“Ekoloji Günleri”ni gezdim

Dün sabah erkenden Fulya Fuar Merkezi’nde 4-7 Kasım tarihleri arasında açık olacak “Ekoloji Günleri”ni ziyarete gittim.

istanbul

Gıda, tekstil, temizlik maddeleri, kozmetik gibi sektörlerin katıldığı fuarda beni en hayrete düşüren ise Harbiye’de 20 ay önce açılmış, Five Boutique Hotel isimli organik otel oldu. Odalarındaki çarşaflardan, kullandıkları temizlik ürünlerine, sundukları yemeklerden, banyo sabunlarına, antikansorejen dekorasyon malzemelerine kadar her şey organik hem de. Tam da Kurban Bayramı yaklaşırken İstanbul’u ziyaret edecek organik meraklılarına duyurulur.

Bir de uzun zamandır bilgi edinmeye çalıştığım ve Türkiye’deki ilk ve tek sertifikalı organik et üreticileri kooperatifi olan Ayvacık Organik Kırmızı Et Üreticileri Birliği ile görüşme fırsatım oldu. Çanakkale’de doğal koşullar altında yaşayan ve özgürce otladıkları ormanlık alanlarda 13 çeşit kekik, dilfil meşe ve pırnağı gibi kendiliğinden biten otlarla beslenen Step Boz Irk denilen sığırlardan et üretimi yaptıklarını öğrendim. Makro’larda satılıyormuş. Özellikle tam da bazı etlerin nereden geldiği belli olmayan bugünlerde oldukça sağlıklı bir seçenek.

Ayrıca dolaşırken önüme çıkan tekstil ürünlerine elimi sürmeden geçemedim. Organik pamuğun hissi başka hiç bir şeyde yok, yumuşacık… Dokundukça dokunasınız geliyor. İç giyimde müthiş modeller vardı. Bayıldım. Söylemeden geçemeyeceğim; Simon Levelt’in standından gelen müthiş kahve kokusu beni oraya doğru çekti. Üstelik decaf çeşitleri bile varmış. Bir de çok enteresan bir şey öğrendim; ilk fair trade’i bu şirket başlatmış dünyada. Kahve meraklıları bence bu markayı denemeli. Son olarak da Klar adlı çamaşır deterjanı ve yumuşatıcısı beni çok etkiledi. Klar temizlik ürünlerimizin üretiminde kullanılan “Washnuss” denilen Hindistan’da bulunan bir ağacın meyvesini içeriyor bu ürünler. Organik şartlarda yetiştirilen Washnuss 1–2 m. genişliğinde ve 25 m. boyunda imiş. Bu ağacın meyvesi olan ceviz (Washnuss) ise 1–2 cm. çapında. Dış kabuk, sabunla benzerlik taşımakta imiş. Sağlıksal olarak egzama ve deri hastalıklarında belirtilerin azalmasında etkili imiş. Anti alerjenik ve çevre dostu olan bu ürünü aldım ve denedim hemen. Yumuşacık yaptı çamaşırlarımı. Üstelik fiyatları da muadillerine göre oldukça mantıklı.

Tabii bir de lüfere sahip çıkmak istiyorsanız, Fikir Sahibi Damaklar‘in Lüfer Kampanyası standına uğramayı ihmal etmeyin. Bir de dilekçe imzalayın ki sesiniz duyulsun. Ben gezdim gördüm, hatta orta alanda kurulmuş olan organik yiyeceklerin de tadına baktım. Her stantta hoşuma giden mutlaka bir şeyler buldum. Hepsini ayrı ayrı yazamadığım için özür dilerim ama Türkiye’nin dört bir köşesinden organik ballar ve organik çay da aklınızın bir köşesinde olsun elbette. Doğayı ve sağlığınızı korumak adına bence siz de gidip gezin, tadlarına bakın.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Gıda, Kent, Yeme İçme
Kışa hazır mısınız?

Kış aylarında sağlıklı kalmak için ipuçları

Kapat