçanızla o yüzeye uygulayın. Sanat eserinizin sürdürülebilirliği için haftada birkaç gün sulamayı unutmayın.

Daha yeşil şehirler için elinizden gelen ‘bir şey’ mutlaka vardır. Bir kere harekete geçtikten sonra her şeyin değişebileceğini göreceksiniz, duvarlar hariç değil.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Dekorasyon, Ev ve Bahçe, Hayat, Sanat ve Tasarım
İçinden Dünya Savaşı geçen şehirler

Peter Macdiarmid'den inanılmaz proje. I. Dünya Savaşı'nın 100. yılında gerçekleştirilen bu fotoğraf projesinde de arşivlerdeki savaş karelerindeki mekanlar, bugünkü halleriyle...

Kapat