Evcil hayvanlara özel 17 doğal çözüm

Evcil hayvanınızda sizin gibi hastalanıp yaralanabilir. Günlük hayatta hayvanınızın sıkça karşılaşabileceği sorunlar için 17 doğal çözüm önerisi sunuyoruz.

 1. Pireleri uzak tutmak için limona başvurun

Pireler limon sevmez. Evcil hayvanınızın tüylerini pireler için itici hale getirmek için birazcık taze sıkılmış limon sürün.

 1. Bira mayası ve sarımsak

Biraz bira mayasını sarımsakla karıştırıp köpeğinizin günlük yemeğine karıştırarak pireleri köpeğinizden uzak tutun. Kedi mamasına ise yalnızca bira mayası koyun sarımsak koymayın, anemiye yol açabilir.

 1. Daha da iyisi: Su

Pirelerin arası tahmin edeceğiniz üzere suyla pek iyi değildir. Evcil hayvanınızı küvete sokun ve olabildiğince iyi durulayın. Kedi-köpek şampuanları da iş görebilir.

 1. Evi temiz tutarak pireleri yaklaştırmayın

Pireler temiz evlerde daha güç barınırlar. Evcil hayvanınızın en sevdiği köşelere mümkün olduğunca sık elektrikli süpürge tutun. Üzerinde yattığı battaniyeyi yıkayın ve yerleri doğal bir dezenfektanla temizleyin.

 1. Yuvarlak solucanlar

Petshop’larda satılan yuvarlak solucanlar pire lavrası yemeye bayılırlar. Bahçenizde bu solucanlardan bulundurarak ev dışındaki pire popülasyonunu kontrol altında tutabilirsiniz.

evcil4

 1. Itırçiçeği yağı

Doğal ıtırçiçeği yağı köpeklerdeki kenelerin düşmesini sağlar. Köpeğinizin tasmasına birkaç damla damlatabilirsiniz.

 1. Çalılara giren köpeğinize pantolon giydirin

Eski çoraplar ya da çocuk sweat-shirt’lerinin kollarını köpeğinize giydirerek pirelerin bedenine tırmanlarını kısmen önleyebilirsiniz.

 1. Botlarını giydirin

Kışın kar yağdığında yola atılan tuzlar buz ve karla birleştiğinde köpeğinizin patisini zedeleyebilir. Tırmanma alanlarına ya da kış soğuğunda yürüyüşe giren köpek botları giydirerek patilerinin zarar görmesini engelleyin.

 1. Patilere tedavi

Dikenli, sivri alanda gezdikten sonra köpeğinizin patilerini kontrol edin ve yabancı maddeleri ayıklayın. Zarar görmüşse dikkatlice yıkayın ve yumuşatıcı krem sürün. Hafifçe kanamışsa antibiyotikli krem sürün ve nazikçe bandajlayın.

 1. Papatya çayı

Patpatya ciltteki deformansyonları çözmede çok etkilidir. Papatya çayı yapın spreyli bir kaba doldurun ve buzdolabında tutun. Derisi deforme olan hayvanınıza direkt olan spreyle sıkın.

BUNU DA OKU:  Sadece 2 ilimizde temiz hava soluyoruz

evcil2

 1. Yavru köpekleri E vitamini ile şımartın

Köpeklerin ciltlerindeki deformasyonlar E vitamini yağı desteği ile çok daha çabuk iyileşir.

 1. Kaşıntıyı yulaf ezmesi ile giderin

Kedi ve köpeklerin kaşınma sesi bazen sahiplerini bile delirtecek düzeye ulaşır. Minik yulaf ezmesi parçalarını (yulaf ezmesini blender’dan geçirebilirsiniz) biraz suyla karıştırıp macun haline getirin ve kaşınan bölgeye sürün. 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. İşe yaradığını göreceksiniz.

 1. Su ihtiyacını hızlıca giderin

Aromasız elektrolitli içecekler kusan ya da ishal olan ev arkadaşınızın su ihtiyacını hızlıca giderebilir (ne kadar vereceğiniz konusunda veterinerinize danışın).

 1. Midesini rahat ettirin

Hastalanıp antibiyotik içen hayvanlarda ilacın etkisiyle kötü bakterilerle birlikte iyiler de ölür ve bu durum midesini rahatsız eder. Akşam yemeğinde biraz yoğurt vererek midesini rahatlatabilirsiniz.

 1. Gözlere pansuman

Hayvanınızın gözünde akma ya da aşınma gibi bir sıkıntı varsa sıcak papatya çayı poşetiyle pansuman yapabilirsiniz. Rahatlatacaktır.
evcil3

 1. Yaramaz köpeklere epsom tuzu

Patisini burkacak kadar sert hareketler yapan köpeğinizi kocakarı ilaçlarının en bilinenlerinden epsom tuzu ile tedavi edebilirsiniz. İngiliz tuzu olarak da bilinen epsom tuzundan banyo suyuna yarım bardak karıştırın ve köpeğinizi bu suda yarım saat kadar tutun. Eğer suya girmeyi sevmiyorsa sıcak suya attığınız tuza ıslak havlu batırıp bu şekilde de uygulayabilirsiniz.

 1. Yüz alerjilerini geçirin

Evcil hayvanınızın yemek ve su kabı plastikse ve yüzünde alerjik noktalar oluşuyorsa çare mama kabını cam ve metal bir kapla değiştirmek olabilir. Plastiğin barındırdığı bakteriler hayvanınız için tehlikeli olabilir. Değiştirdiğiniz kabı da haftada en az bir kere yıkamayı ihmal etmeyin.

 

Kaynak: http://www.treehugger.com/green-home/21-natural-home-remedies-pets.html

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Hayvanlar
Uzmanlar kömürden değil güneşten yana

Dünyada kömür ivme kaybederken Türkiye yatırım yapıyor.

Kapat