Her yıl 600 bin çocuk hava kirliliğinden dolayı hayatını kaybediyor

Yaklaşık 300 milyon çocuk, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) belirlediği değerlerin 6 katı üzerinde hava kirliliği olan alanlarda yaşamakta ve her yıl 600 bini hava kirliliğinden dolayı hayatını kaybetmekte.

UNICEF’in (Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu) yeni raporu uydu verilerini kullanarak neredeyse 2 milyar çocuğun hava kirliliğine maruz kaldığını ortaya çıkardı. Bu bölgelerde toz, ulaşım ve fosil yakıtların ağır kullanımı ile yapılan salımlar, Dünya Sağlık Orgütü’nün minimum hava kalitesi değerlerini yakalayamamakta.

Hem şehir hem de konut içerisinde bulunan havanın kirliliği dünyada çocukların hayatını kaybetmesine yol açan en büyük etkenlerden birisi. 600 bin çocuk zatüree ve solunum yolu hastalıkları yüzünden hayatını kaybetmekte.

TIKLAYIN: Bilim insanları uyardı: Kömürlü termik santrallerinin sayısı artıyor nefes alamıyoruz

140106035429-shanghai-pollution-horizontal-large-gallery

UNICEF’in icra direktörü Anthony Lake 5 yaşın altında olan bu çocukların hayatını kaybetmesinde hava kirliliğinin en büyük etken olduğunu belirtiyor. Lake havada bulunan bu kirleticilerin kandan beyne karıştığını ve aynı zamanda beynin gelişmesini de etkilediğini belirtiyor.

Türkiye’de durum çok farklı değil. Uluslararası Sağlık Politikaları Birliği yönetim kurulu üyesi Profesör Kayıhan Pala dün Twitter hesabında paylaştığı harita ile daha kış gelmeden dört büyük il başta olmak üzere tüm yurtta hava kirliliği gözlendiğini belirtiyor.

En büyük etkeni kömürlü termik santraller olan hava kirliliğinin, kış mevsiminin de gelmesi ile ısınma ihtiyaçlarının karşılanmasıyla salınacak partüküllerin de hava kirliliğini artırması bekleniyor. Türkiye’de 33 bin 300 kişi hava kirliliğine bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor. Bu kişilerin 14 bini kalp krizi, 10 bini felç, 6 bini akciğer kanseri, geri kalanı ise KOAH ve solunum yolları hastalıklarından hayatını kaybetmekte.

BUNU DA OKU:  Marmara Ereğlisi termik santralle mücadele ediyor
Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Çocuk ve Bebek, Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Hayat, Kent, Kişisel Bakım, Sağlık
Longoz Ormanları’nda yoga yapın

Çevreci ve doğa filozofu John Muir'in dediği gibi “Doğada yaptığın her yürüyüşte, aradığından çok daha fazlasını bulursun.”

Kapat