7-13 Mayıs haftasının 15 çevre dostu etkinliği

Bu hafta İstanbul’un ekoloji gündemi epey yoğun. Hafta boyunca ekmek yapım atölyesinden marangozluk eğitimine, yeşil üniversite festivallerinden İyilik Şenliği ve film gösterimlerine kadar odağına çevreyi almış birçok etkinlik düzenlenecek. Haftanın 15 yeşil etkinliğini derledik.

11, 12 Mayıs Glutensiz ve Mayasız Ekmek Atölyesi

Özlem Saraç’la Doyasıya Yaşamak ve Cloud Nine Workshops’un şefi Gülayşem Şerbetci ile bütünsel beslenme temalı mutfak atölyeleri devam ediyor. Glutensiz ve Mayasız Ekmek Atölyesi’nde ekmek ve türevlerini hayatından çıkartmakta zorlanan ancak glutensiz ve mayasız beslenme biçimini de hayatına katmak isteyenlere uygun tarifler olacak. Atölye sonunda Datça’daki Kocamaar Çiftliği’nin kuracağı sofrada ise çiftlikte üretilen ürünlerin tadına bakılacak. Detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

11, 12, 13 Mayıs – Temel Marangozluk Eğitimi 

Temel marangozluk eğitimi her hafta sonu iki gün olmak üzere toplam üç hafta sonu gerçekleşecek. Eğitim boyunca farklı teknikleri ve el aletlerini kullanarak masif ahşaptan oturma üniteleri yapılacak. Eğitim aynı zamanda teorik sunumlarla zenginleştirilecek.

Tezekevleri projesi için gereken işçiliklerin büyük bir kısmını ahşap işleri oluşturuyor. Ahşap doğal yapıların her detayında kullanılır ve bu yüzden her yapı ustası ya da kendi başına evini inşaa eden herkes ahşap becerisi gerektiren çeşitli durumlarla karşılaşabilir.

Tıpkı geçen sene olduğu gibi bu yıl da İstanbul yakınlarındaki Gündönümü Süt Çiftliği katılımcıları 2016’da başlayan Tezekevleri doğal bina projesinin bir parçası olarak misafir ediyor. Temel ahşap işçiliğini hem teoride hem de uygulamada öğrenmek için toplamda üç haftasonu buluşulacak.

Atölye içeriği, ayrıntılı bilgi ve kayıt için buraya tıklayabilirsiniz.

12 Mayıs Cumartesi – Nazlı Pişkin ile Kombucha

Bu atölyede, kombucha’nın bağırsak sağlığını destekleyici özellikleri, kombucha ebesinin ne olduğu ve nasıl kullanıldığı anlatılacak. Atölyenin uygulama kısmında Nazlı Pişkin’in atölye için artizan usulde yaptığı sade ve doğal çeşnili kombucha çeşitleri tadılacak. Katılımcılara kombucha ebesi ve başlangıçta kullanılacak kombucha dağıtılarak hep birlikte kombucha yapılacak. Evde kombucha yapımında dikkat edilmesi gerekenler üzerinde durulacak. Kokopelli Şehirde’nin Kombucha atölyesinin detaylarını buradan öğrenebilirsiniz.

12 Mayıs Cumartesi – Tohum: Anlatılmayan Hikaye

12 Mayıs Cumartesi Günü, Barış Manço Kültür Merkezi’nde, Kadıköy Kent Konseyi, Kadıköy Gıda Çalışma Grubu ve Yeryüzü Derneği organizasyonu ile “Tohum: Anlatılmayan Hikaye” fİlmi gösterilecek ve atalık tohumlar üzerine sohbet edilecek. Etkinliğin detaylarını buradan öğrenebilirsiniz.

12 Mayıs Cumartesi – İyilik Şenliği

Yeni bir ekonomik sistem öneren Good4Trust, 12 Mayıs Cumartesi günü Nişantaşı Sanat Parkı’nda İyilik Şenliği’nin ikincisinde iyi insanları buluşturuyor. Sosyal ve ekolojik açıdan sorumlu ve adil “üretici”leri ve onların ürün ve hizmetlerinden yararlanan  “türetici”leri buluşturan  Good4Trust.org, Şişli Belediyesi ile birlikte İyilik Şenliği’ni düzenleniyor.

Nişantaşı Sanat Parkı’nda Türkiye’nin farklı illerindeki doğa dostu 25’ten fazla Good4Trust üreticisinin ürünlerini sergileyip çeşitli sunumlar, uygulamalar ve atölyeler gerçekleştireceği şenlikte, gün boyu Açık Radyo’nun müzikleri yayınlanacak, müzik gruplarının performansları ve Türetim Ekonomisi ile ilgili söyleşiler yer alacak.Etkinlikle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

12 Mayıs Cumartesi – Ekşi Maya Ekmek Atölyesi

İstanbul Permakültür Kolektifi’nin bu hafta düzenlediği iki etkinlikten ilki Halka Sanat’taki Ekşi Maya Ekmek Atölyesi. İki bölümden oluşan etkinlikle ilk önce buğday, maya ve levan hakkında teknik bilgiler verilecek; ardından hamur yoğurma ve mayalama ve fırınlama atölyesi yapılacak. Etkinlikle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

12 Mayıs Cumartesi – Amigurumi Ayıcıktan Anahtarlık Atölyesi

Amigurumi, yani örgü tığı ile sık iğne tekniği kullanılarak ya da şiş ile örerek çeşitli oyuncaklar yapma sanatı atölyesinde herkesin hızlıca yapabileceği ve rahatça kullanabileceği, bu arada da temel teknikleri öğrenebileceği minik ayıcık anahtarlıklar yapılacak. İstanbul Permakültür Kolektifi tarafından düzenlenen atölyenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Mayıs – Ekşi Maya Ekmek Atölyesi

Koşuyolu Kooperatif Girişimi daha önce de düzenledikleri ekşi maya ekmek atölyelerini yapmaya devam ediyor. 30 kişi ile sınırlı olacak olan bu etkinliğe ön kayıt yaptırmak gerekli.

Ön Kayıt için kosuyolukoop@gmail.com‘a e-posta göndermenizi yeterli. Etkinlik hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

12, 13 Mayıs – Doğal Yaşam Festivali

Bilgi Üniversitesi’nde bu hafta sonu düzenlenecek Doğal Yaşam Festivali’nin motto’su “Öğrenmek, eğlenmek, bildiklerimizi paylaşmak ve yeni bilgiler üretmek, gelecek nesle daha iyi daha doğru bilgiler aktarmak”. Festival kapsamında hem çocuklar hem de büyükler için birçok seminer ve atölye düzenleniyor. Giriş ücreti 5 TL olan festivalin detaylı programını buradan inceleyebilirsiniz.

13 Mayıs Pazar – Şeker Fabrikalarının Özelleştirilmesi Ekseninde Gıda Egemenliği

Kadıköy Kooperatifi, üreticiler ve tüketiciler perspektifi üzerinden gıda politikalarımız dahilinde bu sürecin neye tekabül ettiğini ve birlikte nasıl bir mücadele alanı inşa edebileceğimizi tartışmaya açıyor. Bu bağlamda 13 Mayıs Pazar günü saat 13:00’te bir atölye çalışması yapılacak. Atölyeye, Bülent Şık, Abdullah Aysu ve Ahmet Atalık kolaylaştırıcı olarak katılacaklar ve kısa bir sunuşla tartışmayı açacaklar. Detaylar için burayı inceleyebilirsiniz.

10 Mayıs itibarı ile sona ermiş etkinlikler:

7 Mayıs Pazartesi – Climate Change and Our World II

İstanbul Policy Center’ın düzenlediği National Geographic on Campus etkinliğinde Reza Deghati ve Barış Karapınar’ın iklim değişikliği ve dünyamız hakkında konuşacaklar. İngilizce etkinliğin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

7,8 Mayıs – Greenfest

Her yıl Boğaziçi Üniversitesi Çevre Kulübü’nün düzenlediği Greenfest, bu sene sürdürülebilir yaşam odaklı etkinlikleriyle ve atölyeleriyle iki gün boyunca Güney çimlerde öğrencilerle, çalışanlarla ve mezunlarla buluşuyor. Bu sene Greenfest’de ekolojik yaşamın tohumlarını ekebilmek adına birçok etkinlik düzenleniyor. Aynı zamanda festival boyunca vegan yemeklerin ve çevre dostu ürünlerimizin olduğu masa da açık olacak, üstelik geliri de mama kumbarasına aktarılacak. Aynı zamanda Vegan Sepet ve Queer A kolektifi standı iki gün boyunca ziyaret edilebilecek. Detaylı etkinlik programı için burayı ziyaret edebilirsiniz.

8 Mayıs Salı – Sıfır Atık

Mizah ve enerjiyle yorumladığı görsel bir sunum ile Béa, parkuru boyunca karşılaştığı engelleri ve kabul gören çözümleri paylaşıyor. Sıfır Atık elde etmek için, 5 kuralın uygulanması için basit bir sistem sunuyor : Reddet, Azalt, Yeniden Kullan, Dönüştür ve Gübrele. Öğüt vermeden, yargılamadan, kendi hayat tarzı hakkında bilgilerini anlaşılır bir biçimde paylaşarak önyargıları kırıyor : Sıfır atığın iyi, daha sağlıklı olabileceğini, zaman ve para tasarrufu sağlayabileceğini ispatlıyor. Can sıkan bir konunun, herkes için erişilebilir olabileceğini gösteriyor. Etkinlik Fransızca fakar simültane çeviri yapılacak. Giriş ücretsiz. Detaylar için burayı inceleyebilirsiniz.

 

8, 9 Mayıs – Ruhun Doysun: İlk Buluşma

Grundig’in gıda israfına dikkat çekmek için başlattığı ve çıktığı yolda milyonlarca kişiye ulaşan Ruhun Doysun, ilk defa takipçileriyle buluşuyor. Sade bir yaşama ve bilinçli tüketime ilham verecek İlk Buluşma etkinliğinde gıdaya saygı duyan yemekler yenecek, sohbet edilecek ve birbirinden farklı atölyelerle şehirde ruhunu doyurmanın yolları keşfedilecek. Kanyon’da gerçekleşecek buluşmanın detaylarını buradan öğrenebilirsiniz.

9, 10 Mayıs – Disiplinlerarası Ekolojik-Etik Temaslar

Disiplinlerarası Ekolojik-Etik Temaslar konferans dizisinde bu sene yeryüzüyle doğrudan ve adil ilişkiler kurma imkânları aranıyor. Serpil Oppermann’ın açılış konuşmasıyla Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda başlayacak olan etkinlik, iki gün boyunca yirmi dört bildiriye ev sahipliği yaparak Ömer Madra’nın kapanış konuşmasıyla sona erecek. Etkinliğin detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

 Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.