“Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil”

“Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil” diyerek değişim içinde olan bizler ve yaşadığımız kent çokkültürlü İstanbul’un unuttuğumuz noktalarını tekrar gün yüzüne çıkaran ve günün rutinlerini tasarım farkındalığı ile yaşanabilir kılan projeleri ile 2. İstanbul Tasarım Bienali, tasarım kavramını sorgulamaya davet ediyor.

1111111111

1 Kasım’da bizlerle buluşacak olan bienal 14 Aralık tarihine kadar ana mekânı Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda ve çeşitli etkinlik alanlarında devam edecek.

Tasarımın rolünü farklı pratiklerde ortaya çıkaran projelerle dolu olan bienal, değişime ön ayak olan manifestoları yaratacak.

Beslenme, barınma, sağlık ve güvenlik gibi temel insani ihtiyaçların yanı sıra, aşk, oyun, korku, ihtilaf, bereket, sürdürülebilirlik, hareketlilik, erişilebilirlik, toplum ve jeopolitika gibi daha az elle tutulur konularla tasarım dünyası arasındaki kesişmeler bienalde şekillenecek.

Kaçırılmaması gereken Tasarım Rotaları, İstanbul’da yaşayan tematik kokuları, yeşil alanları, sesleri, zanaatleri ve sanatı ile her gün geçtiğiniz yollara yeni bir yol oluyor.

2222222222

İstanbul’un ruhani dokusunu, hoşgörüsünü, canlılığını, özgünlüğünü, imalathanelerini keşfetmeye açan bu etkinlik, katılımcıları Galata’dan Kuzguncuk’a, Şişhane’den Çemberlitaş’a ve daha birçok kez içinden geçtiğiniz semtlere doğru farklı bir adım attıracak.

İlgi çekici tematik rotalardan bazıları

Koku Tasarım Rotaları: Gedikpaşa Ayakkabı Üreticileri ve Kadıköy’den Moda’ya

Kendi kokuları ile algılarımızda yeni bir yer açacak olan bu yürüyüşlere katılım şartına da dikkat çekelim: “Yürüyüşe kokulu herhangi bir kozmetik ürünü kullanmadan gelmeniz önemle rica olunur.“

2014 Maslak temalı Çeperde Archi-Walk rotasında ise, “değişimin öncüsü” kentsel yenilenme geçiren Maslak gerçeği, hem psikolojik hem de sosyolojik boyutlarda aydınlatılacak.

Biz kentlilerin ihtiyaçlarına cevap verecek bir diğer rota ise Kadıköy Ağaç Rotası. Şimdiye kadar nitelenmeyen ağaçların barındığı Kadıköy yürüyüş parkurlarını, sokakları ve yeşil alanlarını tekrar yürüyüp geçmek için iyi bir fısat olan bu etkinliği kaçırmayın.

3333333333(2)

Bienal ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2. İstanbul Uluslararası Tasarım Bienali’nin bir diğer interaktif yanı ise “Bizimle Konuşun” başlığı altında düzenlenen paneller ve söyleşiler.

21. yüzyılın tasarım manifestolarını zenginleştirmek üzere geleceğe soracağımız sorular 14 etkinlik ile bienalde vücut buluyor. Dikkatimizi çeken başlıklardan birkaçı:

  • Yiyeceğin… Geleceği
  • Şeylerin… Geleceği
  • Değiş Tokuşun… Geleceği

Paneller ve söyleşilerle ilgili daha fazla bilgi burada.

Atölyeler için bulabileceğiniz etkinlik haberleri bu sayfada. Eğer günümüzün ihtiyaçlarını tasarlamak istiyorsanız, atölye çalışmalarına göz atabilirsiniz. Yeni Hayatta Kalmacılık başlıklı atölye oldukça ilgi çekici.

“Kadıköy’den Bul Kadıköy’de Buluştur” Projesi

5464564

Geri dönüşüm merkezlerinden toplanılan malzemelerle tasarımcıları sürdürülebilir kent mobilyaları yaratmaya çağıran proje How to Do in Kadıköy Too projeleri belirlendi. 1 – 2 Kasım tarihleri arasında yerlerinde uygulanacak olan Kadıköy’ün yeni mobilyalarını gidip yerlerinde ziyaret edebilir, uygulama aşamasındaki kayıtlarını ise 11 Kasım’dan itibaren Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda bulabilirsiniz.

Kaynak: 2. İstanbul Tasarım Bienali

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Etkinlikler, Hayat, İyi haberler, Kent, Sanat ve Tasarım
Asmalımescit’te rengârenk bir oluşum: Bitti Gitti

Asmalımescit'in yeni oluşumu Bitti Gitti, geri dönüşüm ve paylaşım adına bir cümleye sığdıramayacağım kadar çok ve renkli işler yapıyor.

Kapat