Advertisement

Green Drinks: Permakültür Nedir?

11 Mayıs 2022, Çarşamba, 20:30-21:30

İstanbul Permakültür Kolektifi – Dilek Yalçın Demiralp & Yeşilist

Zoom – Katılım ücretsizdir – Süre: 60 dk

Buraya tıklayarak katılım için kayıt oluşturabilirsiniz.

Yeşilist Green Drinks serisi devam ediyor. Bu kez konuğumuz İstanbul Permakültür Kolektifi’nden Dilek Yalçın Demiralp. Son dönemde Permakültür konseptini çok duyar olduk. Peki Permakültür nedir? Permakültürün hayatımızdaki yerini ve etkilerini, hep birlikte çevrimiçi bir tanışma buluşması olan Green Drinks’te, fikir yürüterek, sosyalleşerek ve birbirimizi tanıyarak öğreneceğiz.

  • Permakültür nedir?
  • Permakültür etiği
  • Permakültür kavramının doğuşu
  • Tasarım nedir?
  • Tasarım ilkeleri
  • Permakültür hangi alanlarda karşımıza çıkıyor?

Green Drinks nedir?

Green Drinks dünyanın 700’den fazla şehrinde organize edilen, yeşile ilgi duyanların bir araya gelip tanıştıkları, ortak konularda fikir paylaştıkları informal networking toplantıları. 2009’dan itibaren de Yeşilist Green Drinks etkinliklerini Türkiye’de düzenlemeye başladı. Farklı sektörlerden, farklı ilgi alanlarından ortak ilgisi doğa dostu bir yaşam olan herkesi bir araya getirmek, biraz birbirimizi tanımak ve biraz söyleşi…

Dilek Yalçın Demiralp

İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği ve İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü, İşletme İhtisas programından mezun oldu.

2012 yılında Mustafa Bakır ve Rhamis Kent’ten Permakültür Tasarım Sertifikasını aldı.

2013 yılında Mustafa Bakır’ın eğitmenliğinde ”Permakültür Eğitmen Eğitimi” kursuna, ardından, Senem Tüfekçioğlu’nun eğitmenliğinde ”Pratik Ev Permakültürü” kursuna katıldı. Aynı yıl Baraka grubunun vermiş olduğu Art of Hosting / Katılımcı Süreçleri Kolaylaştırıcılığı eğitimini aldı.

2014 yılında Steve Read’in İstanbul’da verdiği Permakültür Tasarım Sertifikası kursunda asistanlık ve eğitmenlik yaptı.

2014 – 2020 yılları arasında Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsünde eğitmenlik yaptı.

2016 yılında Durukan Dudu’nun eğitmenliğinde, Bütüncül Yönetime Giriş ve Bütüncül Yönetim Finansal Planlama Modüllerini tamamladı.

2018 yılında Orman Okulları 1. aşama eğitimini Gaye Amus’tan, 2019 yılında Çocuklar Permakültürün İçinde 1. ve 2. aşama eğitimlerini Gaye Amus ve Lusi Alderslowe’dan aldı.

2020 yılında David Holmgren ve Milkwood Permaculture’dan Nick Ritar ile Kirsten Bradley’in birlikte eğitmenlik yaptığı Art of Living eğitimine katıldı.

2013 Şubatında İstanbul Permakültür Kolektifi‘ni, Seda Ergazi ile birlikte kurdu. Bu tarihten itibaren permakültür ve topluluk oluşturma ile ilgili kursları, atölyeleri, eğitimleri hem tasarlıyor, hem düzenliyor, hem de katılıyor.

Hem arazi ölçeğinde, hem de okullar için Permakültür Tasarımı ve danışmanlık yapıyor.

En çok tüketenlerin şehirler olduğuna ve şehirlerde permakültürle fark yaratılabileceğine inanıyor. Çocuklarımıza, günümüzdeki düzenin negatifliklerini adım adım azaltarak daha düzgün bir gelecek bırakılabileceğini düşünüyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


AdvertisementAdvertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Etkinlikler, Genel, Gündem, Kent, Topluluklar
İklim krizi ve tarım nedeniyle dünyanın belirli bölgelerinde böcek sayısı yarıya indi

Yapılan yeni bir araştırmada, iklim krizi ve yoğun tarım nedeniyle dünyanın bazı bölgelerinde böcek sayısının yarı yarıya azaldığı ortaya çıktı.

Kapat