Facebook’un kömürle dansı

Ben Facebook’u seviyorum. Daha doğrusu seviyordum.

Şimdilerde biraz kendisine kırgınım. Çünkü benim son derece yeni dünyaya ait bulduğum Facebook, data merkezlerinin elektriği için eski dünya enerjisi “kömür” kullanıyor. Greenpeace bunu haklı olarak mesele etti. Ve harika bir kısa film hazırlamış. Durumu çok iyi anlatıyor.

Kampanya Facebook’ta yarım milyondan fazla kişiye ulaşmış, yetkililerin durumu görmezden gelmeye devam etmesi imkansız gibi görünüyor. Kampanya başarılı olduğu takdirde Facebook yetkilileri kirli kömürden vazgeçip, ihtiyaç duyduğu enerjiyi %100 yenilenebilir kaynaklardan sağlamaya başlayacaktır.

Bu arada, Facebook’la beraber Google, Yahoo, Apple ve de Microsoft da aynı şekilde kömürden üretilen elektriği kullanıyormuş. Google gibi, kendini “akıllı şebeke” ve “yenilenebilir enerji” konularına adamış gibi görünen bir şirketten de bunu beklemezdim. Biliyorum ki birileri çıkıp “Ama düzen böyle,” diyecek. Fakat biz düzeni değiştirmezsek ve değişmesini beklemezsek tabii ki kötü kalpli kral ‘kömür’ hakimiyetini sürdürür.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Ergem Şenyuva

İstanbul'da doğdum büyüdüm. Hep bu şehri, kültürel ve doğal mirasını koruma derdindeydim. Bir yandan yeşili ve doğayı nasıl gelecek nesillere bırakırız kaygım vardı. 2006 senesinin sonunda hayatımı değiştiren olay oldu ve kızım doğdu. Yaptığım her şeyi sorguladığım ve tekrardan en başa döndüğüm bir dönemden sonra, kurumsal hayata veda ettim. 2009 yılında Al Gore'un iklim değişikliğiyle mücadeleyi hedefleyen Climate Project derneğinin Türkiye temsilcisi oldum. İklim değişikliğini ve yaşadığımız dünyanın nelerle karşı karşıya olduğunu fark ettikçe, elimi taşın altına sokma zamanı geldi diye düşündüm. 2010 yılının sonunda Yeşilist'i kurdum. Bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabileceğimize, hepimizin atabileceği küçük adımlarla büyük şeyler başarabileceğimize inanıyorum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Kurumsal Sürdürülebilirlik, Yenilenebilir Enerji
İstanbul Balık Hali’nde “Lüfer Koruma Tim”i

Lüferi kurtaracağız.

Kapat