Haydi Yapalım! 15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde mis gibi Türkiye

15 Eylül Cumartesi günü dünyanın en büyük sivil hareketlerinden biri gerçekleşecek. Bu yıl 10. yılını kutlayacak “Let’s Do It – Haydi Yapalım” hareketi 15 Eylül’de herkesi çevremizi daha yaşanabilir hale getirmeye çağırıyor.

Dünya Temizlik Günü olarak ilan edilen 15 Eylül Cumartesi günü için, hem bağımsız gruplar şeklinde hem de dünyanın ve Türkiye’nin belirli noktalarında düzenlenecek etkinlikler ile katılımcılar ellerine eldivenleri geçirip, sokaktaki ve doğadaki çöpleri toplayacak.

Etkinliklerin asıl amacı “çöp körlüğü” yaşayan insanlara devasa bir harekete geçme projesi ile farkındalık kazandırmak.

Dünyada yaklaşık 100 milyon ton katı atık olduğu düşünülüyor. Dünya Bankası’nın hazırladığı 2012 atık raporuna göre Türkiye günde 86 bin 301 ton atık üretiyor; bu haliyle raporun hazırlandığı 161 ülke içinde 12. sırada bulunuyor.

Eğer Türkiye aynı hızla atık üretmeye devam ederse 2025 yılında günde 135 bin 962 ton atık üretecek ve bu 161 ülke içerisinde en fazla atık üreten 8. sıra olarak değiştirecek.

2008 yılında küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da filizlenen Let’s Do It! (Haydi Yapalım!) fikri ise bu kirliliğin önüne geçmek adına bugüne kadar toplam 100’den fazla ülkeye ve 9 milyon gönüllüye ulaştı.

Etkinlikler Türkiye’nin bir çok noktasında
11 Eylül tarihi ile düzenlenecek Dünya Temizlik günü etkinlikleri ve saatleri

15 Eylül’de ise dünya ile beraber aynı anda Türkiye’de de bir çok etkinlik düzenlenecek. Etkinlikler için yukarıdaki fotoğrafa göz atabilir, ya da buraya tıklayarak katılım yapabileceğiniz etkinliklerin listesini bulabilirsiniz. Ayrıca etkinliğin Facebook sayfasından güncel gönderileri takip edebilirsiniz.

Bunun haricinde siz de isterseniz elinize eldiveninizi giyip, plastik poşetlerinizi alarak dışarı çıkabilir bölgenizde bir temizlik hareketi başlatabilirsiniz. Hatta sokaktan geçen insanlardan yardım isteyebilir, bu hareketin çevrenizde daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı sosyal medyada paylaşın

Etkinlik süresince temizlik yapanların aynı zamanda fotoğraflarını sosyal medya kanalları üzerinden paylaşılması da rica ediliyor. Bunun için #HaydiYapalım, #DünyaTemizlikGünü ya da #MisGibiTürkiye hashtaglerini kullanabilirsiniz.

Dünya Temizlik günü geniş bir katılım ile sadece çevremizi daha yaşanabilir hale getirmeyi değil; aynı zamanda dünyaya barış ve huzur mesajı da yaymayı hedefliyor.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Haydi Yapalım! 15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde mis gibi Türkiye” için 7.770 yorum

Yorumlar kapatıldı.

Daha fazla Ekoloji, Etkinlikler, Geri Dönüşüm, Kent, Topluluklar
Amsterdam’da uygulanan bu basit yöntem, tüm dünyadaki arı ölümlerine çözüm olabilir

Tüm dünyada polen taşıyıcılar hızla yok olurken, Amsterdam'da uygulanan basit bir yöntem arı popülasyonunu korumanın aslında hiç de zor olmadığını...

Kapat