Elektronik aletlerinizi zehirli kimyasallar olmadan temizlemenin yolları

Artık vazgeçemediğimiz elektronik aletlerden, dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları hem iş hem de kişisel yaşamda neredeyse günün her saati yanımızda ve her yüzey gibi hem cep telefonları hem de dizüstü bilgisayarlar kirlenmekte.

Bu durum öyle çok ciddiye alınmasa da, bazı araştırmalar bu elektronik aletlerin tuvaletteki klozetlerden 400 kat daha fazla bakteri taşıdığını gösteriyor.

Özellikle uzun zaman boyunca temizlenmeyen bu alanalarda hastalık yapıcı bakteriler bulunmakta.Bu konuda bir çalışma yapmak isteyen Buzzfeed, sürekli telefonları kullanan çalışanlarının telefonlarını teste tabi tutarak hangi bakterilerin yaşadığını araştırmış. Her ne kadar çoğu zararsız bakteriler olsa da, bulunan bazı bakteriler gerçekten korkutucu.

enhanced-16924-1462906811-2

Yapılan testlerde bir telefonda bulunan Metisilin Dirençli Stafilokok Aureus (MRSA) bir süperbakteri olarak tanımlanmakta. Antibiyotiklere dirençli olan bu bakteri açık yaralar ile karşılaştığı zaman tedavisi oldukça zor olan enfeksiyonlara yol açmakta. Bunun dışında çoğu telefonda aynı şekilde cilt enfeksiyonlarına yol açan bakteriler ve mantar türleri bulunmakta.

Maalesef dizüstü bilgisayarlar da aynı durumda. Buradaki testlerde, dizüstü bilgisayarların cep telefonları ile aynı derecede tehliker içerdiğini gösteriyor. Süperbakterilerden, hastalık yapıcı bakterilere kadar bulunan çoğu bakteri özellikle güçsüz bağışıklık sistemi olanlar için tehlike yaratmakta.

Bu durumda elektronik aletlerin temizliğinin önemi büyük bir ciddiyet taşıyor. Ama her zaman olduğu gibi her gün temas halinde olduğunuz aletleri, zehirli kimyasallar ile temizlemek, belki bakterilerin ölmesine yol açarken, aynı zamanda size de ayrı zarar veriyor.

O yüzden biz de sizin için zehirli kimyasallardan uzak bir şekilde elektronik aletlerinizi temizleme yollarını araştırdık.

1- Temizlik solüsyonunu kendiniz yapabilirsiniz

clean-electronics

Elektronik aletlerin temizliği için yapılmış özel karışımları marketten onlarca lira vererek almak yerine, evde çok kolay bir şekilde kendi temizlik solüsyonunuzu yapabilirsiniz.

Bunun için ihtiyacınız olan beyaz sirke ve su. Suyunuzu distile su olarak temin edebilirseniz bu karışım oldukça güçlü olacaktır, ama bizim karışımımız için normal su oldukça uygun. İsterseniz suyunuzu kullanmadan önce kaynatabilirsiniz.

Burada önemli olan beyaz sirke. Elma ve üzüm sirkesinden farklı bir şekilde üretilen beyaz sirke özellikle doğal bir temizlik için en iyi seçiminiz olacaktır. Solüsyon içinse bunları koyacağınız tercihen çok büyük olmayan bir sprey şişeye, aynı oranlarda karıştırmanız yeterli.

2- Mikrofiber bez

324324324

Mikrofiber bezlerin artısı ve eksisi çokça tartışılsa da, özellikle elektronik aletlerin temizliği için için mikrofiber bezleri tercih etmenizin birden fazla yararı var.

Öncelikle daha küçük alanlarda, diğer bezlere göre daha iyi bir emiş gücü olması, cep telefonu ve dizüstü bilgisayar gibi alanlarda bizi mikrofiber bez kullanmaya itiyor. Aynı zamanda yapılan araştırmalar mikrofiber bezlerin bakteri ve virüs temizliğinde normal bezlere oranla çok daha etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Eğer mikrofiberi tercih etmek istemezseniz, eski bir tişörtten yeniden değerlendirebileceğiniz pamuk bir bez de oldukça iyi bir şekilde işinizi görecektir.

3- Solüsyonu bezin üstüne sıkmayı unutmayın

spray

Elektronik aletleri temizlerken kırması en zor alışkanlıklardan biri bu olsa gerek, bezin üstüne solüsyonu sıkmanız, solüsyonun direk temizlenecek yerlere uygulanması demek.

Aynı zamanda bilgisayarınızı fişten çıkarmanız ile solüsyonun istenmedik yerlere gidip buraları etkilemesini engellemiş olursunuz.

4- Hava spreylerine elvada diyin

2016-Cute-Mini-USB-font-b-Vacuum-b-font-font-b-Keyboard-b-font-Cleaner-Dust

Hava spreyleri klavyeleri temizlemek için bir kurtarıcı olarak sunulsa da, maalesef eğer bilgisayarınız konusunda oldukça detaylı bir bilginiz yoksa yanlış bir yere yanlış miktarda hava sıkmanız bilgisayarınıza geri dönülmez zararlar verebilir, toz parçacıklarınızı bilgisayarınızın daha derin yerlerine itebilir.

O yüzden klavyenizi temizlerken, el süpürgeniz varsa onu tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Süpürgenin aparatlarından en küçüğü ile yapacağınız temizlik, saç, kırıntı ve tozu tuşların arasından alacaktır.

Klavye tuşlarınızı temizlemek içinse bir kulak temizleyisine solüsyonu sıkarak temizlik yapabilirsiniz. Bu temizliği yaptıktan sonra da süpürge ile temizlik yapmayı unutmayın.

Kaynak: BuzzFeed, LifeHacker

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, Kendin yap, Ofis, Teknoloji, Temizlik
Tüketiciler yeni çıkan cep telefonlarının hızına yetişemiyor

Greenpeace’in yaptığı bir araştırma, tüketicilerin üreticilerden daha az akıllı telefon üretmesini ve geri dönüşüm konusunda onlardan yardım etmesini istediğini ortaya...

Kapat