Hafta sonu için planınız var mı?

Japonya’da yaşanan 8,9 şiddetindeki deprem felaketinden sonra, felaketin sebebi ile ilgili birçok söylenti çıktı biliyorsunuz. Bunlardan bir tanesi de “Süper Ay” ile ilgili idi.

supermoon

Astrolog Richard Nolle geçtiğimiz hafta, Ay’ın 19 Mart’ta, Dünya’ya son 18 yılda görülen en yakın konumuna geleceğini, bunun da dünyada olağanüstü hava olaylarına ve doğal afetlere neden olabileceğini iddia etmişti. Dünya bu iddiayı tartışırken, Japonya’daki depremin olması akıllara, “Depremin nedeni Süper Ay mı?” sorusunu getirdi. Nolle, bugüne kadar 1955, 1974, 1992 ve 2005 yıllarında ayın yine Dünya’ya oldukça yaklaştığını ve bu yıllarda hep büyük doğal afetler meydana geldiğini hatırlattı. Bilim insanları Süper Ay olayının Japonya’da yaşanan felakete sebep verecek kadar kuvvetli olamayacağının altını çiziyorlar. NASA’dan Jim Garvin de “Dünya’daki gel-gitleri etkileyebilse de, büyük depremlere sebep olamaz,” diyor.

Bence olumsuz düşünceler içinde olmayalım ve bu hafta sonu için güzel bir plan yapalım. Açık hava ve ışıkların fazla olmadığı bir açık alanda son yirmi yılın en büyük dolunayının size baktığına şahitlik yapın. Cumartesi günü Ay 356,577 kilometre ile bize en yakın noktada olacak. Uzay bilimciler son 400 yıldır Süper Ay olayının sadece 15 kere gerçekleştiğini söylüyorlar. Hafta sonu için size eğlenceler, ben kesinlikle cumartesi gecesi Süper Ay’ı seyrediyor olacağım.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Nil Kayarlar Sarrafoğlu

1969 yılında doğdum. Aklım başıma geldiğinde ailemden sonra ilk doğayı sevdim. Taşı toprağı, çiçeği ve hatta böceği... Okudum, çalıştım ve büyük şehirlerde yaşadım. Dünya üzerinde doğanın en uzak yerlerine de gittiğim ve kaldığım zamanlar oldu, işte o zamanlarda kendimi çok iyi hissettim,. Döndüm dolaştım şimdi yine şehirdeyim. Bu sefer 4 yaşında bir oğlum var, onu doğanın içinde büyütmeye çalışıyorum, hafta sonları kaçıyoruz şehirden küçük köyümüze. Mutluyuz böyle şimdilik. Anne olduktan sonra dünyayı kurtarmak için ille de büyük kahraman olmak gerekmediğini anladım, anne olmak yetiyormuş! Atık yönetimi, enerji tasarrufu ve sağlıklı beslenme gibi konulara önem veriyoruz evimizde. Payımıza düşeni ve mümkünse daha fazlasını yapmaya gönüllüyüz ailece de. Yeşilist kanalı ile sesimi duyurabildiğim için mutluyum.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji
İstanbul Film Festivali’nden seçtiklerim

30. İstanbul Film Festivali, seyircisine kapılarını 2 Nisan’da açıyor.

Kapat