Fransa’da geri dönüştürülmüş şişelerin fiyatlarını daha ucuz olacak

Fransa geri dönüştürülmüş şişelere sahip ürünleri yeni plastik şişelerde gelen ürünlere göre daha ucuz yapmak için adımlar atacağını duyurdu. Plastik kullanımına denetleme getirmek için atılan bu adım aynı zamanda geri dönüşüm işlemlerine de vergi indirimi getirmeyi hedefliyor.

Fransız Hükümeti daha önce de benzer adımlar atmış ve plastik kullanımını azaltmaya yönelik yaptırımları hayata geçirmişti. Çevre Bakanlığı yetkilisi Brune Poirson, bu yaptırımlar ile Fransız ekonomisini dönüştürmeyi ve Avrupalı ortaklarının da hayata geçireceği projeler geliştirmeyi planladıklarını belirtiyor.

Son projenin amacı ise geri dönüştürülmüş ambalajlara sahip ürünlerin fiyatlarına %10 oranında indirim sağlamak. Yetkililer indirimli ürünlerin tüketicileri geri dönüşüme yönlendirip, sürdürülebilir seçeneklerin daha ekonomik olduğu algısını oluşturmayı hedefliyor.

Şu anda Fransa %25 ile plastik ambalajların en düşük geri dönüşüme uğradığı sondan ikinci Avrupa ülkesi. Almaya ve Hollanda’da bu rakamlar %50’lere ulaşmış durumda. Buna rağmen son dönemdeki yaptırımlar ile Fransa 2025 yılında %100 plastik ambakalı geri dönüşümünü hedefliyor.

Fransa’da hem geri dönüşüm şirketleri hem de perakende satıcıları bu yaptırıma destek vermekte. Bazı şirketler tek kullanımlık plastikler yerine bambu gibi daha çevre dostu seçenekleri kullanmaya yönelik adımlar atmakta. Bununla beraber müşterilerin plastik ve cam şişeleri mağazalarda geri dönüştürmesi ile puan kazanabilecekleri sistemler de geliştirilmekte.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Geri Dönüşüm, Kurumsal Sürdürülebilirlik
Yağmur ormanlarını kesen ve yasa dışı balıkçılık yapan şirketlerin paraları vergi cennetlerinden geliyor

Brezilya'da soya ve kırmızı et sektörleri ile yasa dışı ve denetimsiz balıkçılık yapan şirketlere yatırımların çoğu minimum vergi verilen ve...

Kapat