Felaket çanları çalıyor: Atmosferdeki karbondioksit seviyesi insanlık tarihinde ilk kez 410 ppm’e ulaştı

İklim değişikliğinin endişe verici sonuçlarına bir yenisi eklendi. Nisan ayında atmosferdeki karbondioksit miktarı kayıtlara 410 ppm (her milyondaki partikül miktarı) olarak geçti. Bu oran insanların yeryüzündeki varlığı boyunca ölçülmüş en yüksek rakam. 

TIKLAYIN: İklim değişikliği hakkında her şey – Bölüm: 1

2014 yılının nisan ayında atmosferdeki oran 400 ppm olarak ölçülmüş ve iklim bilimciler atmosferdeki karbondioksit seviyesinin en son yüzbinlerce yıl önce bu kadar yüksek olduğu konusunda uyarıda bulunmuştu. 1880 yılında bu oran 280 ppm idi. Bu da 138 yılda atmosferdeki karbondioksit oranının yüzde 46 arttığını anlamına geliyor.

Yukarıda görmüş olduğunuz Keeling eğrisi karbondioksit miktarının on yıllardır sürekli olarak artış gösterdiğini belgeliyor. Yıl içinde mevsimlere göre bazı aylarda bu oranda düşüş görülse de rekor seviye her yıl artıyor. Yıllık ortalama artış ise 2,5 ppm. Bu artışın ana nedeni insanlığın fosil yakıt kullanımından vazgeçmemesi. Yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yaygınlaştıkça karbondioksit oranının da düşeceği belirtiliyor. Fakat yenilenebilir enerjiye geçiş konusunda ciddi adımlar atılmadığından ve fosil yakıt kullanma konusundaki ısrarımızı sürdürdüğümüzden bu rakamda her yıl artış gözleniyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Gündem, İklim Değişikliği, Kent, Yenilenebilir Enerji
Çukurova Ekoloji Günleri başlıyor

Çukurova Ekolojik Yaşam İnisiyatifi (ÇEYİ) 4-5-6 Mayıs 2018 tarihlerinde Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde Çukurova Ekoloji Günleri'ni düzenliyor.

Kapat