Grip mevsiminde evinizdeki doğal dezenfektan: Çay ağacı yağı

Geçen baharda komşumun duvarları küflendiğinde çay ağacı yağı almıştım. Ona alırken, evde benim de dolabımda dursun gerekir belki diye kendime de bir tane aldım. Aldıktan sonra da her zaman yaptığım gibi google’ın başına oturdum ve başladım araştırmaya. Evdeki sayısız işlevini de, bu topladığım yazılardan edindim.

Grip mevsimi diye adlandırabileceğimiz sezonda hepimizin işine yarayacak bir şeyler bulur da siz de evinizde uygulamak istersiniz diye paylaşıyorum. Denemelerimin birinde yeni boyanmış dolabın üzerine döktüm ve boyayı yedi sanki! Böylelikle çay ağacı yağının ne kadar kuvvetli olduğunu öğrenmem bana pahalıya patladı. Dikkat etmeniz gerekebilir.

New South Wales Avusturalya’ya ait bu bitki türü antibakteriyel, antifungal (mantara karşı) ve antiseptik özellikleri bir arada bulundurduğundan, evde gereken temizliğin baş tacı olmaya aday! %5 – 10 konsantre çay ağacı yağı stafil ailesinden olan baş belası bakterileri öldürebilecek kadar da kuvvetli. Grip mevsimi derken ne kadar gerekli bir esansiyel yağ olduğunun tekrar altını çizerek devam etmek istiyorum. Bu yağın etkisi o denli fazla ki, staph ailesi bakterileri birçok antibiyotiğe karşı direnç geliştirebilirken, çay ağacı yağı karşısında çaresiz kalıyorlar. Dolayısı ile çay ağacı yağını her ne için kullanıyorsanız kullanıyor olun, yine de mutlaka seyreltilmiş olarak kullanın.

25-uses-for-tea-tree-oil-keeper-of-the-home-feat-575x383

Kozmetiklerin içindeki çay ağacı bilinirliğini makyaj çantalarınızın sınırlarından çıkarmanın tam zamanı bence. Evinizin temizlik gerektiren her yerinde çay ağacı yağını kullanabileceğinizi unutmayın. Mesela banyoda temizlik ilk olarak başlanabilecek, en güzel yer.

Çamaşır suyunu hâlâ evinizden içeri sokuyorsanız belki bu yazıdan sonra fikrinizi değiştirirsiniz. Evinizdeki organik likit sabundan bir iki damla ve iki üç damla çay ağacı yağını fıskiyeli bir deterjan kabına üzerine su ekleyerek doldurun. Banyonuzun her yerine özellikle de banyo kapı koluna, lavabo ve sifon düğmelerine uygulayabilirsiniz.

Bunlarla sınırlı kalmayın. Ailenizin sağlığını riske atma ihtimali bulunan bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve hava nemlendiricilerinde de kullanabilirsiniz. Aslında düşünce gücünüzün zorlayacağı evin her köşesinin temizliği için uygun desem yeridir. Konvansiyonel deterjanları kullanarak sağlığınızdan olmak ve çevreye zarar vermek sizi rahatsız etmiyorsa, devam edin.

tea-tree-oil-prevents-cancer

Ben birkaç bilgi daha vermek istiyorum. Bu özellikle bebeklileri ilgilendirecek bir konu. Bebek bezi kullanıyor ve çöpünüzün kokusundan şikayet ediyorsanız, hem dezenfekte etmek hem de kötü kokuları yok etmek için birkaç damla çay ağacı yağı karışımı işinizi halledecektir. Kumaş bebek bezi kullananlar da çantalarında uzun süre taşıyacaklarsa bezin üzerine yine bir kaç damla çay ağacı yağı karışımı ile sorunu çözebilirler.

Karışımı hazırlamak için; bir sprey şişeye su doldurup içine bir kaç damla organik likit bebek sabunu ve bir kaç damla çayağacı yağı damlatın. Yine etkisinin ne kadar kuvvetli olduğunu hatırlatarak bebeğinizin cildine çay ağacı yağını değdirmemenizi tavsiye ederim. Aynı şey evdeki küçük hayvanlarınız içinde geçerli…

Bu tür şeylerle uğraşmak eğlenceli olmayabilir ama yeşil yaşamak ve sağlıklı olmak için tercih sizin. Küçük bir şişeyle başlayın.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ev ve Bahçe, Hayat, Kendin yap, Temizlik
Beş adımda moralinizi düzeltin

Kış depresyonu sandığınızdan çok daha yaygın, her dört kişiden biri kış depresyonu geçiriyor!

Kapat