Herkesin kaya tırmanışını denemesi için 10 neden

Günlük çalışma rutininizden bıktınız mı? Sıkılmadan, hatta biraz da heyecan katarak forma girmenin harika yolunu mu arıyorsunuz? O zaman mutlaka kaya tırmanışını denemelisiniz. Sizi motive edecek 10 gerekçeye mutlaka göz atın.

1.Yeni başlayanlar için oldukça hesaplı

6666(1)

Spor malzemeleri satan bir yerden başlangıç için kullanabileceğiniz bir tırmanış ayakkabısını çok uygun fiyata bulabilirsiniz. Hatta bu malzemelerin ikinci el kullanımları da oldukça yaygın olduğundan online satış ortamlarına ve paylaşım platformlarına göz atmanızı öneriyoruz. Tırmanma antrenmanlarına üyelik de nerede yaşadığınıza bağlı olarak aylık çok cüzi fiyatlara erişebileceğiniz bir seçenek. Küçük bir araştırma ile gönüllülere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

2. Bir ‘ceza’ gibi algılamanız mümkün değil

2342342(4)

Kaya tırmanışı, sürekli tekrarlardan oluşan egzersizlerin yarattığı olumsuz hissiyatın yanında dahi geçmiyor. Yaptığınız egzersizlerin anlamını sorgulayıp kendinizi sefil hissetmeye son vereceksiniz. Hem tüm vücudunuzu çalıştıracaksınız hem de havasızlıktan diliniz damağınız kurumayacak, ter içinde boğulmayacak ve korkunç kas ağrılarıyla mücadele etmeyeceksiniz. Tırmanışın ertesi günü daha önce vücudunuzda varlığından haberdar bile olmadığınız yerlerde acı hissedeceksiniz, hem de tüm o korkunç aerobik hareketlerini yapmadan!

3. Tipik rutininizden oldukça farklı

9898

Eğer kilo kaybetmek istiyorsanız ya da daha ahenkli bir yaşam; her türlü rutininizi değiştirmek size fayda sağlayacaktır. 2011 yılında Brown Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, insanların işlerinin dışındaki rutinlerini değiştirmek için genellikle çeşitli egzersizlere katılıyorlar. Eğer siz de tipik bir hal alan rutininizden sıkıldıysanız, haftada bir kere tırmanmayı deneyin.

4. Hızlıca geliştirebilirsiniz

345345(11)

Kaya tırmanışı, hızlıca gelişme göstermenize açık bir spor. Kazanmanız gereken pek çok nitelik var ve sürekli kendinizi geliştirmek zorunda olduğunuz kas güçlendirme grupları var. Bu spor yeni başlayanları çaba gösterdikleri takdirde profesyonelleştirme konusunda oldukça cömert, unutmayın.

5. Macera konusunda iştahınızı açacak

Chris Sharma rock climbing / deep water soloing in Mallorca, Spain.

Eğer macera arıyorsanız, kaya tırmanışı kesinlikle aradığınız aktivite. Jimnastik yaparken en fazla yerden 1,5 metre yükseğe çıkıyorsunuz. Tırmanışta 20 metre, kaya tırmanışında ise 4.000 metre yükseğe çıkıyorsunuz! Bunun adı kesinlikle adrenalin.

Emory Üniversitesi’nden nörolog Michael Davis, korku ve heyecan hislerinizi harekete geçiren sporların bedeninizde daha fazla endorfin, dopamin ve noradrenalin salgılamasına yol açacağını ve bunu da keyif verici maddelerin sinir taşıyıcılarda yarattığı etkiden çok daha güçlü olduğuna dikkat çekiyor. Bir defa bu tadı aldığınızda yaşamınız boyunca tırmanmak isteyeceksiniz.

6. Tüm vücudunuzu çalıştıracaksınız

87(2)

Hem eğlenecek hem de vücudunuzla harika bir iş çıkaracaksınız. Tek bir aktiviteyle hem daha güçlü, daha dayanıklı hem de daha esnek bir yapıya sahip olacaksınız. Uzmanların haftada en az iki kere yapmanızı önerdikleri tüm vücudu harekete geçiren sıkıcı egzersizleri yapmak yerine haftada iki kere kaya tırmanışı yapmak hayatınıza güzel bir renk katacak.

7. İnsanlarla tanışmak için harika bir yol

645645

Kaya tırmanışı, özellikle tırmanma antrenmanları oldukça renkli karakterlerin bir araya geldiği yerler oluyor. Şimdi kendinizi bir grup profesyonel tırmanışçının içinde bulacağınızı sanıyorsunuz, ama durum hiç de öyle değil. Grafik tasarımcılar, mimarlar, mühendisler, masaj terapistleri, hemşireler, fotoğrafçılar ve itfaiyeciler aynı egzersizleri yaparken buluşuyorsunuz. Eğer kendinize bir çalışma arkadaşı arıyorsanız ya da farklı bir sosyallik, işte size yeni bir adres.

8. Size yeni bir hedef belirleyecek

2323232

Bir ‘süreç’ten bahsediyoruz, dolayısıyla bunu farklı aşamalardan oluşan bir oyun gibi düşünebilirsiniz. Eğer oyunları seviyorsanız işiniz daha da kolay ve eğlenceli! Her defasında bir ya da birkaç aşamayı geçtiğinizi görmek kendinizi oldukça iyi hissetmenizi de sağlayacak. Bu sporda sınır sizsiniz. Eğer iddiaları seviyorsanız müthiş bir motivasyon kaynağı olduğunu söylemeliyiz.

9. Zamanla ve çalışmayla herkes üstesinden gelebilir

45(1)

Kaya tırmanışı diğer popüler sporlardan oldukça farklı. Uzun olmanız, kısa olmanız, genç olmanız ya da yaşlı olmanız iyi bir tırmanışçı olmanızın ne önünde engel ne de onun için gereken bir koşul. Tabii ki daha önce jimnastik yapıyor oluşunuz ya da dansçı olmanız sizi biraz daha avantajlı bir hale getirebilir, ama bu herhangi birinin çalışarak sizinle aynı seviyeye gelebileceği gerçeğini değiştirmiyor. Dünyanın sen güçlü tırmanışçılarının bir kısmı 13-35 yaşları arasında. Skala ne kadar geniş değil mi?! Tırmanmak gerçekten her yaşa hitap eden oldukça eğlenceli bir spor.

10. Bedeninize ve zihninize birlikte çalışmayı öğretecek

888(8)

Kaya size beden hareketleriniz ve farklı tekniklerle çözebileceğiniz bir yapboz sunuyor. İzleyeceğiniz rota belki kıvrak ayak hareketleri, güçlü adımlar ya da sadece varacağınız yere giden yolu önce zihninizde kat etmeyi gerektiriyordur. Ne kadar deneyiminizin olduğu hiç önemli değil, tırmanış bu yanıyla beyniniz için harika bir egzersiz olacak. Haftada 2-3 kere yapacağınız aktivitelerle sinir ve kaslarınızı denge, çeviklik ve koordinasyon yetisi konusunda harekete geçireceksiniz.

Kaynak: mindbodygreen.com

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Daha fazla Hayat, Spor
Beyaz perdede hayvan hakları

Sinemada hayvan haklarına dikkat çeken önemli yapımlar.

Kapat