Sivrisinek sokmasına ev yapımı, doğal reçeteler

Sivrisineklerin cildimizden kanları emerken bıraktıkları salya, ısırıkların şişmelerine sebep olur. Ayrıca sonrasında rahatsız edici kaşıntı da hayatınızı o an için karartmaya yeterli olabilecek düzeye gelebilir.

sivrisinek2-11082014

 

Isırılmış bölgeyi kaşımak daha fazla kaşıntıya ve rahatsızlığa yol açacağı gibi sonuçta kanamaya da sebep olabilir. Ama sivrisinek sokmasına karşı sıcak yaz gecelerinde çaresiz kalmanıza gerek yok, sağlığınıza zarar verebilme olasılığı olan ilaçlardan kullanmaktansa doğal yollarla şişmeleri ve kızarıklıkları azaltabilirsiniz.

Soğuk çay poşeti: Kullanılmış çay poşetini buzdolabında soğuttuktan sonra bölgeye uygulamanız kaşıntıyı azaltacaktır.

Bal: Bal doğal bir antiseptik olduğundan bölgede enfeksiyon oluşmasını engelleyecektir.

Aloe vera: Aynı bal gibi aloe vera da antiseptik özelliklere sahiptir. Saksınızda yetiştirdiğiniz aloe veranın etli kısmından kesip suyunu çıkarın. Bu sıvıyı biraz da buzdolabında tutup soğutursanız acıyı daha etkili alacaktır.

aloe-plant

Alkol: Alkol biraz yakabilir ama bölgede oluşmuş olma ihtimali olan her türlü bakteriyi yok edecektir.

Güvercin ağacı veya çay ağacı yağı: Her ikisi de akne gibi bakteri kaynaklı yaralara iyi gelebilen kuvvetli antiseptiklerdir. Şişkinliği indirmeye yarayacaktır.

Nane veya fesleğen yaprağı: Her ikisi de serinletici etkisinden dolayı kaşınan bölgeyi rahatlatacaktır.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Kendin yap, Şifa
Arı sokmasına ev yapımı, doğal reçeteler

Acıdan, şişmeler ve kızarıklıklardan kurtulmanın yolları.

Kapat