Google Bilim Fuarı’nın kazananı 16 yaşındaki Elif!

16 yaşındaki Elif Bilgin, 2. Google Bilim Fuarı kapsamında verilen Scientific American Science in Action ödülünün* sahibi oldu.

Elif 120’den fazla ülkeden binlerce başvuru arasından seçilen 15 final projesi arasında “Going Bananas!” isimli projesiyle birinci olarak 50.000 $ ödülü aldı. Bu projede muz kabukları kullanılarak, geleneksel petrol bazlı plastik yerine bio-plastik üretimini yapılabiliyor.

google2

Elif projesi hakkında şöyle diyor: “Projemle, kablolardaki elektrik yalıtımında, hemen her gün tüketip çöpe attığımız muz kabuklarının kullanımı sağlanıyor. Bu, petrol türevlerini içeren plastiklerin azaltılmasını sağlama potansiyeli olan, hem doğa dostu hem de ucuz bir işlem.”

Scientific American‘ın baş editörü ve 2013 Google Bilim Fuarı jüri başkanı Mariette DiChristina yaptığı konuşmada ise şöyle dedi: “Thomas Edison’un ünlü söylemiyle, ‘Dahiliğin %1’i ilham, %99’u terlemektir’. ”

 

Elif Eylül ayında Google’ın merkezinin bulunduğu Kaliforniya’daki Mountain View‘a giderek bir uluslararası panelde de projesini sunacak. Bu paneldeki yarışılan ödüller ise şöyle: 100.000$’lık burs, CERN, Google veya LEGO’da gerçek hayat deneyimleri, National Geographic Expeditions ile Galápagos Adaları‘na yolculuk ve büyük ödülü kazananın okuluna 10.000$’lık destek. Kazananlar 23 Eylül 2013’de yapılacak galada açıklanacak. Canlı yayın yapılacak olan fuarın Youtube kanalından kazanan takip edilebilecek.

*Scientific American Science in Action Ödülü çevre, sağlık ve kaynak sıkıntıları konularında fark yaratacak projeleri değerlendirmek için verilmektedir.

Kaynak: http://www.nature.com/press_releases/sci-in-action.html

BUNU DA OKU:  Türkiye bu Pazar geleceğine yön veriyor: Referandum hakkında bilmeniz gerekenler
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Ekoloji, Geri Dönüşüm, Gündem, Hayat, Kent, Teknoloji, Yenilenebilir Enerji
Türkiye’nin enerji faturası

İklim değişikliğinin ülkedeki etkileri.

Kapat